FREERIDE

Olympijská víťazka Mancusová prijala pozvanie na najťažší freeridový pretek – Xtreme Verbier

V roku 2006 vyhrala Julia Mancusová zlato v Turíne v obrovskom slalome. V roku 2008 sa vyšplhala na najvyšší vrch Afriky – Kilimandžáro. Dňa 15. októbra tohto roku Júlia potvrdila pozvánku na najťažší freeridový pretek na svete – Xtreme Verbier.

Xtreme Verbier je od svojho štartu v roku 1996 najprestížnejší pretek vo freeridovom svete. Neskôr sa stal finálovým pretekom Freeride World Tour. Iba top jazdci svetového pohára sa na pretek môžu kvalifikovať. Štart je na mýtickom vrchole Bec des Rosses a zchádza sa jeho severnou stranou. Stena má extrémne 55-stupňové klesanie a je pretkaná skalami, veľkými hranami a vyžaduje maximálnu pripravenosť na terén a veľkú fyzičku.

Júlia si bola v roku 2009 zajazdiť vo švajčiarskom stredisku Verbier so svojim kamarátom JT Holmesom (účastník tour). Jazdili aj na Bec des Rosses, kde prebieha pretek. Tak vznikla prvotná myšlienka, ktorú nakoniec Júlia v polovici októbra potvrdila. Chcela by štartovať na tour v Squaw Valley USA (jedno z jej domácich stredísk v Kalifornii pri Lake Tahoe) a tiež vo Verbier.

Júlia Mancusová sa narodila 9. marca 1984 v Reno v Nevade. Vyrastala na Lake Tahoe a v jeho okolitých kalifornských a nevadských strediskách. Keď mala Júlia 15 rokov získala svoje prvé body vo Svetovom pohári a to v coloradskom stredisku Copper Mouintain. Nasledujúce sezóny sa zamerala na Svetový pohár juniorov. Získala tu päť zlatých medailí. Jej úspech sa nezastavil ani medzi seniormi. V roku 2005 už získala dva bronzy na Majstrovstvách sveta v super-G a obrovskom slalome.

Júliina forma sa stupňovala v olympijskom roku 2006. Načasovanie vyšlo presne a v obrovskom slalome v Turíne získala zlato. Bolo to však trošku neočakávané, pretože vo vtedajšom Svetovom pohári neprišla nikdy do cieľa lepšie ako s druhým najlepších časom.

Rok 2007 začala so zranením, z ktorého sa síce dostala, ale ovplyvnilo prvé výsledky Svetového pohára. Nasledovalo niekoľko víťazstiev v SP a druhé miesto v Áre na Majstrovstvách sveta vkombinácii. Celkovo skončila sezónu v Svetovom pohári tretia.

Súvisiace články:

  1. Olympijská zima 2010 pre Pärsonovú rozlúčkovou
  2. Hermann Maier nečakane ukončil lyžiarsku kariéru
  3. Rakúšania zúžili mužskú reprezentáciu
  4. Palander plánuje návrat
Aký je Váš názor?
Gocnogan says:

samozrejme!! toto hovori za vsetko.. FREERIDE DIKTUJE :] Alpine ski sice stale kraluje bielemu sportu,ale je uz cas sa sustredit aj na nove vetvy lyzovania.