STREDISKÁ

Ktoré strediská v našom najbližšom okolí sú v prevádzke?

Vďaka relatívne chladnému počasiu sa podmienky v okolitých strediskách zlepšujú. Veľa ich začalo so zasnežovaním. Jazdí sa na všetkých Európskych ľadovcoch, kde sú k dispozícii aj snowparky. U nás zatiaľ žiadne vleky nepremávajú. Ak chcete začať sezónu, najbližší ľadovec zo Slovenska je asi Moelltaler Gletscher, kde funguje skoro celé stredisko.

Rakúsko

O tom, že Rakúske ľadovce sú do jedného pootvárané, sme sa presvedčili na vlastné oči. Skiopeningy tu prebehli už koncom októbra a začiatkom novembra. Momentálne sú nabité lyžiarskymi oddielmi, ktoré sem chodia trénovať.

Stubai: viac ako polovica strediska je už otvorená (60 km zjazdoviek) Na lyžiach sa dá zísť až do Fernau (2 300 m.n.m.). Park funguje.
Pitztal: stredisko je skoro celé otvorené (25 km)
Hintertux: otvorili celý ľadovec. Na lyžiach zídete až do Sommerbergalm
Kitzsteinhorn – Kaprun: skoro všetky vleky jazdia. Na lyžiach zídete až do Alpincentra (14 km zjazdoviek) . Park je otvorený.
Dachstein: Areál je otvorený (4 vleky) – zajazdíte si najmä v parku.
Molltal : Stredisko je plne v prevádzke, otvorili skoro 30 km tratí.
Solden: Lyžuje sa iba na ľadovcoch (36 km)
Kaunertal: Otvorených 24 km tratí a snowpark.
Planai: Jazdí sa na štyroch zjazdovkách.

Od posledného víkendu (7.-8. novembra) sa jazdí ja v ďalších strediskách, ako napríklad v Turracher Hohe, Hochfuegen – Hochzillertal, v Kitzbuhelu či Gasteine.

Prírodný ľadový palác na Hintertuxe

Iba 200 metrov od najvyššieho bodu na ľadovci Hintertux sa začína ľadová cesta. Po vstupnej kontrole vybavenia (prilba a pás s dvoma karabínami) vedie chodník systémom, ktorý vznikol bez zásahu človeka. Vstup je ľadovcovo modrý. Iba slnečné žiarenie je treba k tomu, aby sa hala ponorila do modrej farby, pretože ľad odráža modré tóny. Vrchol prehliadky je “ľadový palác“ asi 25 metrov pod upravovanými zjazdovkami s výškou 15 metrov. Pozrite sa sami:

Švajčiarsko

Švajčiarsko je pre Slovákov podobne ako Rakúsko trošku od ruky a chodí sa sem lyžovať až po Vianociach. V týchto dňoch sa jazdí v Saas – Fee a v Zermatte. V oboch strediskách je otvorených približne 20 kilometrov tratí.

Okrem vyššie spomenutých stredísk jazdí aj St. Moritz – iba najvyššie položená časť strediska; Les Diablerets; Engelberg-Titlis; Flims-Laax-Falera

Taliansko

V Taliansku otvorili iba niektoré strediská, preto chodia miestne tímy radšej na rakúske ľadovce. Funguje Val Senales / Schnalstal , Cervinia, Passo Tonale – Presena, Sulden a Bormio.

Koncom novembra a začiatkom decembra otvára Dolomiti Superski (Alta Badia – 21.11; Kronplatz – 28.11.; Cortina d´Ampezzo, San Vito di Cadore – 28.11.;Val di Fiemme – 28.11.;Civetta – 28.11.;Val Gardena – 4.12.;Alta Pusteria – 4.12.)

No related posts.

Aký je Váš názor?

>