STREDISKÁ

Lyžovačka v Kanadskom Whistleri – dejisku OH 2010 pre alpské disciplíny (časť 1.)

V Britskej Kolumbii, severne od Vancouveru, sa v národnom parku Garibaldi, nachádza horské mestečko Whistler. Z prímorského Vancouveru sa sem dostaneme diaľnicou číslo 99, cesta autom trvá asi dve hodiny a ponúka krásne výhľady na Tichý Oceán a skalnaté štíty.

Whistler je najslávnejší a najpopulárnejší celoročný horský rezort amerického kontinentu. V zime je tu prašanový raj pre lyžiarov a snowboardistov, v lete si prídu na svoje bikeri, horolezci, turisti a výletníci. Jednoducho všetci vyznávači outdoorových športov sú vo Whistleri na správnom mieste.

V 60.tych rokoch začala skupina podnikateľov budovať lyžiarske stredisko s víziou, že sa tu budú konať OH 1968, tento plán im však nevyšiel. Ich sen sa naplní vo februári 2010, keď sa Whistler stane dejiskom zimných olympijských hier pre väčšinu alpských disciplín. Ide o najväčší ski rezort v Severnej Amerike, čo sa týka: rozlohy, prevýšenia, počtu tratí, prepravnou, ubytovacou, či aprés – ski kapacitou. Prichádzajú sem turisti z celej Ameriky, Kanady, ale i z Európy a z Japonska, aby zažili zimnú dovolenku so všetkým, čo k tomu patrí – od aktivít na snehu až po večerný relax pri krbe, alebo v saune, či vírivke.

Fantastické lyžiarské možnosti
Tichý Oceán je vzdialený asi 50 kilometrov, to znamená častú oblačnosť a zrážky. Snehové podmienky bývajú vo Whistleri fenomenálne, štatisticky tu napadne priemerne viac ako 10 metrov snehu za rok. Stredisko tvoria dve hory – Whistler (2182 m.n.m.) a Blackomb (2285 m.n.m.). Nájdete tu ideálne možnosti pre všetky výkonnostné skupiny lyžiarov a snowboardistov. Viac ako 200 označených tratí a obrovské otvorené plochy pre freeride.

Miestni tvrdia, že môžete v tejto oblasti jazdiť 5 sezón a stále máte čo objavovať.

Lyžuje sa z 2280 metrov až do relatívne nízko položených 675 metrov nad morom, čo je dôvodom pre premenlivé snehové podmienky behom jedného zjazdu. Vo vyšších polohách nájdeme takmer vždy neporušený prašan! Najdlhší zjazd má 11 kilometrov a prevýšenie 1600 metrov. Obtiažnosť značených tratí je rozdelená takto: 20% tratí je pre začiatočníkov, 50% pre stredne pokročilých a 30% tratí pre pokročilých lyžiarov. Deti sa zabavia v snehových pevnostiach a v zábavných parkoch, rodičia si zatiaľ môžu oddýchnuť v niektorej zo 17-tich horských reštaurácií či barov.

Najväčšou novinkou minulého roku je Peak to Peak Gondola – inžinierský zázrak, lanovka ktorá spojila vrcholy Whistler a BlackComb. Trať dlhú 4,4 kilometra prekonáva Sky Cabin – kanaďania ju predstavujú ako novú ikonu turistiky a lyžiarskeho priemyslu. Orientačné ceny ski pasov (závisí od sezóny): denný 1600Sk, 7 dňový 10 000Sk, 10 dňový 14 000 Sk. Zaplatíme o niečo viac ako u nás, ale rozdiel je neporovnateľný.

Pokračovanie článku o apreski a nočnom živote vo Whistleri sa dočítate o týždeň.

Súvisiace články:

  1. Olympijská zima 2010 pre Pärsonovú rozlúčkovou
  2. Vrátna chce prilákať viac lyžiarov, v roku 2010 zlacňuje skipassy
  3. Čo chystá na zimu 2010 naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná?
  4. Uprostred Moskvy postavia svah s paralelným slalomom pre najlepších pretekárov SP
  5. Pondelková lyžovačka na Martinkách (19. október 2009)
Aký je Váš názor?