TESTY

Na čom jazdíme – 2. časť, lyže z dielne Atomic

V prvej časti sme si priblížili lyže Elán. Poďme sa teraz pozrieť na lyže našich južných susedov – Rakúšanov. Na Atomicoch vyhral Hermann Maier niekoľko olympijských medailí a 53 víťazstiev v Svetovom pohári. Atomic bola tiež prvá spoločnosť, ktorá začala vyrábať komplet výstroj pre lyžiarov pod jednou značkou – a to už pred viac ako 20-timi rokmi.

Začiatky spoločnosti, alebo krátky exkurz do histórie
Spoločnosť založil Alois Rohrmoser v roku 1955. Najskôr mal iba štyroch zamestnancov a spoločnosť by veľmi rýchlo zanikla nebyť fínskej firmy Amer Sports. Práve tej predal Rohrmoser, kvôli finančným problémom, Atomic. Napriek zmene majiteľa výroba lyží zostala v Rakúsku dodnes.

Rohrmoser odštartoval výrobu laminovaných drevených lyží. Sídlil v Salzburgu, o dva roky oficiálne registroval značku. V tejto dobe sa vyrobilo približne dvetisíc párov Atomicov ročne – samozrejme manuálne, niečo podobné, ale v primitívnejších podmienkach, ako si môžete pozrieť v seriáli o výrobe lyží tu. S priemyselnou produkciou začali v Atomicu až v roku 1966.

Týmto obdobím sa tiež začína zlatá éra lyží, ktorá vlastne trvá dodnes. O dva roky (1968) vyhrala Olga Pall olympiádu v Grenobli na Atomicoch. Keďže Rakúsko tu získalo iba jedno zlato, Olga sa stala hviezdou. Rástol s ňou záujem aj o značku Atomic. Firma začala v nasledujúcich rokoch otvárať pobočky: najskôr vo Francúzsku, potom v Nemecku a v Amerike. Expanzívna politika pokračovala a v roku 1977 prebrala spoločnosť 80% akcií francúzskeho Dynamicu.

V osemdesiatych rokoch sa stal Atomic lídrom
Ich začiatkom prišiel Atomic do Švajčiarska a do Kanady. Firma prebrala nemeckého výrobcu viazaní ESS a začala vyrábať viazania vo vlastnej továrni v Altenmarkte. Akvizície touto kúpou neskončili. Už o rok Atomic preberá renomovaného výrobcu topánok – Koflach. Do novej éry tak prišiel posilnený.

Atomic sa stal jedinou lyžiarskou firmou, ktorá ponúkala úplný sortiment produktov pre zimné športy a lyžovanie. Lyžiarky, lyže, viazania a palice sa vyvíjali a vyrábali na jednom mieste, v jednej továrni, v Altenmarkte.

Záver 90-tych rokov – nástup Herminátora
Po turbulenciách na trhu s lyžami začiatkom deväťdesiatych rokov Atomic stále naberal na sile. V roku 1995 mala už spoločnosť za sebou desiate celkové víťazstvo vo Svetovom pohári, mohutne investovala do svojej továrne. O dva roky sme boli svedkami nových lyží s patentom „beta technology for better performance“. To už sa veľkou rýchlosťou valí karvingová revolúcia.

Sľubné investície sa oplatili. O tri roky vyhral Hermann Maier (viac o Hermannovi si prečítate tu) na Atomicoch dve zlaté medaile v Nagane. Stal sa Herminátorom a všetci ho spájali jedine s Atomicom. Po neuveriteľnom 120 metrovom páde v zjazde dokázal o dva dni vyhrať a pritom ho sledoval celý svet! Hermann vyhral na lyžiach Atomic 53 zo svojich 54 víťazstiev v Svetovom pohári.

Atomic dnes? Prišiel s doubledeckerom
Začiatkom nového milénia prebrala spoločnosť luxusnú značku lyží – Volant. Postupne rozširovala svoje portfólio a do niektorých lyží implementovala nanotechnológiu. Aké sú lyže na sezónu 2009/2010?

Novinkou tejto sezóny je opäť veľké množstvo modelov lyží. Rozšíril sa počet podelov, ktoré sú s novou technológiou – Atomic DoubleDeck. V tejto sezóne ju firma montuje aj do súťažných modelov a vytlačia tak obľúbené top lyže Atomic GS/SL 12, nižších tried GS/SL 11 a tiež krossových SX.


Doubledecker je jednoducho povedané lyža s dvoma vertikálnymi vrstvami pripevnenými na seba elastomermi a šróbmi. Dolná vrstva s názvom Adapter Deck je klasická lyža. Horná vrstva – Control Deck – je skoro podložka pod viazanie, ale siaha od špičky až k päte lyže.
Rozlišujeme pri nich dve technológie – pri „Vario flexi“ sa pri zaťažení stávala lyža tvrdšou; pri „Vario cute“ zasa lyža v oblúku podľa zaťaženia menila rádius. Špička a päta lyže sú totiž rozrezané a horná vrstva ich pri zaťažení roztláča. Lyža sa tak stáva točivejšou.

Či budú lyže účinné ukáže čas. Avšak v prvom kole Svetového pohára získala Kathrin Zettelová na Atomicoch striebornú medailu.

Pozrite si inštruktážne video:

Súvisiace články:

  1. Na čom jazdíme – 1. časť, lyže z dielne Elánu
  2. Zopár postrehov ako si kúpiť freeridové lyže
  3. Chcete originálne lyže? Vyrobte si vlastné!!
Aký je Váš názor?

>