STREDISKÁ

Na Slovensku pribudlo tento rok päť nových lanoviek

Napriek hospodárskej kríze chcú strediská pritiahnuť viac lyžiarov a investovali peniaze do nového, alebo modernejšieho vybavenia. Nové lanovky nahrádzajú staré, alebo ich stavajú na zelenej lúke. Podobne ako minulý rok však majú na takéto projekty peniaze iba najväčší investori.

V zimnej sezóne budú prvýkrát premávať tieto lanovky: 6-sedačka na Štrbskom plese; kabínková lanovka v Jasnej; 4-sedačka v Bachledovej doline; 4-sedačka na Králikoch a v Banskej Štiavnici.

Kabínka v Jasnej na Brhliskách
Začneme Jasnou. Nová kabínková lanovka pre osem ľudí bola nepochybne najväčšou investíciou v strediskách na Slovensku do tejto sezóny. Kabínka nahrádza starú lanovku od Pomy z roku 1979. tú demontovali 9. septembra.

Náhrada za lanovku vznikla v dielni Doppelmayr – kabínková lanovka pre osem osôb (jej cena bola 13 mil. euro). S výstavbou sa začalo v máji. Kapacita sa zdvojnásobila a lanovka prepraví 2400 lyžiarov za hodinu. Zvláštnosťou bude jej farebné prevedenie – čierno-oranžové, vraj je jediné svojho druhu na svete.

Spolu s lanovkou vynovili aj svah. V hornej trati ho rozšírili a predĺžili, na konci nadstavali ponad cestu pre autá. Stredisko avizovalo prebudovať aj traverz z Bielej Púte. Po celej zjazdovke má byť technický sneh zabezpečený 35 mm delami.

O novinkách v Jasnej sme písali tu.

Nová 6 sedačková lanovka na Štrbskom Plese
Na Štrbskom Plese už túto sezónu spustia novú sedačkovú lanovku, ktorá vás za 10 minút vyvezie na Chatu pod Solisko do nadmorskej výšky 1840 m.n.m. Týmto sa prepravná kapacita strediska zvýši na 5900 osôb za hodinu.

Okrem lanovky čaká návštevníkov na Štrbskom plese iná novinka: So skipasom zo Štrbského Plesa budú môcť lyžovať na Donovaloch a Veľkej rači. Sezónny skipas platí tiež v týchto troch strediskách.

Na Jezersko zavítala štvorsedačka
V Ski Jezersku – Bachledovej doline postavili cez leto štvorsedačku. Sedačka meria 832 metrov a má prevýšenie 300 metrov. Prepraví za hodinu 2200 osôb.

Okrem najdôležitejšej novinky, ktorou je sedačka, pribudlo v stredisku 13 snežných diel, detská lyžiarska škôlka (s pásmi) a funpark.

Pri Banskej Štiavnici vyrástol skirezort
Tento rok podľa našich informácii plánujú otvoriť aj úplne nový lyžiarsky areál na Slovensku a tým je Salamandra resort. Vyrástla tu štvorsedačka a moderne vybavené stredisko.

Salamandra je najjužnejší rezort na Slovensku a podľa majiteľov je najbližšie dostupným lyžiarskym strediskom s lanovkou pre lyžiarov zo západného a južného Slovenska.

Prevýšenie sedačky je 271 metrov a prepraví 2400 osôb za hodinu. Lyžiarov bude chrániť pred vetrom bublina. Celé stredisko je tiež zasnežované systémom, ktorý vyrába sneh aj pri plusovej teplote. Vodu čerpá z tajchu.

Pod Skalkou na Králikoch je ďalšia štvorsedačka
Túto zimu by mala skrášliť sedačka aj ďalšie stredisko na Slovensku a to Králiky pri Banskej Bystrici. Koncom leta, keď sme lokalitu navštívili, bola prakticky hotová. Spustenie plánujú od začiatku tohtoročnej zimy.

Lanovka prepraví 2250 osôb za hodinu. Je najmenšou z tohtoročných lanoviek. Jej dĺžka je iba 674 metrov, pričom prekonáva prevýšenie 122 metrov.

Súvisiace články:

  1. Čo chystá na zimu 2010 naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná?
  2. Ako dostať malé stredisko do povedomia všetkých médii na Slovensku?
  3. Väčšina rakúskych ľadovcov oficiálne otvára zimnú sezónu už tento víkend
  4. Polovica októbra a zima na Slovensku sa už začala – na Veľkej Javorine už stojí iglu
Aký je Váš názor?
jarča says:

ešte by som scela vediet kolko z toho prefinancovala EU :) …

EVO says:

dobry clanok. strucny a vyistizny…

>