FREERIDE

Najdlhší vertikálny zjazd na svete – Mount St. Elias na Aljaške

V roku 2007 podnikla skupinka horolezcov pod záštitou firmy Redbull výstup a následný zjazd na lyžiach, ktorý mal prevýšenie 5 489 metrov. Z pobrežia Aljašky vystúpili na Mount St. Elias, druhú najvyššiu horu Spojených štátov amerických a Kanady. Jej prevýšenie od pobrežia je vyššie ako prevýšenie Mount Everestu z base campu na jeho vrchol.

Kvôli veľkej vzdialenosti od civilizácie a neúprosnému počasiu sa Mount St. Elias len ťažko dostáva do povedomia ľudí. Tento obrovský horský masív sa väčšinou skrýva v oblakoch a len výnimočne možno naňho zaútočiť. Dostať sa na vrchol je testom vytrvalosti a odolnosti. Pokúsiť sa o jeho zlyžovanie je čisté bláznovstvo.

Spadneš a si mŕtvy
V máji 2007 sa vybrala skupina lyžiarov a filmárov na Mount St. Elias cez ľadovec Tyndall. Nočné teploty klesali až pod -40 stupňov Celzia. „Spadneš a a si mŕtvy,” povedal jeden zo skupiny hovoriac o zlyžovaní 65 stupňovej steny St. Eliasu. O zlyžovanie najdlhšieho horského masívu sa pokúsil Axel Naglich. Zlyžovať celý masív St. Eliasu znamená zdolať prevýšenie 5488 metrov. Napríklad pri zlyžovaní Mont Blancu do Chamonix klesnete iba o 3761 výškových metrov.

Axel je architekt na plný úväzok. Tento 41 ročný Rakúšan už zlyžoval veľa impozantných svahov a zúčastnil sa aj viacerých súťaží. Aj keď bolo Axel pomerne neznámym po výkone na St. Eliase rozvíril debatu extrémnych výkonov. Sľuboval, že sa vráti, ale na hore už zahynulo množstvo ľudí. Kvôli počasiu nazývajú horu aj „ľudožrútom”.

V apríli 2002 chceli zlyžovať kopec Aaron Martin a Reed Sanders. Vysadili ich v horskom masíve za veľmi nepriaznivého počasia. Za niekoľko dní sa dostali na vrchol a pripravovali zostup. Ich úspech bol krátky. Len pár oblúkov pod vrcholom a obaja spadli. Ich telá sa už nikdy nenašli.

Nakoniec nezišli až tesne k moru
Na webe prebehla diskusia o Axelovi Naglichovi a jeho pokuse zlyžovať najdlhší svah vôbec. Po určitý čas si ľudia mysleli, že naozaj zlyžoval z vrcholu St. Eliasu až k úrovni mora. Nie je to však celkom tak. So svojim tímom to dokázal na dvakrát a čiastočne s využitím helikoptéry. Počas májového víkendu zlyžovali z Hayden shoulder do cca 800 stôp nad morom, čo nebolo úplne presne na úrovni mora. Neskôr v lete sa Naglich vrátil, vyliezol na vrchol St. Eliasu a zlyžoval novou cestou po Hayden shoulder, kde bol jeho tím vyzdvihnutý vrtuľníkom.

Axel Naglich a jeho tím uskutočnili niečo nepredstaviteľné, čo si vyžadovalo mnohé schopnosti, aj napriek tomu, že počas tejto expedície nikto naozaj nezlyžoval naraz z vrcholu St. Eliasu až k moru.

Prvý pokus vyšiel už v roku 2000
Lorne Glick spolu s Jamesom Brackenom a Andy Wardom, uskutočnili prvé zlyžovanie svahov Mount St. Eliasu v roku 2000. Glick čakal tri týždne na prednej stene na lepšie podmienky, čo je hardcore! „Teraz keď poznáme túto horu lepšie, ostáva mi len zagratuľovať tím, ktorí uskutočnili prvý lyžiarsky zostup z vrcholu. Nikdy by som im nevzal túto jedinečnosť a odhodlanosť. “ povedal Axel

Jednoducho prežiť všetko to čo St. Elias naservíruje je veľký výkon. Jeho zlyžovanie je skoro nemysliteľné. Ich činy sa zapíšu do fenomenálnej horolezeckej histórie”.

Za poskytnutie materiálu ďakujeme chalanom z webu homeboyski.com

No related posts.

Aký je Váš názor?
GOCNOGAN says:

spadnes a zomries!! tak uz mam naplanovanu cestu na rok 2012 :D

>