TESTY

Poohliadnutie sa za snowboardami – roky šesťdesiate

Ťažko povedať, kto vyrobil prvý snowboard na svete. Ľudia sa totiž už oddávna snažili uľahčiť pohyb po snehu a stavali si prvé klzáky.

Medzi prvých skutočných pionierov snowboardingu bezpochyby patril M. J. „JACK“ Burchett, ktorý odrezal dosku z preglejky a snažil sa pripevniť nohy pomocou šnúry na bielizeň. Burchettov model pokladali za prvý snowboard, ktorý sa udržal 30 rokov .

Poppenov snurfer
V roku 1965 vymyslel Sherman Poppen, inžinier chemických plynov v Muskegone, nezabudnuteľný „SNURFER“. Bol to pôvodne darček pre jeho dcéru. Snurfer spájal dve plastické lyže, kde od špičky viedla šnúra pomocou ktorej jazdec lepšie držal stabilitu a menil smer jazdy.

Keď ľudia videli jeho dcéru šmýkajúcu sa po snehu, zrazu chcel snurfer každý. Poppenova plastická hmota mala menšie trenie ako Burchettova preglejka a vďaku tomu bol klzák rýchlejší a tiež aj nebezpečnejší. Shermann Poppen si ho dal časom patentovať a začal oficiálne vyrábať snurfer. V roku 1966 sa predalo pol milióna kusov.

Burtonov nástup
Postupne sa začali organizovať prvé preteky. Zúčastňoval sa ich aj Jake Burton. Pre Burtona to bolo niečo nové. Rodičia mu snurfer nechceli kúpiť, pretože chceli aby sa naďalej venoval lyžovaniu. Mladý Jake mal autonehodu, po ktorej sa nemohol viac postaviť na lyže a začal s boardom.

Kým Jake Burton jazdil na snurferi, Dmitrij Milovich začal v roku 1969 vyrábať snowboardy. Milovich začal najskôr jazdiť na bufetových podnosoch. Neskôr sa v New Jersey stretol so surfistom Waynem Stovekinem, ktorý mu ukázal nákresy snowboardu. Konštrukčne vychádzali zo surfov a lyží. Milovich si v roku 1973 patentoval svoj laminatový snowboard.

Zvyčajne dával svojim doskám známe mená, ako napríklad Playboy alebo Powder. Po jeho veľkom zmedializovaní založil firmu Winterstick. V roku 1987 sa jeho snowboardy predávali v 11 štátoch USA a v roku 1981 už jeho boarderi brázdil svahy vo Francúzskych Alpách.

No related posts.

Aký je Váš názor?