TRÉNING

Lyžiarske školy na Slovensku – časť 3, Sport Academy Vrátna

Dnes sa pozrieme do Vrátnej. V stredisku Vrátna Free Time Zone pôsobí viac lyžiarskych škôl. Popri stredisku je to Sport Academy Vrátna, ktorá vznikla v roku 2001. Dnes má škola 30 inštruktorov a pôsobí celoročne.

V predchádzajúcich častiach sme písali o lyžiarskych školách na Skalke a Krahuliach a lyžiarskej škole na Veľkej Rači.

Ako sa to celé začína
Vzťah človeka k lyžovaniu sa vytvára počas prvých dní strávených na lyžiach. Práve od prvých oblúkov a pádov vašich detí závisí, či ich lyže odradia, alebo či to bude ich celoživotný koníček a či naučia lyžovať aj vaše vnúčatá. Prvé chvíle sú najdôležitejšie, či už vo vzťahu k lyžovaniu alebo k osudovým chybám, ktoré im môže nesprávny učiteľ vštepiť.

Rodičia chcú často vlastné dieťa naučiť lyžovať sami. Tento krok však oľutujú hneď ako zistia, aké je to náročné – o to viac s vlastným dieťaťom. Dieťa má pri rodičovi väčšinou nižšiu schopnosť sústrediť sa, menej sa snaží, skôr sa vzdáva, ľahšie sa na rodiča nahnevá. Keď je však s cudzím človekom – inštruktorom, viac sa snaží, je disciplinovanejšie a sústredenejšie. To sú dôvody, prečo dieťa zveriť do rúk kvalifikovaným inštruktorom aspoň na prvé hodiny učenia sa.

Vznik školy
Väčšina ľudí z Horného Považia začínala svoju lyžiarsku kariéru na svahu s honosným názvom „Somárska lúka“ vo Vrátnej doline. Rodičia nás sem brali preto, lebo tu sú pokope všetky druhy svahov – strmé Paseky, prípadne Oštiepka pre otca, príjemný Príslop pre mamu a nenáročná Somárska lúka (Tížinka) pre malých.

Aby boli rodičia ešte bližšie k deťom vznikla v roku 2001 priamo na Pasekách lyžiarska škola Water & Ski Academy. Ako už z názvu vyplýva, spoločnosť bola činná aj v lete, kedy sa špecializovala hlavne na splavovanie riek. Postupne však aktivít, zákazníkov a rôznych druhov športov pribúdalo, až sa v roku 2008 premenovala na Sport Academy Vrátna a stala sa najväčšou lyžiarskou školou vo Vrátnej s celoročnou prevádzkou a širokým záberom činností.

Škola dnes
Škola má okolo 30 kvalifikovaných inštruktorov, ktorých cez zimu spozorujete vo výrazne žltých bundách obvešaných deťmi. Najväčšími prednosťami školy je vlastný, ohradený a každodenne upravovaný areál detského parku Kids Zone, v ktorom je namiesto vleku – nočnej mory všetkých začiatočníkov – bezpečný nábehový pás SunKid.

Tí najmladší (do 6 rokov) si výuku kombinujú so zábavou v útulnom babysittingu, kde stretnú nových kamarátov, zohrejú sa a nestratia lyžiarsku motiváciu.

Služby
• lyžiarska a snowboardová škola pre začiatočníkov aj pokročilých každého veku s prednostným vstupom na vlek v sprievode inštruktora
• carvingový kurz pre náročnejších lyžiarov
• kurz freeridu, skialpinizmu a skialpinistického vodcu
• požičovňa lyžiarskeho/ snowboardového/ skialpinistického výstroja, snežníc, snowtubingových kolies a sánok
• servis športového výstroja
• babysitting pre deti od dvoch rokov
• predaj doplnkového športového sortimentu renomovaných značiek

Cenník lyžiarskej/snowboardovej školy na osobu:
1 hodina 18,5 eura
1 deň 63,2 eur

2 osoby
1 hodina 13,5 eur
1 deň 43,2 eur

Skupina (5 a viac osôb)
1 hodina 6,8 eur
1 deň 21 eur

web: www.vratna.net,
email: vratna.net@gmail.com

Súvisiace články:

  1. Lyžiarske školy na Slovensku – Snowsports Academy na Skalke
  2. Lyžiarske školy na Slovensku – Snow Academy na Veľkej Rači
  3. Vrátna chce prilákať viac lyžiarov, v roku 2010 zlacňuje skipassy
Aký je Váš názor?