STREDISKÁ

Lyžovačka v Kalifornii? Musíte navštíviť stredisko Heavenly

Heavenly je americké stredisko, ktoré leží na brehu jazera Lake Tahoe. Jedna časť strediska je v Kalifornii, druhá je v Nevade. To isté je vidno pri údolnej stanici lanovky. Časť mestečka, ktorá je v Kalifornii oplýva malými domčekmi, zato už niekoľko metrov za Nevadskou hranicou sa rozprestierajú megalomanské stavby kasín.

Na našich stránkach si tiež môžete prečítať o ďalších amerických strediskách: Aspen, Arapahoe Basin, Copper Mountain, a seriál o Whistleri.

Do stredísk, ktoré obklopujú Lake Tahoe sa najlepšie dostanete zo San Francisca alebo Rena v Nevade. Letenky na západné pobrežie sa dajú kúpiť niekedy v akcii aj za 500 euro. Prečo sem teda občas nezavítať? Uvidíte jedno z najkrajších miest na svete, okúpete sa v Pacifiku pod Golden gate. V prípade, že máte čas navštívite Alcatraz a zablúdite v tenkých uličkách San Francisca. Približne tri hodinky (asi 200 míľ) na severovýchod sa už rozprestierajú vrchy a v nich mnohé strediská.

Heavenly Leake Tahoe
Zaujalo nás stredisko Heavenly, ktoré leží na južnej strane jazera Lake Tahoe. Viacmenej najmä kvôli dvom inštruktorom zo Slovenska, ktorí tu trávili zimnú sezónu. V mestečku a na okolí býva 30-tisíc obyvateľov.

Keďže celá oblasť nie je extrémne ďaleko od oceánu, v zime tu hojne sneží a jazdí sa až do apríla. Vtedy sa už na brehoch jazera otužilci môžu aj okúpať. My sme sa tu po celodňovej lyžovačke slnili na piesku a močili si nohy v studenej vode. V hornej časti strediska pritom v koncom marca zostávalo minimálne dva metre snehu.

Ročne spadne v Heavenly 300 až 500 palcov, čo je 7,5 až 12,5 metra snehu. Pre nás je to až nepredstaviteľne veľa. Takúto snehovú nádielku na Slovensku nepoznáme, priblížiť sa tomu môže jedine vlaňajšia zima…

Identická gondola ako premáva na Chleb
Tieto podmienky sa dajú krásne využiť na freeride. Najlepšie freeridové možnosti sa skláňajú a smerujú priamo do jazera. Lyžujete a pod vami sa rozprestiera mestečko s rozsiahlym jazerom. Keďže z lesa, ktorý tu stál predtým ostali po požiari už iba veľké pahýle, pred vami sa rozvíja neuveriteľná panoráma a hlavne veľmi rýchle zjazdy bývalým riedkym spáleniskom.

Freeride sa tu síce nevyrovná top freeridovým strediskám sveta, zajazdiť si tu však môžete neskutočne. Keď vás prašan omrzel, je na čase vyskúšať freestylové parky všetkých veľkostí.

Do strediska sa z Kalifornskej strany a od jazera dá dostať iba gondolou. Keď sme sem prišli prvýkrát, veľmi sme sa čudovali, že presne takú istú postavili vo Vrátnej. Kalifornská lanovka prekonáva výškový rozdiel asi 1000 metrov (6000 až 9156 stôp). V tejto výške sa začína jedna časť strediska a prístup sem je iba z gondoly.

Tu majú svoju základňu lyžiarske školy a tu sa odohráva celé dianie v stredisku. Nuž a odtiaľto až k dolnej stanici gondoly sa dá prekrásne lyžovať. Je to pás lesa široký asi dva kilometre a dlhý možno štyri až päť kilometrov.

Nočný život? Navštívte jedno z kasín!
U údolnej stanice gondoly to máte do Nevady asi stodvadsať metrov. A čo v ás tam čaká. Minimálne šesť obrovských kasín je otvorených nonstop 24 hodín. Nevydržíte? Vyskúšajte to práve u nás, hlása sa na webovej stránke strediska. Priemerný človek vraj vydrží bez spánku 72 hodín. Ak chcete byť ráno fit, radšej to neskúšajte.

Infobox:
Sezóna: 21. november – 19. apríl
Nadmorská výška: 6 540 – 10 067 stôp
Prevýšenie: 3 500 stôp
Zasnežovanie: 73 percent plochy tratí
Výška snehu (ročný priemer): 900 cm (sezóna 2004/2005 – 12 metrov)
Trate: 20% začiatočníci; 45% stredne pokročilí; 35% experti
Počet vlekov: 30 (15 v Nevade, 15 v Kalifornii)
Kapacita vlekov: 52-tisíc za hodinu

Súvisiace články:

  1. Lyžovačka v Kanadskom Whistleri – dejisku OH 2010 pre alpské disciplíny (časť 1.)
  2. Seriál o lyžovaní v Severnej Amerike. Diel 3: Rodinne založené stredisko Copper Mountain
  3. Lyžovačka v Kanadskom Whistleri, časť 3. freeride
  4. Lyžovačka v Kanadskom Whistleri – časť 2. – ubytovanie a apreski
  5. Ako dostať malé stredisko do povedomia všetkých médii na Slovensku?
Aký je Váš názor?
Igipop says:

diky. Zatial nie je stranka velmi znama a citana, ale bavi nas to. Posun to kamosom a znamym. Cim viac citatelov, tym viac nas bude motivovat nieco zaujimave pisat.

filip says:

tak toto je uplne perfektna stranka. toto na slovensku chybalo, dakujem ze odvadzate takuto skvelu pracu