FREERIDE

Naučte sa lyžovať v prašane, dáme vám niekoľko tipov

Lyžovanie po pás hlboko v prašane môže byť pre niekoho životným zážitkom, na ktorý už nezabudne. Pre iného človeka sa však môže stať nočnou morou, na ktorú nerád spomína. Ak chcete patriť do prvej skupiny ľudí, prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám jazdenie v prašane uľahčia. (Alebo sa pridajte na freerajdový kemp na Kamienke)

Tipy ako sa zlepšiť v prašane
1. Nebojte sa rýchlosti. Keď idete príliš pomaly, budete sa v snehu zabárať. Rýchlosť umožňuje lyžiam plávať na povrchu. Keď ste na povrchu snehu, ľahšie zatočíte. V točení vám totiž nebude brániť odpor snehu.

2. Postoj. Mnoho ľudí hovorí, že v prašane sa lepšie jazdí ste vyosení dozadu a sedíte (kvôli vyplávaniu špičiek na povrch). Je to pravda iba sčasti. Radšej dajte nohy viac od seba a postavte sa pevne na nohy bez náklonu vzad. Oveľa lepšiu rovnováhu a stabilitu si zachováte, keď budete cítiť tlak a hmotnosť v prednej časti chodidiel. Dbajte však na to, aby sa vám špička nezabárala do snehu.

3. Zväčšite polomer svojich oblúkov. Namiesto toho, aby ste robili krátke oblúky sa snažte robiť dlhé a plynulé jazdy. Nerobte príliš rýchle a nekoordinované pohyby. Dlhší rádius vám dodá lepší pocit z jazdy.

4. Učiť sa, učiť sa, učiť sa. Čím viac času strávite v prašane tým lepšie. Postupne objavíte nové a nové lokality, lajny, ľudí a životný štýl spojený s freerajdom. Nikto nejazdil v prašane excelentne na prvý krát.Problémy väčšiny lyžiarov sa spájajú s väčšou silou, ktorú treba vynaložiť na robenie oblúkov v hlbšom snehu oproti sile vynaloženej na zjazdovke. Povieme si teda ešte niečo o tom, ako čeliť rôznym problémom, s ktorými sa stretnete pri lyžovaní v prašane.

Problém č. 1: Lyže neplávu, ale sa zabárajú
Problémom môžu byť lyže, voskovanie a tiež viazanie. Lyže nemusia byť dobre navoskované a v tom prípade sa nekĺžu dostatočne rýchlo a vy sa potápate do prašanu. Možno ste na lyže použili nesprávny vosk, alebo ste lyže nevoskovali vôbec. Skúste sa pozrieť na sklznicu či sa na ňu lepí sneh.

Zabárať sa môžete aj kvôli veľmi mäkkým lyžiarkam. V prípade, že sa komín lyžiarok veľmi prepína dopredu, vaše špičky smerujú hlbšie a hlbšie do snehu. Ďalším riešením je zbežná kontrola viazania, teda presnejšie jeho umiestnenia na lyži. Montážny bod freerajdových lyží býva posunutý viac vzad. Ak chcete karvovať a rezať oblúky na ľade, pokojne môžete mať viazanie posunuté vpredu. V prípade jazdenia v prašane sa to nevypláca a môžete sa zabárať.

Problém č. 2: Mám problémy v robení oblúkov
Ťažkosti môžu byť v nedostatočnej technike, ale tiež vo veľmi tvrdých lyžiach či nesprávnom načasovaní oblúkov. Niektorí lyžiari vynakladajú príliš veľa energie na otočenie sa, experti sa zase otáčajú sami, resp. otáča sa lyža a nie oni.

Je dôležité nájsť zlatú strednú cestu – netlačte a neohýbajte lyže príliš málo alebo príliš veľa. Vo väčšej rýchlosti sami zistíte, že lyža vypláva automaticky na povrch a točiť oblúky bude jednoduchšie. Samozrejme hovoríme o ideálnych podmienkach a nie ľadovej kruste, s ktorou môžu mať problémy aj experti. Nie je nič horšie ako keď sa lyža dostane pod krustu. Vtedy sa zatáčať nedá, oblúk spravíte maximálne silovo.

Platí tiež zásada, že dlhšie lyže ohnete ťažšie a kratšie lyže zasa ohnete ľahšie. Nie nadarmo používajú slalomári kratšie a extrémnejšie vykrojené lyže na robenie menších oblúkov. Uistite sa, že dĺžka lyží zodpovedá vašej výške a technike jazdy. V prašane sa totiž kratšie lyže zvyknú zabárať a dostávame sa opäť k problému číslo 1.

prasan_tipy470

Súvisiace články:

  1. Ako si kúpiť lyžiarky, ktoré vám sadnú?
  2. Zopár postrehov ako si kúpiť freeridové lyže
  3. Ako si vybrať freeridové viazanie šité na mieru?
Aký je Váš názor?