TRÉNING

Sprievodca lyžiarskym tréningom na suchu (časť 1. úvod)

Táto séria článkov sa bude venovať lyžiarskemu tréningu. Ide o tréning zameraný na špecifické svaly. Patria sem svaly sedacie, stehná, lýtkový sval a predkolenie. Tieto svaly sú v pri lyžovaní zaťažované najviac, ale to neznamená, že sa zameriame iba na ne. Pri pohyboch lyžiara sa zapájajú aj iné svalové partie. Napríklad svaly trupu zabezpečujúce stabilitu tela, ktoré spolu s technikou a koordináciou ovplyvňujú pohyb na lyžiach. Techniku lyžovania v tejto sérii preberať nebudeme.

Z tohto dôvodu budú cviky v tomto seriáli navrhnuté na všestranný rozvoj a sú určené pre stredne pokročilých lyžiarov, ktorí chcú posunúť svoje schopnosti na úroveň, ktorá im umožní čoraz menej obmedzený a plynulejší pohyb na zjazdovke, ale aj mimo nej v náročnejšom teréne. Dobrou prípravou pred sezónou, sa zmenšuje aj riziko zranenia šliach a svalových úponov, ktoré sú pre tento šport charakteristické.

Cviky budú rôznej obtiažnosti, preto je dôležité aby ste správne určili stav vašej kondície a tým predišli zraneniam pri cvičení. Pokiaľ ste sa doteraz nevenovali žiadnemu športu, alebo pravidelnému cvičeniu najlepšie urobíte ak skonzultujete svoj fyzický stav s kondičným trénerom ,alebo fyzioterapoeutom, ktorý Vám pomôže vytvoriť efektívny plán zodpovedajúci vašim schopnostiam.

Ďalšou dôležitou vecou je správna technika pri cvikoch. Pokiaľ ju nemáte môžete sa pri cvičení zraniť, alebo naučiť zlým návykom, ktoré majú za následok zaťaženie iných svalov , ktoré fungujú ako pomocné. Tým sa stáva cvik neefektívny. Najlepšie urobíte, keď si k novému cviku zavoláte inštruktora, ktorý Vám ukáže ako nový cvik správne technicky urobiť. Inštruktori sú k dispozícii skoro v každej posilňovni a väčšinou zadarmo.

Cviky budú rozdelené do štyroch okruhov.
o Tréning maximálnej sily

o Tréning výbušnej sily

o Tréning stredu tela “Core“

o Tréning na rozvoj koordinácie a stability

V každej časti seriálu bude popísaná séria cvikov, ktorá bola konzultovaná s kondičným trénerom . K jednotlivým cvikom pribudnú fotografie, základny popis cviku a základné informácie o tréningu.

Spoluautor seriálu: Tomáš Lupták

Zatiaľ sme uverejnili niekoľko motivujúcich videí, ktoré si môžete pozrieť tu. Ako trénuje Ted Ligety a Bode Miller? Fenomenálne Nórky a jazdkyne Svetového pohára sú zasa tu.

Dnes Vám spestríme program saltom a dopadom na nafukovaciu gulu v podaní amerického ženského lyžiarskeho tímu.

Súvisiace články:

  1. Bratislavskí lyžiari súťažili na Kamzíku v slalome na suchu
  2. Na úvod sezóny nás príjemne prekvapil Hintertux.
Aký je Váš názor?
filip says:

tak to je ina koordinacia. a ta norka…140kg na drepoch :D

>