TESTY

Vyrobte si vlastné lyže, časť 5 – Ako ohnúť hrany lyže?

Hrany sú z veľmi odolnej a pevnej ocele. Majú veľkú životnosť, ale kvôli tvrdosti sa veľmi ťažko ohýbajú a prisposobenie ich okrajov je náročné. Dajú sa ohýbať dvoma spôsobmi: ručne, alebo pomocou šikovného nástroja na ohýbanie hrán. Cieľom je ohnúť hrany tak, aby sa prispôsobili lyži bez medzier.

V prvých častiach sme si písali o nadizajnovaní vlastných rozmerov lyže, o vyrezaní sklznice a tiež o tom z čoho sa skladá lyža. Dnes prejdeme k ohnutiu hrán. Na prvý pohľad je to jednoduché. Hrany sú však pevné a keď ich chceme ohnúť ručne musia trochu zmäknúť.

Ručné ohýbanie. Robí sa po nahriatí. Hrana následne zmäkne a dá sa ohýbať kliešťami. Neodporúča sa nahrievať celá hrana, ale iba časti na pätke, alebo špičke lyže. Keby sa nahriali celé hrany môžu byť náchylnejšie na mechanické poškodenie.

Krok 1: Tepelná úprava okrajov. Kov by mal dosiahnuť jasne oranžovú farbu. Zahrievame iba časti na pätke a špičke budúcej lyže.

Krok 2: Okraje hrany nechajte vychladnúť postupne, kým nedosiahnu izbovú teplotu. Neurýchľujte tento proces vodou, alebo inou chladiacou zmesou, lebo kov na hranách namiesto zmäkčenia ešte viac stvrdne.

Krok 3: Kliešťami hrany pomaly ohýbajte okolo špičky a pätky lyže. Hrany by sa mali ohýbať pomerne ľahko.

Ohýbanie hrán pomocou ohýbača. Náš ohýbač pozostáva z oceľového kolieska a páky s ložiskom. Využitím páky môžete ohýbať hranu bez toho aby ste ju zahriali.

Krok 1: Ako sme si povedali, netreba hranu ohýbať rukami a nahrievať, čo má aj ďalšie pozitívne účinky. Umožňuje to zachovať odolnosť hrán na špičke a päte lyže.

Krok 2: Dokončiť ohýbanie musíte kliešťami. Drobné detaily ohýbač neumožňuje.

Spojenie hrán a sklznice

Ak máte hrany ohnuté a zodpovedajú obrysom budúcich lyží, je na čase pripojiť hranu ku sklznici.

Na prilepenie hrán používajte gélové lepidlo. Malé kvapky lepidla naneste asi 10 až 15 centimetrov od seba. Hranu pripevnite na sklznicu a svorkami ju pevne uzamknite (na mieste kvapiek). Takto lyžu nechajte, kým lepidlo nestvrdne.

Na mieste špičky a pätky naneste lepidlo každých 3 až 5 centimetrov. V týchto oblastiach je väčšia pravdepodobnosť oddeľovania sa hrán od lyže. Takto tomu predídete.


Materiál poskytla stránka skibuilders.com.

Súvisiace články:

  1. Chcete originálne lyže? Vyrobte si vlastné, 2. časť – materiál
  2. Chcete originálne lyže? Vyrobte si vlastné!!
  3. Chcete originálne lyže? Príprava sklznice, 4. časť
  4. Chcete originálne lyže? Dizajn lyží, 3. časť
  5. Zopár postrehov ako si kúpiť freeridové lyže
Aký je Váš názor?

>