STREDISKÁ

Aktuálny minireport – Jasná a Ružomberok

Podobne, ako sme napísali krátke reportáže zo Stuhlecku, z Pezinskej Baby a zo Zochovej chaty chceme trošku okomentovať aj naše najväčšie a najvýstavnejšie stredisko – Jasnú. Z Jasnej sme zavítali na Liptov, konkrétne na ružomberské Malino Brdo.

Miro, ktorý písal tieto slová nechcel byť menovaný, tak ho teda ako autora článku neuvádzam a pod neho sa podpíšem sám.

Podmienky, o ktorých píšeme, boli výnimočné a zrejme sa nevyskytujú často. To však nič nemení na tom, že keď sme navštívili strediská, boli presne také, ako ich opisujeme. Je piatok a na celom Slovensku (na rozdiel od Česka) nie je snehu. Najviac snehu sa nachádza v Bratislave, kde sa dá už aj freerajdovať a ako nám hovorili kamaráti skialpinisti: „Tento rok sme zažili najlepšiu sezónu na Skialp na Kamzíku nad Bratislavou“.

Biznis so žolíkmi z Plusky

Ako to chodí v slovenských veľhorách, v Nízkych Tatrách, sme sa dozvedeli hneď v piatok. Kupujeme si poldňový lístok za 24 euro. Následne však zisťujeme, že na parkovisku funguje najväčší biznis so žolíkmi z plus 7dni, čo bola akcia na lístky pred Vianocami. Keďže kupón mám v robote na stole, aj ma to hnevalo, ale nevadi, hlavne, že dobre pojazdíme.

O niekoľko minút nato zisťujeme, že fungujú iba spodné vleky, snehu je iba na zjazdovke, ľudí tu nie moc veľa (pravdepodobne preto lebo bol piatok. Aká bola situácia na svahoch cez víkend sme zistili v nedeľu). Šúchame teda zjazdovky a meriame si navzájom rýchlosť – kto dá viac. Po troch hodinách na jednom vleku to už začína byť trošku nudné.

Skipark Ružomberok

Sobota, všetci boli mierne rozbití z piatkovej akcie v malebnej dedinke Lubochňa. Prichádzame do ďalšieho strediska, ktoré sme si vytýčili v rámci našeho víkendového pojazdenia. Náš cieľ je Skipark Ružomberok. Pri pokladnici zisťujeme, že lístok na vlek je už troška lacnejší.

Výborný široký kopec má len jednu vadu a tou je jeden vlek. Opať (podobne ako na Chopku) zažívame super pojazdenie. Kupujeme si 4 hodinový lístok a jazdíme na tom jedinkom vleku. Opäť súťažíme, kto dá kopec rýchlejšie. Po troch hodinách nám začína byť zima, tak to pomaly balíme a ideme radšej do baru.

Jasná – v prevádzke sú iba dva vleky

Nedeľa – všetci sa vyberajú do Skiparku Ružomberok, len ja s kamoškou volim cestu Jasná. Myslíme si, že určite to bude lepšie, ako v piatok a možno sa nám podarí vyjsť aj na Kamennú chatu,

Po príchode sme už poučení a lístok si kupujeme u miestnych biznismanov na parkovisku za 15 eur. Prezlečieme sa a zisťujeme, že na Otupnom funguje iba jeden vlek, na somárskej lúke. Super, ľudí stojí v rade asi na 20 minút čakania. Ostatné vleky pre silný vietor klasicky nepremávajú.

Rozhodneme sa prešlapať na Záhradky. Je to približne 30 minút a nás poháňala predstava, že tam aspoň pôjde 6-sedačka. Prídeme na záhradky a scenár sa opakuje: „pre silný vietor neťaháme“. Vystojíme si 25 minutovú radu na pomu, vyvezieme sa hore a postupne šliapeme naspúť na Otupné ďalších 20 minút. Tu predávame lístok, ako sme sa od miestnych business manov naučili a mierime opat radšej do baru, ako do 30-minútovej rady na vlek.

Opäť sa nám raz osvedčilo, že lyžovať na slovenských veľhorách sa nie vždy oplatí.

Súvisiace články:

  1. Aktuálny minireport – Pezinská Baba
  2. Aktuálny minireport zo Stuhlecku – krásne slniečko a inverzia
  3. Aktuálny minireport – Zochova chata
  4. Čo chystá na zimu 2010 naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná?
Aký je Váš názor?
Igipop says:

nuz reporty su preto aktuálne, lebo vystihujú momentálnu situáciu. V polovici januára, kedy bol report napísaný, boli podmienky také, ako hovorím. Kto tam bol to videl na vlastné oči. Podmienky a stredisko je závislé na počasí, ľuďoch, aktuálnej situácii, etc… To, že o dva týždne sú lepšie sa nikto nemusí diviť.

karci says:

tento minireport je skor ubohy a nie mini ale extreme-mini. o oboch strediskach mi nic zaujimave neprezradil. S clankom sa dalo trochu viac pohrat ale autor ho asi zbuchal cestou z lyzovacky. nehnevajte sa slabuckee, ziada si to trochu profesionality ked uz to ma byt report o stredisku. Este pridam ze teraz je v oboch strediskach cez 70 centi, chlapci pripravuju svahy skvele, na pomery SR a krizu maju perfektne podmienky…

Tomas says:

Nie je to rada, ale rad, po slovensky. Idem do radu na vlek.

Titlak says:

Tiež som tam bol v sobotu a nedelu… biznis s listkami bolo vsade citit sam so ho vyuzil :)

Janči says:

V tomto článku sú dosť nepresné a skreslené informácie. Typujem že nemenovaný autor je rekreačný lyžiar.
V nedeľu som bol v Jasnej bol aj ja, a išiel vlek Záhradky a lanovka Biela Púť, ktoré mi oficiálne potvrdili v pokladni. Lanovky do stredných polôh nemohli ísť pre silný nárazový vietor (miestami 28 m/s). Zo Záhradiek som si to vyšlapal na Priehybu a zistil som že ide aj vlek na Zrkadlo tak som prešiel tam. Nakoniec mi to bolo nanič, pretože som musel zase prejsť na Záhradky. Dozvedel som sa že ide 6 sedačka na Rovnú hoľu. To už bola lyžovačka o inom. Prázdne svahy, prázdna lanovka, pretože nervózny ľudia pre dlhé rady buď predali lístky alebo len tak odišli.
Dnes už spustili aj 2 sedačku na Konský Grúň a aj severný prepojovák. Takže hurá na Chopok. :)

>