TRÉNING

Šesť tipov ako sa naučiť jazdiť v bubnoch

Dnes už nie sú bubnami pokryté svahy takým povestným zjavom, ako počas socialistickej éry. Nebojte sa, nie je to tým, že by v socialistickom Československu chýbali ratraky. Po vzore našich západných susedov sa nám ich niekoľko podarilo vyrobiť. Problémom bolo, že väčšinu času nefungovali a tak ostávali všetky svahy neupravené a lyžiari sa chtiac či nechtiac naučili jazdu v bubnoch sami.

Krásny bubnový svah. Dnes už takéto nájdete asi iba v Amerike

Dnes sú svahy väčšinou upravené a napriek tomu vám dávame niekoľko tipov, ako sa v bubnoch naučiť lyžovať. V Severnej Amerike je mnoho svahov a stredísk, ktoré svoje terény neupravujú. Podobne ako sú štáty kolískou freeskieerov, sú tiež mekkou lyžovania v bubnoch. Tam sme sa lyžovať v bubnoch naučili aj my Prečítajte si tipy a prípadne pre ostatných napíšte v diskusii tie vaše.

Tip 1. Nepozerajte sa na svoje lyže, ale rovno dopredu. Vytýčte si svoju líniu na niekoľko bubnov pred sebou.

Tip 2. Nechajte svoje nohy pod bokmi a tlačte ich smerom nadol na opačnej strane bubna. Nechajte svoje ruky hore a pripravte sa na pichnutie paličkou hneď sa hrebeňom bubna.

Tip 3. Absorbujte nárazy, nohy si pod sebou „poskladajte“. Neohýnajte trup dopredu, vrchná časť tela musí ostať vzpriamená. Pohyby sú podobné, akoby ste robili drepy v telocvični.

Tip 4. Maximalizujte kontakt lyží so snehom. Pri výjazde z vrcholu bubna zatlačte bokmi a nohami na lyže do oblúku. V tejto fáze vystierate nohy, aby lyže stále zostávali na snehu.

Tip 5. Ste pripravený ísť do ďalšieho bubna? Znovu posuňte svoje nohy pod boky a plynulo odpružte nárazy. Švihnite a odpichnite sa paličkou.

Tip 6. Keď prenášate váhu z jednej nohy na druhú snažte sa udržať nohy, boky a ramená vzpriamene a zároveň očami prechádzajte terén pred sebou.

Pretekár v jazde v bubnoch. Jazda v bubnoch je jedna z disciplín akrobatického lyžovania.

Súvisiace články:

  1. Naučte sa lyžovať v prašane, dáme vám niekoľko tipov
  2. Vyrobili Shane McConkey Tribute ski, na Slovensko ich príde šesť
  3. Ako trénuje v posilňovni Bode Miller a Ted Ligety
  4. Škola lyžovania detí – ako ich trénovať v rôznom veku?
  5. Ako si vybrať z ponuky lyží pre nelyžiarov?
Aký je Váš názor?
Jan K. says:

V pohode info Igi, len Ti tam doplnim este tip c. 7 – uzsia stopa… :-)

filip says:

ja to vzdy len preletim, aspon si trochu poskacem…len kolena potom trochu bolia