TESTY

Testy lyží – Head Supershape, lyže na ktorých vyhráva Šárka Záhrobská

Víťazstvo Šárky Záhrobskej na majstrovstvách sveta 2007 v Are postavili pred  lyžiarsku odbornú verejnosť otázku: Je tak dobrá, alebo jej k tomu pomohli i lyže HEAD? Obchodné úspechy tejto značky však umožnili  prilákať  v nasledujúcich rokoch ďalších pretekárov. Podpísali zmluvy s takými zvučnými menami ako: Marco Buechel, Lindsey Vonn, Didier Cuche, Maria Riesch, Body Miller  (poradie podľa mojich kritérií)…a mnohí ďalší..

Miro testuje lyže Head Supershape

Miro bude pravidelne prinášať články o jednotlivých lyžiach, ktoré bude testovať. Pôjde o TOP triedy od viacerých výrobcov a môžete sa spolu s nami tešiť na odborný výklad, ktorý nebude prispôsobený alpským či iným ideálnym svahom a strediskám, ale bude zameraný na slovenského lyžiara a podmienky, v ktorých lyžuje.

Výrazné úspechy firmy HEAD potvrdili, že lyže sa stali po dlhom čase značkou, ktorá výrazne posunula kvalitu jazdných vlastností pretekárskych lyží.  Štatistiky vykazujú, že v tejto sezóne sa v každom preteku Svetového pohára v prvej tridsiatke umiestni 8 až 10 pretekárov, ktorí si zapínajú lyže s červeným, alebo čiernym nápisom HEAD. A to vo všetkých disciplínach! 

Samotný dizajn lyží je jednoduchý, zároveň ľahko zapamätateľný a agresívny. Pre lyžiarsku verejnosť potešujúce: na rozdiel od konkurencie HEAD ponúka do maloobchodnej siete lyže, ktoré sa konštrukčne nelíšia od tých, na ktorých jazdia iba vyvolení. 
Prečo taký dlhý úvod? Veď je jasné, že i ja som si už dlhšie robil zálusk na túto značku a bolo len otázkou času, keby si HEADy vyskúšam. Pôvodný zámer podrobiť testu model HEAD WORLD CUP iSL v dĺžke 170 cm sa môjho pohľadu s ideálnym rádiusom R13 m sa nevydaril a tak nasledujúce  riadky sa budú venovať modelu iSUPERSHAPE  (dĺžka 170 cm  s nominálnym rádiusom R 12,1m).

Hrany sú z výroby tunnigované na hodnotu 0,5/87 stupňa, ja som si ich upravil na agresívnejšiu úroveň 1/87 stupňa. Pretekárska sklznica z vysokomodulárneho grafitu sa prezentuje jemnou štruktúrou, čo je základnou podmienkou na dobrý sklz a točenie lyží. 

Jazdné vlastnosti?

Kombinácia pretekárskej slalomky a crossovej univerzálky. Neuveriteľne ľahké ovládanie, vynikajúci grip na tvrdom podklade, tolerancia k chybám vďaka jemnému zaobleniu päty lyže. V dĺžke 170 cm  výborná stabilita v rýchlosti, ktorá konči pri rýchlosti cca 70 km/hod. Vďaka modifikovanej geometrii deklarovanej i  v samotnom názve modelu  iSUPERSHAPE sa lyže správajú suverénne v každej situácii s tendenciou precízneho vykrojenia každého oblúka.
Sendvičová konštrukcia udeľuje patričnú dávku dynamiky, ktorá sa prejaví predovšetkým  zrýchlením
v závere oblúka. Krátka, panvové – slalomové oblúky s polomerom 5 m, ale i tiahle carvingové, s rádiusom do 16 m. Domovom sú upravené červené a čierne zjazdovky, neprekvapí ani nahrnutý sneh.

Lyže HEAD Supershape

Výborné, skvelé…  

Technický popis (www.head.com/ski):

 •  sendvičová   konštrukcia s dreveným jadrom a dvoma titanalovými doskami
 • technológia Intelligence, technológia Liquidmtal
 • geometria:  121 -66 -106 mm  v dĺžke 170 cm ,  R 12,1m
 • dĺžky: 155, 160, 165, 170 cm
 • pretekárska sklznica z vysokomodulárneho grafitu so štruktúrou 
 • hrany z vysokolegovanej ocele, tuningované  0,5/87

Doporučená dĺžka:  + 5 až -20 cm od  výšky postavy
Flexia: 100 – 120  /odhadnutá/

Lyže sa dodávajú do maloobchodnej siete s podložkou SP13  a viazaním FFpro11LD  /Tyrolia/
v doporučenej cene 699,99 EUR. Pre fajnšmekrov  je možná i varianta s viazaním FFpro14  v cene 789,99 EUR.

Viac info na www.lukasport.sk

Súvisiace články:

 1. Šárka Záhrobská vyhrala druhý slalom Svetového pohára v Aspene
 2. Chcete originálne lyže? Dizajn lyží, 3. časť
 3. Ako si vybrať z ponuky lyží pre nelyžiarov?
 4. Základný servis lyží, ktorý zvládnete aj doma
 5. Vyrobte si vlastné lyže, časť 5 – Ako ohnúť hrany lyže?
Aký je Váš názor?
Urquell says:

Tak som opat o nieco mudrejsi, vdaka za info.

Igor Plavka says:

Dobry den

staci si pozriet datum clanku a zistite, ze sa testovali minulorocne modely a clanok je viac ako rok stary. Vlani boli slalomky Head iSupershape iba jedny.

Urquell says:

Dobry den,
zaraza ma, ze tu napisete, ze testovany model je Head iSupershape ale na ceskej verzii webu Head su v kategorii lyze Head iSupershape uvedene 4 modely, takze si myslim, ze takuto velmi dolezitu skutocnost ako uviest uplny a presny typ modelu lyzi a samozrejme rocnik, by mal dotycny pan napisat.

Igipop says:

v testoch budú lyže top triedy, ktoré sú využitelné i bežné športové lyžovanie s univerzálnejšimi jazdnými vlastnostami,
pripravujem teraz:
nordica doberman speedfire pro 170 cm,
stoeckli sl laser 171 cm
core musle car 174 cm
voelkl racetiger sl 170 cm
elan gsx 176 cm

predpokladám ešte dalšie dva modely lyží už na sezónu 2010/11, uvidím, ktorý importér
bude mať pre mna zaujímavé dĺžky

Igipop says:

Testy budu pravidelne zhruba raz za dva tyzdne.

JK says:

Budtee zverejňovať aj testy iných značiek, ktoré vyhrávajú?

jozef says:

Vysvetlite mi prosím v čom je úprava hrany 1/87 stupňa agresívnejšia, ako 0.5/87 stupňa, keď je uhol o 0.5 stupňa menej ostrý?

>