SVETOVÝ POHÁR

Zlato v slalome získala Maria Rieschová, Zuzulová skončila desiata

Víťazkou slalomu na zimných olympijských hrách vo Vancouveri sa stala Nemka Maria Rieschová s náskokom 43 stotín pred Rakúšankou Marlies Schildovou a bývalou majsterkou sveta Češkou Šárkou Záhrobskou (+1,01).

Veronika Zuzulová dosiahla životný úspech, skončila desiata s odstupom 2,25 sekundy, keď si o jednu priečku vylepšila postavenie po 1. kole. V oboch kolách dosiahla jedenásty najlepší čas. Druhá Slovenka Jana Gantnerová zajazdila v hustom snežení tiež veľmi solídne, priebežne jej patrí 24. pozícia so stratou 4,57 sekundy na víťaznú Rieschovú.

Rieschová získala už druhé zlato

Dvadsaťpäťročná Maria Rieschová, ktorá vyhrala na olympijskej zjazdovke superkombináciu, si vybojovala druhé zlato. Stala sa treťou Nemkou v histórii so slalomovým zlato na olympiáde, pred ňou stáli na najvyššom stupienku Rosi Mittermaierová v Innsbrucku 1976 a Hilde Gergová v Nagane 1998. Nemecko má zo súťaží žien na zimných hrách už 13 zlatých, o dve viac ako Rakúsko.

„Bola to dobrá jazda. Na rovine a v ľahkých pasážach som sa snažila zabrať na maximum, pri zložitejších som viac premýšľala. Druhé kolo bude náročné aj vzhľadom na vyjazdené koľaje na trati. Samozrejme, pokúsim sa o čo najlepší výkon, ďalšia medaila by bola skvelá,“ tvrdila po 1. kole Maria Rieschová

Veľa dievčat slalom nedokončilo. Medzi nimi aj Pärsonová či Vonnová

Obhajkyni olympijského zlata spred štyroch rokov z Turína 2006 Anji Pärsonovej zo Švédska preteky nevyšli. Po 20. mieste v 1. kole (strata +2,18), druhé nedokončila a prišla o možnosť predstihnúť v počte medailí na ZOH Janicu Kosteličovú. Obe majú po šesť cenných kovov, Chorvátka však má cennejšiu zbierku (4 – 2 – 0) ako Pärsonová (1 – 1 – 4).

Rovnako dopadla, ale už v úvodnom kole, líderka celkového poradia Svetového pohára 2009/2010 Lindsey Vonnová. Krátko po prvom medzičase sa víťazke zjazdu a bronzovej v super G rozišli lyže. Američanka tak nedokončila už tretiu súťaž na ZOH 2010.
„Pred olympiádou odo mňa každý očakával veľmi veľa, ja som sa však pokúšala ostať pri zemi. Mám zlato, pre ktoré som si prišla a hoci sa domov vrátim trochu viac doudieraná, som šťastná,“ zhodnotila svoje účinkovanie vo Whistleri Lindsey Vonnová. Jej účasť na olympiáde bola kvôli zraneniu holennej kosti ohrozená. Včera si pri páde v obrovskom slalome zlomila prst na ruke.

Zuzulka si chválila prvé kolo

„Bola to asi moja najlepšia jazda v sezóne,“ uviedla po 1. kole Veronika Zuzulová. „Škoda len, že na štarte som sa prakticky neodpichla do prvej bránky, palicu som totiž nechala za sebou. V 2. kole si na to budem musieť dať dobrý pozor. Ťažko povedať, o koľko ma to zdržalo, ale keď som prišla do cieľa, výsledný čas ma naozaj milo prekvapil. Trať pomerne dobre držala, aj keď sa v jej niektorých častiach vytvorili ryhy. Musela som si preto dávať pozor. Pred druhým kolom som dosiahla určite nádejný a povzbudivý výsledok,“ dodala.

Veronika Zuzulová štartovala na svojich tretích zimných olympijských hrách. V americkom Salt Lake City 2002 slalom nedokončila a v Turíne 2006 ju klasifikovali na 22. mieste. Jej najlepším umiestnením pod piatimi kruhmi bola doteraz turínska pätnásta priečka v kombinácii.

Vo Svetovom pohári 2009/2010 je v poradí slalomárok na 35. mieste s 32 bodmi za dve 15. priečky v Záhrebe a Maribore. V Levi nepostúpila do 2. kola, v Aspene a Aare neštartovala pre zranenie, v Lienzi a Flachau nedokončila 1. kolo.
Dvadsaťročná Jana Gantnerová si v piatkovom slalome vybojovala svoje najlepšie umiestnenie na ZOH, v premiére v Turíne bola najlepšia v zjazde – 36.

Výsledky
Ženy – slalom (priebežné poradie): 1. Maria Rieschová (Nem.) 1:42,89 min, 2. Marlies Schildová (Rak.) +0,43 s, 3. Šárka Záhrobská (ČR) +1,01, 4. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,33, 5. Sandrine Aubertová (Fr.) +1,57, 6. Tanja Poutiainenová (Fín.) +2,04, 7. Elisabeth Görglová (Rak.) +2,08, 8. Nicole Giusová (Tal.) +2,12, 9. Tina Mazeová (Slovin.) +2,20, 10. Veronika Zuzulová +2,25,… 24. Jana Gantnerová (SR) +4,57.

Súvisiace články:

  1. Zuzulová skončila v Levi 39., vyhrala Nemka Rieschová
  2. Zuzulová skončila v slalome SP v Maribore 15.
  3. Slalom vo Flachau vyhrala Schildová, Zuzulka vypadla
  4. Zuzulová je Majsterkou Európy v paralelnom slalome
  5. Prvé kolo SP – Tragédia Hospovej v Söldene, Zuzulová vypadla
Aký je Váš názor?