FREERIDE

Jasná Adrenalín začne už o týždeň, tentokrát na Derešoch!

Už o týždeň môžete zažiť kúsok freeridového neba aj na Slovensku. Zasvetení vedia, že každoročne začiatkom jari sa u nás koná pretek CGC Jasná Adrenalín. Tento rok je však už druhýkrát po sebe začlenený do turné Freeride World Tour, ako jeho kvalifikácia. Jazdiť sa bude na Ďerešoch, semifinále a finále prebehne tak, ako po minulé roky v Lukovej kotlinke na Chopku.

Pre zorientovanie sa si pozrite ako vyzerali preteky v Jasnej vlani. Prišli sem jazdci z TOP 50 freeridingového rebríčka, ktorých síce prekvapili lavíniská s metrovými hrudami snehu, no napriek zlým podmienkam ponúkli divákom niekoľko backflipov. 

Celá Luková kotlina bola uzavretá a nesmel sem prísť nikto už deň pred pretekmi. Horská služba tu odpaľovala lavíny jednu za druhou. Výsledkom bol asi meter a pol vysoký lavínový odtrh, ktorý sa tiahol celou kotlinou a nakoniec spôsoboval problémy najmä súťažiacim snoubordistkám, pretože po jej preskočení padali na číry ľad a smerovali do útesov a skál.

Video z minulého roku z finálových jázd si pozrite tu

Pretekárov od štartu až po cieľ sledujú vyškolení rozhodcovia Freeride World Tour. Trať sa tentoraz zmení. Kvalifikačné jazdy prebehnú na Derešoch. Až finále a semifinále tak, ako dosiaľ v Lukovej kotline.

Bodovanie jazdy rozhodcami je subjektívne, asi ako pri krasokorčuľovaní. Hodnotia sa štyri prvky. Prvoradá je dráha, ktorú si freerider zvolí. Hodnotí sa jej obtiažnosť, množstvo skál a zvolený sklon svahu. Dôležitá je tiež plynulosť jazdy. Rýchlejší získajú, samozrejme, viac bodov. Tiež tí, ktorí pred prekážkou, ktorú tvorí skalný prah, útes alebo bralo, nezaváhajú a prejdú ju plynulo.

Okrem obtiažnosti a plynulosti jazdy hodnotia rozhodcovia aj jej kontrolu a štýl. Jednoducho povedané, ide o technický a umelecký dojem. Ak pretekár spadne a vypnú sa mu lyže, je automaticky diskvalifikovaný. Musí jazdiť bezpečne. Umelecký dojem, to je celkový estetický spôsob a štýlovosť jazdy, ako aj zručnosť pretekára ovládať lyže.

Pozrite si tiež fotogalériu z Jasnej Adrenalína z minulého roku:

Súvisiace články:

  1. Čo chystá na zimu 2010 naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná?
  2. Aktuálny minireport – Jasná a Ružomberok
  3. Zajtra začne slalom na umelom kopci uprostred Moskvy
Aký je Váš názor?

>