STREDISKÁ

Novú štvorsedačku v dosahu Bratislavy postavili na Valašsku

Deň 1. apríl nie je práve najvhodnejší dátum na otváranie lyžiarskeho strediska. Na Valašsku Bolka Polívku je to inak. V tento deň oficiálne ukončili projekt modernizácie jedného z tunajších lyžiarskych stredísk v prepočte za 50 miliónov eur. Postavili tu novú sedačkovú lanovku, vybudovali zasnežovanie a iné.

Teraz trošku vážnejšie. Po niekoľkých rokoch príprav postavili v už existujúcom Skicentre Kohútka za prispenia eurofondov novú štvorsedačku, prvú v zlínskom kraji. Dňa 23. decembra 2009 bola dokončená kolaudácia, sedačková lanovka dostala povolenie na skúšobnú prevádzku a 6. januára 2010 ju odskúšali prví lyžiari. Oficiálne otvorenie je teda skôr akýmsi záverom sezóny, potrebným pre posvätenie zo strany únie.

Pokiaľ ste o danej oblasti zatiaľ nevedeli, je na čase sa na Dolnú Moravu vybrať. Areál je jedinečný aj tým, že ide snáď o jednu z najbližších sedačiek pri Bratislave. Cez Nové mesto ste tu za 2,5 hodinky jazdy autom. V lete je tu vybudovaná zjazdárska trať pre bajkerov, v neďalekom Novom Hrozenkove zasa freestylový park s môstikmi do vody. Okolo sú krásne terény na cross, ale i dlhá korčuliarska dráha v horách. O kultúru sa postará Valašské národné divadlo. Keď sem sem zavítali v lete, ostali sme milo prekvapení možnosťami tohto regiónu. Tie sa teraz dostali do povedomia aj lyžiarom.

Celý projekt, ktorý zčasti financovala únia, zahŕňal okrem lanovky výstavbu nádrží na vodu a kvalitného zasnežovacieho systému na 60 percentách tratí. Z peňazí sa tiež kúpil nový ratrak s navijákom na úpravu extrémnych tratí a odbavovací systém pre všetky vleky. Celkové náklady projektu sa vyšplhali na skoro 150 miliónov korún, pričom Európska únia prispela 55 miliónmi. Rozdiel vo financovaní pokrylo stredisko, teda jeho vlastník, akciová spoločnosť Ski centrum Kohútka. V roku 2009 tak išlo o najväčšiu investíciu do lyžovania v Čechách. (v porovnaní so Slovenskom je tiež najdrahšia. Lanovka v Jasnej stála 30 miliónov eur)

Záver? Na moravsko-slovenskej hranici nás na zimu čaká dobre pripravené stredisko, ktoré sa určite oplatí vyskúšať. Nová lanovka a inovované služby so servisom, lyžiarskou školou, kvalitný systém zasnežovania v dosahu Bratislavy za primerané ceny. Celodenný lístok vás vyjde dva a pol krát lacnejšie ako na Semmeringu. Pivo dokonca päťkrát menej!!

Súvisiace články:

  1. Otvorenie skicentra Kohútka – Javorníky
Aký je Váš názor?

>