STREDISKÁ

V Jasnej stavajú novú sedačku. Pozrite sa, aká bude!

O tom, že v Jasnej neostávajú iba pri slovách, ale aj konajú, sme sa presvedčili uplynulý víkend. Práce na stavbe novej sedačky sú v plnom prúde, niektoré základy stĺpov stoja, údolná stanica je však ešte v nedohľadne.

Do novej šesťsedačky, ktorá je súčasťou prepojenia severnej a južnej strany Chopku, investovala firma Tatry mountain resorts okolo 6 miliónov euro. “Základnou myšlienkou navrhovanej činnosti je prepojenie lyžiarskych svahov Chopok sever a Chopok juh kvalitným dopravným zariadením odolávajúcim aj nepriaznivým klimatickým podmienkam,“ hovorí spoločnosť v zámere. Prispieť by k tomu mala v budúcnosti plánovaná kabínka na dvoch lanách, ktorá zvládne aj vysoké nápory vetra.

Vizualizácia vcholovej stanice (zároveň prestupu na gondolu), ktorá bude stáť na Priehybách:

Vybudovaním nových zjazdových tratí sa podľa investora zabezpečí väčší rozptyl na svahoch a tým aj bezpečnosť a komfort pre lyžiarov. Navrhovaný zasnežovací systém zasa zabezpečí funkčnosť strediska i počas suchých zím, čím stredisko nebude z dôvodu premenlivosti počasia prichádzať o zisky.

Sedačka, ktorú naplánovali tento rok prechádza úsekom lesa zvaleným vetrom. Umožní sa tak okrem iného lyžovať v tých častiach strediska (v jeho nižších častiach), ktoré sa využívali na “freeride” v lesíkoch a podobne. Od umiestnenia novej lanovky si organizátori sľubujú väčšiu priepustnosť svahov a menšie státie v radoch na vleky. Sedačka by mala premávať od decembra roku 2010.

Odpojiteľná šesťsedačka by mala za hodinu prepraviť 2400 ľudí. Na dĺžke 1288 metrov prekoná prevýšenie 341 metrov. Lanovka bude v pásme lesa a podľa majiteľov strediska sa tak zníži jej závislosť od poveternostných podmienok. Majitelia sľubujú aj definitívne odstránenie radov na vleky. Či to bude pravda ukáže zima. Nová sedačková lanovka bude mať dve tretiny posedov so záklapnými bublinami, zvyšok ostane bez bublín.

Do budúcej zimnej sezóny stredisko plánuje postaviť zasnežovanie poslednej nezasnežovanej zjazdovky s názvom Turistická. Ide o obľúbenú modrú (ľahkú) zjazdovku v lokalite Záhradky.

Lacnejšie sezónne skipasy a dvojposchodové apreski

Okrem lanovky chystajú v Jasnej aj iné novinky. Budúcu sezónu by sme mohli získať celosezónne skipasy za minimálnu sumu (250-290 euro), apreski sa bude oslavovať v novom dvojpodlažnom podniku, a tiež sa rozšíria parkovacie miesta. Každopádne sa sem začiatkom zimy vyberieme a porovnáme, čo ostalo len na papieri a ako stredisko vyzerá v skutočnosti.

Aktuálne foto z výstavby údolnej stanice sedačky:


Súvisiace články:

  1. Novú štvorsedačku v dosahu Bratislavy postavili na Valašsku
  2. Československých freeskierov prilákala akcia a jazdenie v Jasnej
  3. Na Slovensku pribudlo tento rok päť nových lanoviek
  4. Čo chystá na zimu 2010 naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná?
  5. Víkend bude nabitý Svetovým pohárom, Vonnová chce vyhrať
Aký je Váš názor?
Daniel says:

Tie fotky su podla mna na dalsie pripravovane projekty a nie na 6-sedacku. Konkretne medzistanicu medzi 8-kabinkou a funitelom na priehybe. 6 sedacku bude mat vystup trochu vyssie, az nad traverzom Rovna hola – priehyba.

>