STREDISKÁ

Obergurgl a Hochgurgl – strediská pre náročných lyžiarov

Keď sme sem prišli napadlo veľa čerstvého snehu, trénovali tu reprezentácie viacerých štátov a ostatní lyžiari sa strediskám akoby zďaleka vyhýbali. Nie náhodou majú strediská prezývku – diamanty Álp.

Rakúsky Soelden je kvôli štartu Svetového pohára na ľadovci veľmi známe stredisko. Keď však pokračujete v otztalskom údolí ďalej, po asi desiatich kilometroch zájdete do jeho vyššie položených menších susedov – dvoch stredísk Obergurgl a Hochgurgl. Tvorí ich zhluk niekoľkých hotelov a neprehľadné množstvo vlekov.

V čase nášho príchodu fungovali iba európske ľadovce. V Obergurgli sa napriek tomu lyžuje. Stredisko je vo výške dva až tritisíc metrov. Deň predtým ako sme sem dorazili napadlo trištvrte metra prašanu (16. novembra) a my sme si mohli užiť prašanové orgie. Čo dodať? Iba to, že v stredisko je v tomto čase naprosto prázdne. Na svahoch sme sa pohybovali sami.

Stretli sme rakúsku i ruskú reprezentáciu

Stredisko vlastne úplne prázdne nebolo. Okrem nás sa tu pohybovali národné tímy Ruska, Japonska a Rakúska. (títo však rady na vleky nespravili ani nám nestihli prejazdiť prvé lajny v prašane) Večer si spokojní tréneri popíjali pivko, pretekárov poslali spať, ráno v prašane zverenci moc bránok nepostavili. Zato si však obuli freeridové dynastary legendy a hop na prázdne kopce. Bolo až dojemné pozerať sa ako sa decká, zvyknuté jazdiť v bránach, pasovali s terénom.

Obe strediská uzatvárajú údolie. Lyžuje sa preto v kotli, ktorý pripomína francúzske Alpy, zo strediska vychádza niekoľko gondol a sedačiek. Na druhej strane je tu dosť freeridových terénov a v zime ani núdza o sneh.

Služby? Familia Scheber

Família Scheber je rodina, ktorú zaiste spozná každý návštevník strediska. Rodina vlastní skoro všetky obchody v stredisku, čo sa podpísalo na ich názvoch. Okrem nich je v stredisku asi 20 štvorhviezdičkových hotelov, jeden päťhviezdičkový. Za služby sa platí, ale doviedli ich do dokonalosti:

Vlek máte do 20 metrov od hotela, počas tých 20-tich metrov sa ešte stihnete prezuť a vziať si lyže z depotu. V hoteloch sú sauny, masáže, vodný svet. Naozaj diamant uprostred Álp. V stredisku je viac ako sto kilometrov zjazdoviek, ktoré obsluhuje 24 vlekov. Keďže lyžovať sem prakticky chodia iba hoteloví hostia, hustota lyžiarov je minimálna. Za luxus sa platí a vedia to aj tu. Jednodňový lístok pre dospelého vás vyjde na 42,5 eura.

Základné fakty o stredisku

  • Počet vlekov: 24 (7 kabínkových lanoviek, 6 sedačiek s bublinou, 1 obyčajná 4-sedačka, 10 vlekov)
  • Kapacita vlekov: 39 400 ľudí za hodinu
  • Web: http://www.obergurgl.com
  • Zjazdovky: 110 km (35 km ľahké, 55 km stredne náročné, 20 km náročné)
  • Najdlhší zjazd: 8 km

Súvisiace články:

  1. Tipy na vianočné darčeky pre lyžiarov?
  2. Vrátna chce prilákať viac lyžiarov, v roku 2010 zlacňuje skipassy
  3. Reportáž zo slovinského strediska Krvavec (lyžovanie v Slovinsku, časť 3.)
  4. Aktuálna reportáž zo strediska Kaprun – Kitzsteinhorn
  5. Ktoré strediská v našom najbližšom okolí sú v prevádzke?
Aký je Váš názor?

>