TESTY

Poistenie lyží nemá žiadny význam

Poistenie lyží proti krádeži je zbytočné. Na Slovensku takéto poistenie v ponuke poisťovateľov nenájdete, v Rakúsku vám lyže síce poistia, ale poistka sa nevzťahuje na viazanie a paličky, ani na krádež z uzamknutého priestoru.

Poistenie lyži proti krádeži je podľa rakúskeho združenia pre informovanie spotrebiteľov (VKI-obdoba slovenskej SOI) neefektívne. Príčinou je množstvo obmedzení, s ktorými sa podobné poistky stretávajú a najmä zlý pomer ich prínosu pre poistencov s cenou.

Teória vs prax

Keďže krádeže lyží a snowboardov sú vo veľkých strediskách na dennom poriadku, je rozumné uzatvoriť poistenie. Výsledok podľa testov VKI nie je taký, ako sa zdá.

VKI porovnala poistenie, ktoré ponúkali dva obchodné reťazce so športovými potrebami. Porovnávali ponuku pre lyže v hodnote 300 Euro. Poistenie lyží na dva roky stojí v reťazci Hervis 51 euro a v Intersporte Eybl 44,9 euro.

Do poistených lyží sa nezapočítava viazanie

VKI poukazuje na to, že v prípade poistného plnenia pri tomto type poistení nebude vyplatená celá hodnota lyží. V prvom roku je to 20-percentná spoluúčasť a v druhom dokonca 40-percentná. Pre poistenie platia rôzne výnimky, ako napríklad nepoistené viazanie a paličky. Alebo ak vám lyže ukradnú z uzamknutej lyžiarne, či z vášho domu, pivnice, poistka vám ani tu neplatí.

Poistenie lyží

Podľa Združenia pre informovanie spotrebiteľov sa viac oplatí úrazové poistenie alebo poistenie osobnej zodpovednosti. Nikdy neviete, kedy vás bude musieť zachraňovať vrtuľník a horská služba. Nikdy neviete, či vás nebudú v rakúskych nemocniciach operovať a bez poistenia to vyjde poriadne draho.

Ako to funguje na Slovensku?

Spravili sme si malý prieskum aj u nás. Kontaktovali sme slovenské poisťovne. Podľa nich sa na Slovensku samostatné lyže poistiť nedajú.

Vždy ide o poistenie v rámci batožiny, v niektorých prípadoch musíte mať pripoistenie na zimné športy. Pri poistnom plnení tiež platia výnimky, ktoré si naštudujte skôr než sa vyberiete na hory. Väčšinou musia byť lyže odcudzené z uzamknutého priestoru, zlodej musí prekonať prekážku a podobne.

Najkomplexnejšiu, i keď stručnú odpoveď ohľadom poistenia lyží nám poskytli v poisťovni Victoria-Volksbanken a poisťovni Allianz. V Allianzi sa potrebujete pripoistiť na zimné športy: „Pokiaľ by ste mali uzatvorené cestovné poistenie, je potrebné aby ste ku tomu mali pripoistene aj na zimné športy. V tom prípade máte  poistenú aj batožinu, do ktorej sa započítavajú aj lyže. Je potrebné, aby neboli nechané bez dozoru, poprípade pokiaľ by ich chcel niekto odcudziť musí prekonať nejakú prekážku“, hovorí Ľubica Štefániková z Allianzu.

Ak vám lyže ukradnú zo strechy auta, poistenie proti krádeži je zbytočné

Samotné poistenie proti krádeži neponúkajú ani v poisťovni Victoria-Volksbanken. „Lyže však môžu byť poistené proti krádeži vlámaním z poistenia domácnosti alebo z cestovného poistenia, uzavretých v našej spoločnosti. Upozorňujem však na to, že riziko je krádež vlámaním, t. j. niekto sa musí niekam vlámať (napr. do hotelovej izby), aby bolo poistenie akceptovateľné. To znamená, že neplatí krádež na svahu, ani zo strechy auta“, vysvetlila Dagmar Hanusková z poisťovne.

Správa rakúskeho združenia pre informovanie spotrebiteľov je tu:

http://www.konsument.at/cs/Satellite?pagename=Konsument/MagazinArtikel/Detail&cid=318873481529

Súvisiace články:

  1. Inštruktorské kurzy sa už plánujú, akreditáciu zatiaľ nemá nikto
  2. Ponúkame lacnejšie poukážky na servis lyží
  3. Testy lyží – Head Supershape, lyže na ktorých vyhráva Šárka Záhrobská
  4. Chcete originálne lyže? Dizajn lyží, 3. časť
  5. Základný servis lyží, ktorý zvládnete aj doma
Aký je Váš názor?
Jan says:

Super info clanok.
Asi sa vela “podnikalo” s poistkami…?
:-D

>