STREDISKÁ

Sezóna na Slovensku sa začne v piatok. Kde si môžete zajazdiť?

V sobotu sme sa zobudili do zasneženého rána skoro na celom Slovensku. Pod oknami sme mali neklamný znak, že zima konečne prichádza. Po vzhliadnutí predpovedí bolo viac ako jasné, že o týždeň sa budú otvárať na Slovensku prvý strediská. Poďme sa teda pozrieť kde, kedy, ako a za koľko. Väčšina vlekov v strediskách bude premávať v piatok, dňa 3. decembra a to za 1 euro.

V skratke sú to tieto strediská:

Jasná, Tatranská Lomnica, Štrbské pleso, Bachledova dolina, Donovaly, Martinky

Po víkende by malo nasledovať oteplenie, ktoré potrvá do 10. decembra. Potom sa snáď zima rozbehne naplno!!

Otváranie sezóny:

Jasná

S priaznivou predpoveďou počasia tu začali zasnežovať koncom novembra. Začiatok sezóny bude 3. decembra. V tento piatok sa bude lyžovať iba za jedno euro. Po skúsenosti z predchádzajúceho roku vieme, že sem na štart sezóny prichádza pomerne veľa ľudí.

Každopádne od skorých decembrových dní bude, ako je zvykom, fungovať aspoň časť strediska. V prevádzke by mohla byť Biela púť a Pretekárska, možno zjazdovky z Lukovej na Koliesko a Záhradky.

Donovaly

Dňa 24. novembra začali umelo zasnežovať na Donovaloch. Spolu s prírodnou nádielkou v posledných dňoch stredisko tiež oficiálne spustí svoje vleky už tento piatok, to znamená 3. decembra. Počas celého dňa lyžujete iba za jedno euro.

V čase 8:30 – 15:30 budú premávať 4-sedačková lanovka Buly Expres Záhradište, vlek Lomená poma a približovací vlek P1 k centrálnemu parkovisku. Otvorená bude zjazdovka pri Lomenej pome a pri vleku P1. Večerné lyžovanie a skibusy tento víkend ešte nebudú k dispozícii!

Vrátna dolina

Všetko vyzerá nádejne, stredisko však spustí vleky a zaháji tohtoročnú sezónu v sobotu, 4. decembra 2010. O tom, ktoré zjazdovky budú v prevádzke bude stredisko informovať na svojom webe.

Akciová cena skipasov na tohtoročnú sezónu sa dá využiť len do piatku 3. decembra.

Momentálne sa zasnežuje vrchná aj spodná časť Pasiek a tiež Poludňový grúň. Lyžovať by sa malo aj na Chlebe.

Štrbské pleso

Prvý sneh napadol na Štrbskom plese, podobne ako inde v druhej polovici novembra. Otváranie sezóny bude v piatok, 3. decembra a tiež sa lyžuje iba za jedno euro. V stredisku je okolo 30 centimetrov snehu a delá pracujú na plné obrátky. Denná teplota sa pohybuje okolo mínus desiatich stupňov.

Tatranská Lomnica

V Tatranskej Lomnici bola Katka v pondelok, týždeň pred otvorením strediska. Sneh tu bol síce čerstvo napadaný, avšak mokrý a ťažký. Spolu s umelým snehom to vyzerá na viac ako priaznivé podmienky na víkendové prvé státie na lyžiach. Cez víkend bude mrazivo. Lyžuje sa od piatku 3. decembra a podobne ako inde, tiež za jedno euro.

Ak by ste chceli predsa len trochu prachu, musíte zavítať vyššie, do okolia Skalnatej chaty. Tu sa prášilo aj pred týždňom, takže vyhliadky sú dobré. Ale pozor na lavíny (sneh bez podkladu) a kamene, ktoré zakrýva jemná jesenná vrstva snehu. Takto to vyzeralo na Lomničáku v novebri (keď ešte nesnežilo), odvtedy spadlo snehu akurát na zakrytie skál:

Bachledova dolina

Toto menšie stredisko popri svojich veľkých susedoch otvára tiež v piatok, 3. decembra a lístok vyjde presne jedno euro. Lyžovať sa bude na svahoch Bachledka I., Slalomák a Majstrák, kde momentálne pilne pracujú delá umelého zasnežovania. Teplota sa pohybuje okolo mínus 6 stupňov. Po víkende sa trochu oteplí.

Takto to vyzeralo v Bachledovej doline vlani v decembri:

Martinky

Informácie o začiatku sezóny na Martinských holiach pridáme v stredu. A je to tu. : “Už tento piatok 3.12. to spustíme! Celodenná lyžovačka len za 1 €! V prevádzke bude 6-sedačka Floch”.

Výška snehu v stredisku je 40-50 cm prírodneho snehu, ktorý sa priebežne preparuje  umelým snehom. K dispozícii budú tieto vleky: šesťsedačka na zjazdovke Floch, vlek B na zjazdovke Rekreačná a detský vlek.

Foto z 30. novembra:

Ski zábava – Hruštín

V stredisku je 40 centimetrov nového snehu a stále zasnežujú. Lyžovať sa bude pravdepodobne cez víkend.

V malých strediskách skoré otváranie nečakajte. Pre tých veľkých je to skvelý ťah ako dostať stredisko aspoň na chvíľu do centra pozornosti všetkých médií na Slovensku. Ministrediskám sa investície spojené so zasnežovaním neoplatia – už na budúci týždeň sa má jemne otepliť a nafúkaný umelý sneh, ktorý je nanesený na zjazdovku v tenkej vrstve sa roztopí.

Preto sa tí menší (viď Kálnica) skôr sústredia na nafúkavanie kôp, ktoré potom rozratrakujú. Začne sa tu lyžovať koncom decembra/v januári a sneh tu pohodlne vydrží do marca, alebo začiatku apríla…

Súvisiace články:

  1. Na Slovensku pribudlo tento rok päť nových lanoviek
  2. Polovica októbra a zima na Slovensku sa už začala – na Veľkej Javorine už stojí iglu
  3. Zraniť sa môžete aj v bufete na lyžovačke
  4. Zimná sezóna 2009-2010 v Snowmagazíne (časť 1.)
  5. Jasná Adrenalín začne už o týždeň, tentokrát na Derešoch!
Aký je Váš názor?

>