Slalom v Levi vyhrala Schildová, Zuzulová skončila 11.

14. novembra 2010

Veronika Zuzulová obsadila 11. miesto v úvodnom slalome novej sezóny Svetového pohára zjazdárok vo fínskom Levi. Dvadsaťšesťročná Slovenka figurovala po 1. kole na 22. pozícii, v druhej jazde si polepšila o jedenásť priečok a pripísala si do hodnotenia Svetového pohára prvých 24 bodov. V priebežnom hodnotení SP 2010/11 jej po dvoch odjazdených pretekoch patrí 22. priečka, v slalome je jedenásta.

Zuzulová dosiahla v sobotu popoludní v Levi najlepšie umiestnenie v pretekoch o krištáľové glóbusy od 29. decembra 2008, keď skončila v rakúskom Semmeringu v slalome na 9. mieste. Vlani jej sezóna vinou viacerých zranení nevyšla podľa predstáv, celkovo bodovala len dvakrát ako pätnásta a v konečnom účtovaní obsadila v hodnotení najtočivejšej disciplíny až 35. pozíciu.

Víťazkou úvodného ženského slalomu ročníka 2010/11 sa stala Rakúšanka Marlies Schildová
Schildová o tri stotiny sekundy zdolala držiteľku malého glóbusu v tejto disciplíne Nemku Mariu Rieschovú. Tretie miesto si vybojovala domáca favoritka Tanja Poutiainenová (+0,34). Bývalá slalomová kráľovná Schildová si pripísala 24. triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére, pričom až 22 z nich má práve zo slalomu. Rieschová síce v Levi neobhájila triumf spred roka, ale v priebežnom hodnotení Svetového pohára jej po dvoch odjazdených pretekoch patrí líderská pozícia. Obhajkyňa veľkého glóbusu Američanka Lindsey Vonnová skončila v slalomovej overtúre v Levi na 6. mieste. “Som veľmi rada, že sa mi podarilo zvíťaziť hneď v prvých pretekoch, ale bola to aj otázka šťastia. V 1. kole mi to na plochej časti až tak nešlo, ale v druhom som jednoducho nechala lyže ísť a vyšlo to,” uviedla 29-ročná M. Schildová v jednej z prvých reakcií pre Eurosport.

Zuzulová zaostala za víťazkou v súčte oboch kôl o 1,99 s, v tom druhom napokon dosiahla štvrtý najrýchlejší čas. Desiata slalomárka z tohtoročných ZOH vo Whistleri mala na štarte 1. kola číslo 27, ktoré jej vzhľadom na reálnu výkonnosť neprináleží. Nebyť zaváhania v spodnej časti 1. kola, ktoré ju stálo v cieli možno aj sekundu náskoku, mohla už po prvej jazde figurovať oveľa vyššie ako na 22. mieste. Druhá Slovenka na štarte 1. kola Jana Gantnerová sa s vysokým číslom 67 posunula o šestnásť priečok vyššie, ale na postup do 2. kola to nestačilo. S odstupom 3,63 s obsadila 51. priečku.

Druhý ženský slalom v rámci Svetového pohára 2010/11 je na programe o dva týždne v americkom Aspene.

Výsledky:
1. Marlies Schildová (Rak.) 1:52,84 min, 2. Maria Rieschová (Nem.) +0,03, 3. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,34, 4. Susanne Rieschová (Nem.) +0,74, 5. Nicole Hospová (Rak.) +0,84, 6. Lindsey Vonnová (USA) +0,95, 7. Šárka Záhrobská (ČR) +0,99, 8. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,19, 9. Tina Mazeová (Slovin.) +1,46, 10. Fanny Chmelarová (Nem.) +1,93, 11. Veronika Zuzulová (SR) a Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) obe +1,99,…51. Jana Gantnerová (SR) +3,63 v 1. kole