FREERIDE

Matej Hulej: Z Jasnej sa raz stane zastávka Freeride World Tour

Matej organizuje preteky  Jasná Adrenalín, kde sa každoročne stretávajú najlepší freeridoví lyžiari z Európy. Na Slovensku si preteky vybudovali pevnú tradíciu a posledné ročníky sú zaradené do série Freeride World Tour, ako jej kvalifikácia. O tom, kam sa v budúcnosti preteky posunú, ako sa zmenil štýl lyžovania a podobne sa dočítate v nasledujúcom rozhovore.

Reportáž z vlaňajších pretekov si môžete prečítať tu.

Kedy budú tento rok preteky Jasná Adrenalín, koľký ročník to už bude?

Snad ôsmy ročník, dátum sme posunuli na január, 20.-25. január. Verím, že budú super prašanové podmienky, iba dúfam, že počasie sa umúdri.

Baví ťa ešte po toľkých rokoch organizovať podobnú akciu?

Po pretekoch, keď vidíš výsledky na fotkách, videách, článkoch, si vravím, že to bolo super. Keď vidíš, že pretekári boli spokojní a páčilo sa im, padli  nové kvalitné jazdy v líniach, o ktorých sa tým pred rokmi ani nesnívalo, si vravím paráda a ideme ďalej s novými nápadmi. No a týždeň pred pretekmi, keď makáš v kuse a nevieš ako to dopadne s počasím, lavínami, žial, ale vieš, ako to dopadne s peniazmi, to sa tiež niekedy pýtam sám seba, prečo sa mi do toho chce?

Čo to pre teba znamená a čo to prinesie pre stredisko.

Pre mňa dobrý pocit zo stretnutia s ľuďmi, s freeride myslením a životným štýlom.

Pre stredisko zviditeľnenie sa v freeride komunite, pre ktorú má Jasná najlepšie podmienky široko ďaleko, ba myslím si, že dokáže konkurovať aj popredným freeride strediskám v Alpách. Najmä vďaka dobrému prístupu k terénom, dobrej public orientácii svahov = každý svah je ako javisko v amfiteátri pre ostatných klientov v stredisku.

V Jasnej sa na pretekoch stretnú najlepší lyžiari minimálne zo strednej Európy, veľa príchádza aj Francúzov. Aké si mal z ich strany ohlasy.

Všetci boli uchvátení možnosťami freeride v Jasnej a dobrým zázemím, keďže vždy bývali priamo v stredisku, pár metrov od lanoviek, čo im dávalo predpoklady k neskoronočným zábavám. I keď nočný život nie je práve silnou stránkou Jasnej – pardón nebol, lebo od tohto roku uvidíte – nový Happyend pub, kde bude aj race Office a afterparty, s kvalitnou muzikou a kazdovečerným programom.

Vlani bolo na pretekoch málo Slovákov. Býva pravidlom nechať čo najväčší priestor pre mladých na domácej pôde nech sa ukážu. Nechceš niečo vymyslieť ako na preteky prilákať viac Slovákov?

Dali sme video race – ľudia mali poslať videá a na ich základe by sme ich zaradili do súťaže. Nikto však video neposlal. Asi to nie je jednoduché pre každého  natočiť dobrú jazdu, takže tento rok máme pre domácich väčšie limity. Tešte sa a prihlasujte!

Čo v prípade, že nebude sneh? Vlani otvárali vleky vedúce na vrchol Chopku až, myslím, 26. decembra. Teraz by mala súťaž prebehnúť ešte skôr.

Kdeže skôr, až 20. januára. A snehu bolo v žľaboch kopec. To je paradox, že v žľaboch je sneh už koncom decembra – avšak na temenách svahov, kde je vlek ho nie je veľa.

Dokedy a kde sa dá prihlásiť.

Na www.freeride.sk myslím, že termín je týždeň pred pretekmi.

Ide o jediný bigmountain pretek na Slovensku. Ako ťa napadlo s Janou Šeďovou organizovať Jasnú adrenalín?

Jana so mnou robila až tretí ročník, chceli sme ukázať, že aj freeride je samostatná disciplína.

Vlani sa nepríjemne zranila Hanna Fischer. Takýmto veciam sa na pretekoch nedá zabrániť, ako to však bude s organizáciou horskej služby. Zmení sa niečo oproti vlaňajšku?

Vďaka podpory z ATE by mala byť helikoptéra s navijakom bližšie, čo bol hlavný zádrheľ akcie.

Ako organizátor budeš viesť svoje deti k lyžovaniu, alebo to bude radšej tanečná. Nebojíš sa ich zranenia?

Ukážem im lyžovanie, aj všetky krásy s tým spojené, lebo je to moja srdcovka. Čo si vyberú je však čisto na nich. Možnosti zranenia sú určite vyššie pri freeride, ale výška rizika je vždy priamo úmerná  zodpovednému prístupu, triezvemu zhodnoteniu situácie, nepreceneniu svojich schopností a iných faktorov, ktoré sa dajú ovplyvniť.

Pekne je to vidno na pretekoch, vo finále, kde sa jazdia oveľa ťažšie línie, vo vyšších rýchlostiach a s väčšími skokmi býva oveľa menej zranení, ako pri kvalifikácii, kde veľa jazdcov ide do vysokého rizika, lebo nevie poriadne zhodnotiť svoje schopnosti.

Čo je z tvojho pohľadu najzaujímavejšia vec/novinka, ktorá tento rok pribudne v stredisku Jasná?

Jednoznačne nočný život v Happyende, konečne bude Jasná plnohodnotne žiť aj v noci. Spolu s klziskom pri ňom, v noci otvorenými obchodmi a nočným lyžovaním na Bielej púti sa vytvára postupne  plnohodnotne centrum pohybu a zábavy v Jasnej. No a lanovka na Jeleňáku a zasnežovanie turistickej – to je akési skompletizovanie top strediska na Slovensku.

Máš nejaké iné obľúbené stredisko, alebo tráviš väčšinu času v Jasnej.

Keďže tu robím, tak väčšinou som tu, ale tak to bolo už aj dávno predtým

Aký je najväčší rozdiel medzi prvým a posledným ročníkom v organizovaní preteku? V jazdcoch, z pohľadu organizácie a podobne.

Kvalita jazdenia je asi najviac rozdielna, freeride sa za tie roky vyvinul brutálne dopredu. Už pretekári neskáču 20-metrové skoky dolu hlavou, ale je to plnohodnotná súčasť plynulej jazdy.

A v organizácii? Vždy si naložíme na plecia viacej (pribratie snb, začlenenie sa do FWQ, prechod na 3*, zvýšenie počtu pretekárov, čakacie dni…) – takže dáky stereotyp z rovnakého kolobehu nehrozí. Ale vždy je to práca s veľkým počtom ľudí a tá sa nemení.

Čo by si chcel ešte v preteku vylepšiť.

Byť jedným z pretekov FWT – tak to by bola bomba, tento rok máme už 3*, verím, že ak budeme pridávať každý rok po troške, za pár rokov tu predstavíme svetovú topku jazdcov!!

Foto z vlaňajšieho ročníka pretekov:

Súvisiace články:

  1. Freeride World Tour zverejnil kalendár kvalifikačných pretekov
  2. Svetová elita potvrdila účasť na Freeride World Tour
  3. Freeride World Tour začína už vo štvrtok v SOČI Krasnaja Poljana (Кра́сная Поля́на)
  4. Freeridové videá týždňa (časť 5.) – blíži sa Freeride World Tour
  5. Československých freeskierov prilákala akcia a jazdenie v Jasnej
Aký je Váš názor?
marek says:

Pevne verim,ze sa to podari! Toto je priridzena vizia kazdeho z organizatorov, nie len lepsie podmienky z roka na rok, ale aj posunutie eventu do vyssej kategorie. Rozhodne si myslim, ze toto stredisko a tito ludia na to maju!

>