SVETOVÝ POHÁR

Víkend v SP: Vonnová vyhrala zjazd aj super kombináciu

Víkend sa pre Svetový pohár nezačal šťastne, keď zrušili piatkový presunutý super G, kvôli extrémnym návalom snehu. Muži však jazdili: Walchhofer vyhral piatkový super G, Zurbriggen sobotňajší zjazd, Ligety neďalňajší obrovský slalom. Ženy to mali jednoduchšie: skórovala iba Vonnová.

Nedeľa: Američan Ligety dominuje v obrovskom slalome

Obhajca malého glóbusu v najtechnickejšej disciplíne triumfoval na trati Gran Risa s náskokom 14 stotín pred Francúzom Cyprienom Richardom a nadviazal na úspechy z “obrákov” vo Val D’Isere a Beaver Creeku. Tretí skončil so stratou 55 stotín Francúz Thomas Fanara.

Ligety bol po úvodnom kole druhý o 15 stotín za Richardom, v druhom kole však predviedol dravú jazdu a slávil ôsmy triumf v SP.

“Je to bláznivé. Trať bola dnes zľadovatelá a veľmi rýchla, mal som na svojej strane aj potrebný kúsok šťastia. Už sa teším na krátku vianočnú prestávku a návrat domov,” vyznal sa do kamier rakúskej televízie ORF šťastný víťaz, ktorý sa vďaka zisku 100 bodov dostal na čelo celkového poradia SP pred víťaza sobotňajšieho klasického zjazdu vo Val Gardene Švajčiara Silvana Zurbriggena.

Výsledky:

1. Ted Ligety (USA) 2:31,99 (1:17,84-1:14,15), 2. Cyprien Richard (Fr.) +%,14 (1:17,69-1:14,44), 3. Thomas Fanara (Fr.) +0,55 1:18,66-1:13,88), 4. Didier Cuche (Švajč.) +1,16, 5. Ondřej Bank (ČR) +1,30, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,32, 7. Matts Olsson (Švéd.) +1,73, 8. Gauthier de Tessieres (Fr.) +1,83, 9. Stephan Görgl (Rak.) +1,99, 10. Davide Simoncelli (Tal.) +2,00

Nedeľa: Vonnová vyhrala superkombináciu vo Val d’Isere a je na čele SP

Američanka Lindsey Vonnová sa stala víťazkou superkombinácie alpského Svetového poháta vo francúzskom Val d’Isere.

Obhajkyňa veľkého glóbusu triumfovala s náskokom 46 stotín pred Rakúšankou Elizabeth Görglovou. Tretia skončila ďalšia rakúska zjazdárka Nicole Hospová (+0,69).

Vonnová zaknihovala vo Val d’Isere víťazný double a dostala sa na čelo celkového poradia SP pred Nemku Mariu Rieschovú, ktorá skončila v nedeľu piata. V sobotu Američanka vyhrala v dejisku MS 2009 zjazd. Vonnová si v superkombinácii vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už po úvodnom super-G, po ktorom sa usadila na čele o 20 stotín pred Hospovou V jednokolovom slalome svoj náskok ešte zveľadila a slávila 36. triumf kariéry v SP.

Výsledky:

1. Lindsey Vonnová (USA) 2:07,80 (1:18,66-49,14), 2. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,46 (1:19,44-48,82), 3. Nicole Hospová (Rak.) +0,69 (1:18,96/49,53), 4. Anna Fenningerová (Rak.) +0,77, 5. Maria Rieschová (Nem.) +1,25, 6. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,44, 7. Daniela Merighettiová (Tal.) +1,45, 8. Tina Mazeová (Slov.) +1,55, 9. Johanna Schnarfová (Tal.) +1,80, 10. Margret Altacherová (Rak.) +1,97

Sobota: Zurbriggen vyhral zjazd vo Val Gardene

Švajčiar Silvan Zurbriggen sa stal nečakaným víťazom klasického zjazdu Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskej Val Gardene. Dvadsaťdeväťročný bronzový medailista zo superkombinácie na ZOH 2010 bol doteraz v tejto disciplíne v rámci SP najlepšie štvrtý koncom novembra v kanadskom Lake Louise. Teraz dosiahol svoje druhé víťazstvo vo Svetovom pohári v kariére, prvé zaznamenal v kombinácii v januári 2009 v rakúskom Kitzbüheli.

Zurbriggen vyhral s náskokom 6 stotín sekundy pred Rakúšanom Romedom Baumannom, tretí skončil jeho krajan Didier Cuche. Víťaz úvodného zjazdu sezóny, Rakúšan Michael Walchhofer, obsadil 5. miesto. Vzhľadom na dobré podmienky a výborne pripravenú trať mali tentoraz šancu aj pretekári s nižšími štartovými číslami. Francúz Guillermo Fayed s číslom 49 skončil šiesty, Nemec Stephan Keppler s päťdesiattrojkou desiaty.

Slovák Jaroslav Babušiak dosiahol na 3446 m dlhej trati s prevýšením 839 m 61. najlepší čas. Za Zurbriggenom zaostal o 12,15 s. Zurbriggen sa vďaka zisku 100 bodov stal lídrom absolútneho poradia Svetového pohára i bojov o malý glóbus v zjazde. Pred Walchhoferom vedie v hodnotení SP o 21 bodov (v samotnom zjazde o 5 bodov). Na tretiu priečku poskočil Baumann.

Výsledky:

Konečné poradie: 1. Silvan Zurbriggen (Švaj.) 1:57,21, 2. Romed Baumann (Rak.) +0,06, 3. Didier Cuche (Švaj.) +0,10, 4. Klaus Kröll +0,11, 5. Michael Walchhofer (všetci Rak.) +0,35, 6. Guillermo Fayed (Fr.) +0,57, 7. Patrik Järbyn (Švéd.) +0,60, 8. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,74, 9. Carlo Janka (Švaj.) +0,75, 10. Robbie Dixon (Kan.) a Stephan Keppler (Nem.) +0,94,… 61. Jaroslav Babušiak (SR) +12,15

Sobota: Vonnová vyhrala suverénne zjazd vo Val d´Isere

Američanka Lindsey Vonnová sa stala suverénnou víťazkou sobotňajšieho zjazdu v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok 2010/2011 vo francúzskom Val d´Isere. Dvadsaťšesťročná kráľovná najrýchlejšej kĺzavej disciplíny si na tomto svahu zopakovala víťazstvo z ostatných majstrovstiev sveta spred takmer dvoch rokov.

Úradujúca svetová šampiónka i olympijská víťazka v zjazde odsunula v sobotu na striebornú priečku Švajčiarku Nadju Kamerovú (+0,68 s), bronz si vybojovala jej krajanka Lara Gutová (+0,80). “Trať nebola ideálna, ale na to, koľko bolo na svahu snehu, to bolo celkom dobré,” povedala pre pretekoch americká zjazdárka.

Pre trojnásobnú držiteľku veľkého krištáľového glóbusu Vonnovú je to 19. víťazstvo v zjazde v pretekoch Svetového pohára a celkovo 34. pódiové umiestnenie v kariére v tejto disciplíne. Líderka SP a víťazka prvých dvoch zjazdov sezóny Maria Rieschová svojím výkonom sklamala, napriek 24. miestu si však udržala líderské postavenie v priebežnom hodnotení Svetového pohára.

Jej náskok pred Vonnovou, ktorá sa už dostala na čelo hodnotenia zjazdu, sa však zmenšil na 52 bodov. Tretia je už s výrazným odstupom Rakúšanka Elizabeth Görglová.

Výsledky – preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo Val d´Isere

Výsledky:

1. Lindsey Vonnová (USA) 1:51,42 min, 2. Nadja Kamerová (Švaj.) +0,68 s, 3. Lara Gutová (Švaj.) +0,80, 4. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,96, 5. Ingrid Jacquemodová (Fr.) a Johanna Schnarfová (Tal.) obe +1,19, 7. Anna Fenningerová (Rak.) +1:40, 8. Julia Mancusová (USA) +1:57, 9. Anja Pärsonová (Švéd.) +1,66, 10. Verena Stufferová (Tal.) +1,67.

Piatok zrušili ženský super G. U mužov vyhral Rakúšan Walchhofer

Už 35-ročný rakúsky veterán, ktorý po tejto sezóne hodlá ukončiť kariéru, triumfoval s náskokom 67 stotín sekundy pred Nemcom Stephanom Kepplerom a 81 stotín pred Kanaďanom Erikom Guayom. Walchhofer sa tešil z víťazstva vo Val Gardene po šiestich rokoch, celkovo si pripísal 17. triumf v pretekoch o krištáľové glóbusy v kariére.

Majster sveta v zjazde z roku 2003 Walchofer sa na začiatku sezóny 2010/11 prezentuje vo výbornej forme. V kanadskom Lake Louise sa stal víťazom úvodného zjazdu a v super G v Beaver Creeku obsadil 7. miesto. “Mal som výborný štart a pocit v cieli bol už ako zo sna. Bola to skvelá jazda,” zhodnotil sám seba šťastný Walchhofer pre ORF.

So ziskom 248 bodov patrí Walchhoferovi líderská pozícia vo Svetovom pohári s náskokom 11 bodov pred krajanom Benjaminom Raichom. Na treťom mieste je zatiaľ Nór Aksel Lund Svindal. Walchhofer sa po troch zo siedmich pretekov dostal aj na čelo hodnotenia super G pred krajana Georga Streitbergera.

Jediný slovenský reprezentant Jaroslav Babušiak vo Val Gardene so štartovým číslom 67 preteky nedokončil. V sobotu od 12.15 h je v talianskych Dolomitoch na programe jeden z klasických mužských zjazdov sezóny.

Výsledky:

SuperG mužov: 1. Michael Walchhofer (Rak.) 1:34,35 min, 2. Stephan Keppler (Nem.) +0,67, 3. Erik Guay (Kan.) +0,81, 4. Benjamin Raich (Rak.) +0,97, 5. Romed Baumann (Rak.) +1,23, 6. Silvan Zurbriggen (Švaj.) +1,33, 7. Werner Heel (Tal.) +1,39, 8. Carlo Janka (Švaj.) +1,41, 9. Georg Streitberger (Rak.) +1,47, 10. Klaus Kröll (Rak.) +1,50,…Jaroslav Babušiak (SR) nedokončil.