STREDISKÁ

Monte Lussari v Taliansku: maličké stredisko, ktoré privíta Svetový pohár

Vzhľadom na nie najlepšie počasie v Nassfelde (pár kilometrov od Villachu, reportáž tu) sme si v sobotu spravili výlet do talianskeho mesta Tarvisio, stredisko Monte Lussari. Je to malé stredisko, kde sa oplatí stráviť niekoľko dní. Návštevníkov privíta 32 kilometrov tratí a jedna štvorkilometrová zjazdovka, kde sa koná Svetový pohár alpských disciplín.

Po príchode do Tarvisia sme hneď zistili, že už nie sme na rakúskej strane: úzke uličky, ošarpané domy a talianske nápisy. Žiadna nemecká či rakúska  upravenosť okolia.

Za mestom sme natrafili na parkovisko k lanovkám a vlekom, ale podľa  odporúčaní sme mali putovať mestom ďalej, až kým nenatrafíme na kabínkovú lanovku. Minuli sme ďalšie parkovisko so sedačkovou  lanovkou a v diaľke sme už spozorovali kabínky.

S parkovaním, ktoré je zdarma nebol žiadny problém, vítali nás nápisy v taliančine a slovinčine (známe stredisko Kranjska Gora je odtiaľ len 17km – cestou „domov“ sme zabehli aj tam. Reportáž na Snowmagazin.sk z vlaňajšieho putovania po slovinských strediskách: http://www.snowmagazin.sk/2010/02/stredisko-kranjska-gora-a-svetove-hry-seniorov-lyzovanie-v-slovinsku-cast-4/).

Ceny lístkov sa podobajú rakúskym strediskám

Ceny permanentiek sú približne na úrovni rakúskych, akurát čo tam asi ešte nepoznajú, je automat na vrátenie keycards. Po dolyžovaní sme čakali v rade do pokladne aj na ich vrátenie.

Začiatkom marca sa tam pôjde svetový pohár žien, túto udalosť zatiaľ pripomína niekoľko bigboardov.

Požičovňa a skiservis je trochu vzdialený od parkoviska, nie sú tam obchodíky a množstvo bufetov, na aké sme zvyknutí z iných stredísk. Dole pri údolnej stanici je bufet len jeden (bar), ale čisté WC, ktoré je tak ako inde samozrejme zdarma.

Štvorkilometrová zjazdovka

Napriek tomu, že bolo nad nulou a občas aj popŕchalo, svah bol upravený skvelo. Zuzulová sa má na čo tešiť. Je dosť náročný, podľa letáčika, ktorý sme dostali, meria 3920 metrov. Môžme lyžovať buď len k medzistanici, alebo až dole – v tom prípade dobre padne sediaca poloha v kabínke smerom hore. Ľudí bolo len zopár, väčšinou Taliani, z ktorých každý jazdil akoby bol členom lyžiarskeho klubu a zopár Maďarov a Slovincov. Neviem odhadnúť, či to bolo pomerne zlým počasím, alebo je tam málo ľudí stále.

Obed sme si dali na konečnej kabínky, vo výške 1760m. Je to nádherná časť kopca, kde okrem zopár reštaurácií, je aj kostol, ktorý je vraj pútnickým miestom. Jedlo super, káva lacnejšia než v Rakúsku.

Na stránke bergfex.com sú označené kilometre ľahkých tratí, to sú však tie, ktoré míňame najprv a dostaneme sa na ne sedačkami, zjazdovka popod kabínku je označená ako červená, časť je čierna.

Celkové hodnotenie: na týždňovú lyžovačku to nie je tak veľké stredisko ako napríklad Nassfeld či Schladming, ale kondícia je potrebná. Ceny OK, strava talianska, nejaké apres-ski tu však veľmi nefunguje. Možno v jednotlivých penziónoch. Stredisko odporúčam na pár dní.

Info:

 • Web strediska: http://www.tarvisiano.org; http://sk.bergfex.com/tarvisio-lussari/
 • Počet vlekov: 10 (1 poma, 7 sedačiek, 2 kabíny)
 • Dĺžka tratí: 32 km (14 km ľahké, 10 km stredne ťažké, 8 km ťažké)
 • Nadmorská výška: 750-1760 m.n.m.
 • Dĺžka sezóny: 04.12.2010- 05.04.2011
 • Ceny lístkov: Denný lístok/2-dňový lístok/5-dňový skipas (dospelí/deti)
 • € 31,- /€ 20,-              € 60,-/€ 39,-                € 130,-/€ 92,50

Súvisiace články:

 1. Bratislavčan vyhral Svetový pohár Masters v lyžovaní
 2. Svetový pohár v US
 3. Cez víkend začne Svetový pohár – v rakúskom Söldene
 4. Ktoré strediská v našom najbližšom okolí sú v prevádzke?
 5. Ktoré strediská cez víkend otvárajú?
Aký je Váš názor?

Pjekné. My sme pred 2 rokmi bol v Haflingu. Ubytko s polpenziou dodnes lacnejšie a na vyššej úrovni ako v Rakúsku (možno preto, že išlo o rodinu z Nemecka a pán bol kuchár). Ich 3 decká nám robili večer koncerty a srandy. Lyžovačka na MERAN2000 zasa nič extra.

Igor Plavka says:

tie domčeky s kostolikom su krasne, tam sa cestou do slovinska raz zastavime:)

>