TESTY

Najdrahšie lyže tejto sezóny

Najdrahšie tohtoročné lyže (avšak sériovo vyrábané) vás vyjdú asi na 4-tisíc euro. Toto sú štyri značky, ktoré si môže dovoliť naša nobilita.

Treba ešte povedať, že sú to sériovo vyrábané lyže a nie kusovky z malých dielní. Toto sú lyže určené do butikov pre masovú a bohatú klientelu, ktorá sa chce od ostatných ľudí odlíšiť a nie pre fajnšmekrov. Takéto lyže môžete vidieť v rakúskych top hoteloch a pri klientele, ktorá často nehľadí na vlastnosti ale skôr na cenu lyže. (samozrejme čím drahšie, tým lepšie)

Vist Aurum Black

Pultová cena týchto lyží sa pohybuje okolo v Amerike okolo 4-tisíc dolárov, v Európe poprepočítaní na eurá ešte o trochu menej.  Nie je to lyža určená do prašanu, alebo neupraveného terénu medzi stromčekami, ale ide o špecialistu na rýchlosť a karvingové oblúky na dobre upravenej – menčestrovej zjazdovke.

Vist Aurum Black je symbolom, ktorý by mal odrážať najdokonalejšie remeselné spracovanie a ručnú výrobu. Je vhodný do luxusných alpských hotelov. Umelecko-dekoratívne stvárnenie sa lyží sa prejavilo aj na modelovej rade oblečenia Aurum. Celá kolekcia je nafotená v bohatých, barokových priestoroch.

Vist Aurum má drevené jadro a sendvičovú konštrukciu. Ide o lyžu typu allround, avšak tej najvyššej kategórie. Lyže majú geometriu 120 -71 -106 mm a pri dĺžke 155 cm rádius 11 metrov.

Rozmery: dizajn – 123-71-105; výška – 162, 170 cm; rádius – 17m (170 cm), 15,5m (162 cm); tuning hrán – 0,5° / 88°

Web: http://www.vist.it/en/Products/Hardware/Skis.html; http://www.aurum-ski.com/en/Home.html

Zai Tila

Luxusné lyže zo švajčiarskej firmy Zai. Cena nových lyží sa pohybuje okolo 3400 euro. Lyže sú veľmi zaujímavé svojim dizajnom a na druhej strane meniacim sa rádiusom: Pri výške 170 cm majú vpredu rádius 12 metrov, v strede 20 metrov a na pätke 17,5 metra.

Lyže sú samozrejme vyrobené ručne v stredne veľkej rodinnej firme. Majú sendvičovú konštrukciu vystuženú titanovými plátmi. Drevo je z cédra rastúceho pri Stredozemnom mori.

Web: www.zai.ch

Lacroix LXR HD

Lyže Lacroix LXR HD dostanete za približne 2000 euro. Sú to allmountainové lyže, na ktorých sa dokážete pohodlne previezť na piste, ale aj v neupravenom teréne. Lyže sú pre stredne pokročilých lyžiarov až expertov. Ide o ľahko ovládateľné lyže, stabilné vo vysokých rýchlostiach, využívajúce lxr technológiu – teda vysokoodolnú povrchovú úpravu, ktorá zvyšuje flex lyže a jej povrch robí odolným proti poškriabaniu.

Lyža má sendvičovú konštrukciu vystuženú titanovými plátmi a kevlarom s dreveným jadrom.

Rozmery: dizajn – 115/69/99mm(150); 118/70/102mm (163); 126/78/109mm (170, 177); výška – 150, 163, 170, 177 cm; rádius – 13,14,15m

Web: http://www.ski-lacroix.com/site/site.html

Ferrari FC08

Lyže Ferrari dostanete za približne 2500 euro. Vpodstate ide o lyžu vyvinutú a navrhnutú spoločnosťou Dynastar, dizajn sa zrodil v spolupráci s talianskou automobilkou. Ferrari odzrkadlilo na lyžiach svoje poňatie rýchlosti: sú veľmi stabilné vo vysokých rýchlostiach, vďaka bočnému vykrojeniu sú vynikajúce aj pri razantne začatom krátkom oblúku.

Lyža je zložená z materiálov, ktoré sa používajú pri Formule 1. Jadro lyže je kompletne zhotovené z uhlíkových vlákien, ktoré sa dosiaľ vo svete lyžovania nevyužívali. Zospodu je pretekárska sklznica LGD, vpredu oceľový chránič špičky.

Uhlík, z ktorého vyrobili lyže im dodáva minimálnu váhu, vysokú odolnosť voči nerovnostiam a výnimočný športový charakter. Uvidíme, či práve toto nie je budúcnosť lyží. Ako sa však v minulosti ukázalo najlepšie sa aj tak správajú klasické lyže s dreveným jadrom, čo nám ukazujú tiež skúsenosti zo Svetového pohára.

Rozmery: výška – 165/172cm; vykrojenie – 120/ 69 /102; rádius – 13 m/14 m

Web: http://store.ferrari.com/en/sport/skis-sledge/ferrari-dynastar-fc08-skis.html

Súvisiace články:

  1. Test allroundových lyží sezóny 2010/2011
  2. Chcete originálne lyže? Dizajn lyží, 3. časť
  3. Vyrobte si vlastné lyže, časť 5 – Ako ohnúť hrany lyže?
  4. Testy lyží – Elan GSX, lyže na ktorých jazdí Ondrej Bank či Kryštof Krýzl
  5. Testy lyží – Head Supershape, lyže na ktorých vyhráva Šárka Záhrobská
Aký je Váš názor?
igi plavka says:

your comment ruleez

mustafa says:

cajka na druhej fotke fakt ze styl zabity :D