Víkend v Svetovom pohári: obrovský slalom má dvoch víťazov

V sobotu sa odohral zaujímavý pretek Svetového pohára v Adelbodene. V obrovskom slalome totiž skončili na prvom mieste s na stotinku rovnakým časom dvaja pretekári: Cyprien Richard a Aksel Lund Svindal. Svoj premiérový zjazd sezóny zasa vyhrala Lindsey Vonn. Nasledujúci deň získala „iba“ striebro, keď ju v super G porazila Lara Gut.

V sobotu sa odohral zaujímavý pretek Svetového pohára v Adelbodene. V obrovskom slalome totiž skončili na prvom mieste s na stotinku rovnakým časom dvaja pretekári: Cyprien Richard a Aksel Lund Svindal. Svoj premiérový zjazd sezóny zasa vyhrala Lindsey Vonn. Nasledujúci deň získala „iba“ striebro, keď ju v super G porazila Lara Gut.

Slalom v Adelbodene vyhral Kostelič

Víťazom nedeľňajšieho štvrtého slalomu sezóny vo Svetovom pohári alpských lyžiarov sa vo švajčiarskom Adelbodene stal Chorvát Ivica Kostelič. Tridsaťjedenročný rodák zo Záhrebu predviedol na technicky náročnej trati excelentný výkon najmä v 1. kole, keď využil svoje štartové číslo 1.

V popoludňajšom druhom kole s tridsiatkou postupujúcich dosiahol skúsený trojnásobný strieborný medailista zo ZOH až 16. najlepší čas, aj to mu však stačilo na celkový triumf. Kostelič odsunul na druhú priečku Rakúšana Marcela Hirschera (+0,26 s), za ktorým sa zoradili ďalší dvaja jeho krajania Reinfried Herbst a Mario Matt. Posledný menovaný bol vôbec najrýchlejší v 2. kole.

Majster sveta z roku 2003 v slalome Ivica Kostelič, pre ktorého to bolo 13. víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, sa vďaka nedeľňajšiemu triumfu prepracoval na líderskú pozíciu bojov o veľký krištáľový glóbus. Chorvát sa zároveň posunul na čelo hodnotenia tejto najtočivejšej disciplíny. Už prvé kolo bolo pohromou viacerých favoritov. Nástrahy trate nezvládli okrem iných Francúz Jean-Baptiste Grange, Rakúšan Benjamin Raich, Talian Manfred Moelgg či Ted Ligety z USA. Z elitnej tridsiatky slalomárov ich došlo až do cieľa 1. kola iba 19.

Výsledky – 1.+2. kolo:

1. Ivica Kostelič (Chor.) 1:50,90 min (55,24+55,66), 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,26 s, 3. Reinfried Herbst (Rak.) +1,29, 4. Mario Matt (Rak.) +1,55, 5. Michael Janyk (Kan.) +1,60, 6. Felix Neureuther (Nem.) +1,75, 7. Markus Larsson (Švéd.) +1,82, 8. Steve Missillier (Fr.) +1,94, 9. Jens Byggmark (Švéd.) +1,98, 10. Silvan Zurbriggen (Švaj.) +2,00

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 15 z 38 pretekov): 1. Ivica Kostelič (Chor.) 504 bodov, 2. Aksel Lund Svindal (Nór.) 435, 3. Silvan Zurbriggen (Švaj.) 421, 4. Michael Walchhofer (Rak.) 409, 5. Ted Ligety (USA) 379, 6. Benjamin Raich (Rak.) 344, 7. Didier Cuche (Švaj.) 343, 8. Marcel Hirscher (Rak.) 339, 9. Romed Baumann (Rak.) 325, 10. Carlo Janka (Švaj.) 275.

Poradie vo Svetovom pohári v hodnotení slalomu (po 4 z 10 pretekov): 1. Ivica Kostelič (Chor.) 253 bodov, 2. Andre Myhrer (Švéd.) 204, 3. Marcel Hirscher (Rak.) 196, 4. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 122, 5. Steve Missillier (Fr.) a Silvan Zurbriggen (Švaj.) obaja 116.

Gutová v super G zdolala Vonnovú

Švajčiarka Lara Gutová je blízko k svojmu druhému víťazstvu v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní v kariére. Devätnásťročná Švajčiarka dosiahla po odjazdení elitnej tridsiatky nedeľňajšieho super G v rakúskom Altenmarkte-Zauchensee najlepší čas 1:12,82 min a vedie s veľkým náskokom 0,53 sekundy pred úradujúcou svetovou šampiónkou v tejto disciplíne Lindsey Vonnovou z USA. Tretia priečka patrí ďalšej švajčiarskej zjazdárke Dominique Gisinovej s odstupom 0,72 sekundy.

Devätnásťročná Gutová, ktorá bola len na prvom medzičase na 1900-metrovej trati na zjazdovke Kälberloch pomalšia ako Vonnová, dosiahla aj svoj predošlý triumf v pretekoch SP v super G, keď 20. decembra 2008 vyhrala vo švajčiarskom St. Moritze. Vicemajsterka sveta z Val d´Isere 2009 v zjazde a superkombinácii si v nedeľu vybojuje svoje piate umiestnenie na stupňoch víťazov vo SP (bilancia (2 – 0 – 3).

Američanku Lindsey Vonnovú môže tešiť fakt, že o zásluhou druhej priečky si udržala pozíciu líderky SP v super G a o 40 bodov znížila náskok Nemky Marie Rieschovej v celkovom hodnotení seriálu. Rieschová skončila v nedeľu šiesta, na čele SP ma 923 bodov, Vonnová o necelú stovku menej – 827.

Výsledky:

Ženy – super G: 1. Lara Gutová (Švaj.) 1:12,82 min, 2. Lindsey Vonnová (USA) +0,53, 3. Dominique Gisinová (Švaj.) +0,72 s, 4. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,91, 5. Nicole Hospová (Rak.) +1,31, 6. Maria Rieschová (Nem.) +1,33, 7. Elena Fanchiniová (Tal.) +1,36, 8. Regina Maderová (Rak.) +1,42, 9. Britt Janyková (Kan.) +1,44, 10. Margret Altacherová (Rak.) +1,58.

Poradie vo Svetovom pohári žien (po 17 z 38 pretekov): 1. Maria Rieschová (Nem.) 923 bodov, 2. Lindsey Vonnová (USA) 827, 3. Elisabeth Görglová (Rak.) 565, 4. Tina Mazeová (Slovin.) a Tanja Poutiainenová (Fín.) obe 480, 6. Marlies Schildová (Rak.) 431, 7. Julia Mancusová (USA) 384, 8. Tessa Worleyová (Fr.) 375, 9. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 366, 10. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 308,… 27. Veronika Zuzulová (SR) 132.

Poradie SP v super G (po 2 zo 7 naplánovaných pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 180 bodov, 2. Maria Rieschová (Nem.) 120, 3. Lara Gutová (Švaj.) 100, 4. Dominique Gisinová (Švaj.) 89, 5. Julia Mancusová (USA) 75, 6. Johanna Schnarfová (Tal.) 54, 7. Anna Fenningerová (Rak.) a Elisabeth Görglová (Rak.) po 50, 9. Andrea Fischbacherová (Rak.) a Nicole Hospová (Rak.) po 45.

Richard a Svindal vyhrali obrák v Adelbodene

Sobotňajší dramatický obrovský slalom v rámci Svetového pohára zjazdárov vo švajčiarskom Adelbodene mal dvoch víťazov. Francúz Cyprien Richard a Nór Aksel Lund Svindal dosiahli v súčte oboch kôl navlas rovnaký čas 2:25,28 min a zvíťazili s náskokom 20 stotín pred Francúzom Thomasom Fanarom. Štvrtý skončil Rakúšan Benjamin Raich (+0,22). Domáci favorit Carlo Janka bol trinásty, líder po 1. kole a suverén doterajšej časti sezóny Američan Ted Ligety skončil po veľkej chybe a následnom páde až na 28. mieste.
Druhé kolo pretekov výrazne ovplyvnilo teplé počasie a čoraz rozbitejšia trať, ktorá bola navyše technicky mimoriadne náročná. Aj preto sa z prvých piatich pretekárov v priebežnom poradí po 1. kole nedostal na stupne víťazov ani jeden. Naopak, víťazný Richard bol po prvom kole až na 21. mieste.

Víťaz predchádzajúcich troch obrovských slalomov v ročníku SP 2010/11 Ligety si napriek 28. priečke naďalej udržal líderskú pozíciu v hodnotení disciplíny. Celkovým lídrom Svetového pohára sa stal Svindal, ktorý poskočil na čelo z piateho miesta a o 26 bodov predstihol Rakúšana MichaelaWalchhofera. Tretí je už Chorvát Ivica Kostelič, v sobotu v Adelbodene piaty.

“Boli to fantastické preteky a je pekné byť opäť najrýchlejší. Na víťazstvo som však veľmi nepomýšľal, lebo nie som úplne zdravý a moja príprava nebola stopercentná,” komentoval 28-ročný Svindal po 14. triumfe Svetového pohára v kariére.

Výsledky:

Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Cyprien Richard (Fr.) a Aksel Lund Svindal (Nór.) 2:25,28 min, 3. Thomas Fanara (Fr.) +0,20, 4. Benjamin Raich (Rak.) +0,22, 5. Ivica Kostelič (Chor.) +0,24, 6. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,32,…28. Ted Ligety (USA) +3,65.

Poradie SP v obrovskom slalome (po 4 zo 7 pretekov): 1. Ted Ligety (USA) 303 bodov, 2. Aksel Lund Svindal (Nór.) 265, 3. Cyprien Richard (Fr.) 242, 4. Thomas Fanara (Fr.) 176, 5. Kjetil Jansrud (Nór.) 160, 6. Marcel Hirscher (Rak.) 128.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 14 z 38 pretekov): 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 435 bodov, 2. Michael Walchhofer (Rak.) 409, 3. Ivica Kostelič (Chor.) 404, 4. Silvan Zurbriggen (Švaj.) 395, 5. Ted Ligety (USA) 379, 6. Benjamin Raich (Rak.) 344.

Jubilejné víťazstvo Američanky Vonnovej v zjazde

Američanka Lindsey Vonnová sa stala víťazkou sobotňajšieho zjazdu v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok v rakúskom stredisku Altenmarkt-Zauchensee. Dvadsaťšesťročná kráľovná najrýchlejšej kĺzavej disciplíny zaokrúhlila počet svojich triumfov v zjazde vo Svetovom pohári na dvadsať.

Trojnásobná držiteľka veľkého krištáľového glóbusu Vonnová dosiahla zároveň štvrté víťazstvo v aktuálnej sezóne v tretej disciplíne, keď predtým triumfovala okrem zjazdu vo Vald´Isere aj v superkombinácii v tomto francúzskom stredisku a tiež v super G v kanadskom Lake Louise.

Celkovo to bol jej 37. triumf v pretekoch tohto rangu. Na čele Svetového pohára žien zostala Nemka Maria Rieschová, ktorej na poistenie líderskej pozície stačila štvrtá priečka z Altenmarktu. Druhá je Vonnová, ktorá zaostáva už o 136 bodov. Ďalšie dve priečky na stupňoch pre medailistky obsadili v sobotu Švédka Anja Pärsonová a Rakúšanka AnnaFenningerová. Pärsonová zaostala za Vonnovou o 43 stotín sekundy a Fenningerová o 98 stotín.

Výsledky:

Zjazd žien: 1. Lindsey Vonnová (USA) 1:46,39 min, 2. Anja Pärsonová (Švéd.) +0,43, 3. Anna Fenningerová (Rak.) +0,98, 4. Maria Rieschová (Nem.) +1,05, 5. Andrea Fischbacherová (Rak.) +1,18, 6. Lara Gutová (Švaj.) +1,21, 7. Dominique Gisinová (Švaj.) +1,23, 8. Elisabeth Görglová (Rak.) +1,32, 9. Daniela Merighettiová (Tal.) a Elena Fanchiniová (Tal.) obe +1,41.

Poradie vo Svetovom pohári žien (po 16 z 38 pretekov): 1. Maria Rieschová (Nem.) 883 bodov, 2. Lindsey Vonnová (USA) 747, 3. Elisabeth Görglová (Rak.) 515, 4. Tina Mazeová (Slovin.) a Tanja Poutiainenová (Fín.) obe 480, 6. Marlies Schildová (Rak.) 431, 7. Tessa Worleyová (Fr.) 375, 8. Julia Mancusová (USA) 369, 9. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 366, 10. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 308,… 25. Veronika Zuzulová (SR) 132.

Poradie v hodnotení zjazdu (po 4 z 9 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 360 bodov, 2. Maria Rieschová (Nem.) 257, 3. Elisabeth Görglová (Rak.) 187, 4. Anna Fenningerová (Rak.) 170, 5. Anja Pärsonová (Švéd.) 163, 6. Daniela Merighettiová (Tal.) 139, 7. Julia Mancusová (USA) 137, 8. Dominique Gisinová (Švaj.) a Nadja Kamerová (Švaj.) obe 112, 10. Lara Gutová (Švaj.) 108.