Zuberec – Janovky, stredisko vhodné na výučbu lyžovania

17. januára 2011

Každý človek na Slovensku, ktorý čo i len trochu lyžoval musí poznať lyžiarske stredisko v Západných Tatrách – Roháče. Jazdí sa tu jeden z najkrajších pretekov pre malé deti, Goralský klobúčik. Vedľa populárnejšieho strediska s lanovkou tesne pri Zuberci však stoja dve menšie strediská – Milotín a Janovky. Na Janovkách prebehol uplynulý týždeň Slovenský pohár predžiakov.

Každý človek na Slovensku, ktorý čo i len trochu lyžoval, musí poznať lyžiarske stredisko v Západných Tatrách – Roháče. Jazdí sa tu jeden z najkrajších pretekov pre malé deti, Goralský klobúčik. Vedľa populárnejšieho strediska s lanovkou tesne pri Zuberci však stoja dve menšie strediská – Milotín a Janovky. Na Janovkách prebehol uplynulý týždeň Slovenský pohár predžiakov.

Z lyžiarskeho klubu Lokomotíva Bratislava sme sa rozhodli zúčastniť sa pretekov – kategórie superbaby ročník narodenia 2004 a mladší až po starších predžiakov ročník narodenia 2000. Preteky zabezpečoval lyžiarsky klub Zuberec v spolupráci s firmou Videocom – Jaroslav Štancel.

Prišlo 43 klubov, 290 pretekárov

Prezentácia a porada vedúcich prebiehala v bufete na Janovkách, v piatok 14.1.2011 v podvečerných hodinách. V sobotu 15.1. od 7.00 do 8.15 bola otvorená kancelária pretekov – vydávali sa štartovné čísla a štartovné listiny. Trať bola dobre a včas postavená s veľmi dobre využitím terénnych nerovností, bola perfektne upravená, pre spevnenie podkladu najmä v brankách bol použitý salmiak.

Nasledovala prehliadka trate a presne o 9.30 sa uskutočnil štart pretekov v poradí: mladšie predžiačky – 55 pretekárok, mladší predžiaci – 55 pretekárov, staršie predžiačky – 54 pretekárov a starší predžiaci – 63 pretekárov.

[nggallery id=127]

Po skončení pretekov týchto kategórií bol štart presunutý pre kategórie superbaby. Po prehliadke trate štartovali ako prvé superbaby dievčatá  – 32 pretekárok a superbaby chlapci – 31 pretekárov. Spolu teda štartovalo 43 lyžiarskych klubov s celkovým počtom 290 pretekárov.

Napriek pomerne vysokej teplote ovzdušia cca 4 stupne a vytrvalému dažďu sa zúčastnil  veľký počet pretekárov. Za krátky čas po skončení pretekov boli vyhlásené výsledky a odmenení boli hodnotnými cenami a diplomami prví šiesti pretekári.

Aj týmto spôsobom chceme poďakovať organizátorom za perfektné zvládnutie úlohy. V priebehu preteku neprišlo k žiadnemu zraneniu ani protestu.

Janovky – viac ako kilometrový svah za dedinou

Janovky spolu so susediacim Milotínom predstavujú ideálne stredisko na výučbu lyžovania. Vlek meria 1170 metrov a má prevýšenie okolo 240 metrov. Prepravné kapacity dokopy zvládnu až 2556 osôb za hodinu, čo je úctyhodné. K dispozícii sú dve pomy a jeden doppelmayr.

V stredisku sa nachádza viac lyžiarskych škôl aj požičovňa výstroje. Keď zavládnu podobné podmienky ako uplynulý víkend, je dobré, že svah je v celej dĺžke technicky zasnežovaný, na preteky umelo spevnený.

V areáli strediska sú dva bufety s celkovou kapacitou cca 60 miest (poskytujú obmedzený sortiment teplých jedál). Pri vleku je sa nachádza parkovisko s kapacitou cca 130 miest. Keďže stredisko je blízko Zuberca, ľudia ktorí bývajú v obci sa sem najlepšie dostanú peši.