STREDISKÁ

Kam na jedno- až dvojdňovú lyžovačku z Bratislavy počas jarných prázdnin?

Článok je rozdelený na dve časti. V prvej časti je zoznam skibusov, ktoré chodia do Rakúskych stredísk Stuhleck a Semmering s odkazmi na ich stránky. Druhú časť predstavujú priľahlé slovenské strediská, kam sa oplatí zavítať na jeden deň a sú vhodnou alternatívou k tým drahším rakúskym.

Skibusy do rakúskych stredísk neďaleko Bratislavy

Zhruba 160 kilometrov od Bratislavy sa nachádzajú viaceré rakúske strediská. Medzi Bratislavčanmi je veľmi obľúbený Stuhleck, Semmering – Zauberberg. Tohto roku sa na Stuhleck vlakom nedostanete, zato do stredísk premávajú skibusy slovenských spoločností Veolia, Pressburgbus, Nitrabus, Slovaklines či Mistrál. V budúcnosti sa skibusom z Bratislavy dostanete aj na menej známy Präbichl.

Keď sa však rozhodujete, ktoré stredisko navštívite a či ostanete radšej na Slovensku, alebo pôjdete na deň do Rakúska, vezmite do úvahy tiež rakúsku diaľničnú známku (minimálne 7,9 euro), ceny pohonných látok a tiež skipassy, ktoré stoja približne 30 euro. Preto sa oplatí zájsť skôr do niektorých menších slovenských stredísk, alebo zvoliť cestu autobusom, ktorý vám podstatnú časť nákladov minimalizuje a vy si cestou oddýchnete.

Veolia: Semmering – Zauberberg a v budúcnosti stredisko Präbichl

Odchod z parkoviska do Semmeringu – Zauberbergu je pred nákladným prístavom v Bratislave o siedmej ráno. Autobus je pristavený po ľavej strane. Cesta vás aj s lístkom na vlek vyjde 35 eur. Spoločnosť Veolia pripravuje tiež pravidelné skibusy do strediska Präbichl. Rezort nie je až tak opozeraný, ako Stuhleck či Semmering – Zauberberg a ponúka 20 kilometrov zjazdoviek až do výšky 1800 m.n.m.

Autobusy Veolia chodia na Semmering každý víkend a premávať budú každý deň aj počas bratislavských jarných prázdnin.

Viac informácii: http://www.veolia-transport.sk/zajazdy/skibusy/

Pressburgbus: Stuhleck a Semmering – Zauberberg

Skibus odchádza z Bratislavy (parkovisko Istropolis) každú sobotu a nedeľu ráno o 6.15, pokiaľ sa nazbiera min. 5 záujemcov. Predpokladaný príchod späť do Bratislavy je o 18.30. Cena spiatočného lístka je 17 eur, pre deti 13 eur. V prípade organizovanej skupiny môže byť linka vypravená aj cez týždeň.

Stuhleck je najväčším a najatraktívnejším lyžiarskym areálom v rakúskych Alpách neďaleko Bratislavy. Má 4 rýchle sedačky a 24 km zjazdoviek. Jednodňová lyžovačka aj so spiatočným lístkom stojí 50 eur. Keďže je Stuhleck veľmi vyhľadávanou lokalitou Bratislavčanov, môže sa stať, že cez prázdniny sem pride veľa ľudí.

Viac informácii: www.pressburgbus.eu

Nitrabus: Semmering – Zauberberg

Skibusy premávajú do strediska každý piatok, sobotu, nedeľu a počas školských prázdnin. Autobus čaká v lyžiarskom stredisku až do ukončenia prevádzky vlekov. Nastupuje sa ráno 7:10 na parkovisku za športovou halou Pasienky. Jeden deň lyžovačky vás vyjde na 35 eur.

Viac informácii: http://www.nitrabus.sk/cenik.htm

Slovaklines: Semmering – Zauberberg a Stuhleck

Autobusy chodia do rakúskych stredísk každú sobotu a na webovej stránke spoločnosti zatiaľ nie je napísané, či budú premávať aj cez prázdniny. Cestovný lístok si môžete zakúpiť  v pokladni na autobusovej stanici Mlynské Nivy v Bratislave. Autobus odchádza o 7:00 z bratislavských Mlynských nivov a cesta autobusom obojstranne stojí 16 euro.

Viac informácii: http://www.slovaklines.sk/lyzovacka.html

Ak nevyužijete prepravu autobusom choďte sa pozrieť na Hochkar, prípadne do Zauchensee

Hochkar je približne 250km od Bratislavy a cesta sa dá zvládnuť za 2,5 hodiny. Ceny na Hochkare su porovnateľné s cenami na Semmeringu. Reštaurácie sú tu spolu asi štyri, takže miesto si človek určite vždy nájde. Nadmorská výška vrcholovej stanice na Hochkari je 1770 m.n.m. Spolu sa môžete lyžovať na 19 kilometroch zjazdoviek a okrem troch vlekov je tu až šesť sedačiek. Keďže je stredisko o 90 kilometrov vzdialenejšie ako Stuhleck, je menšia šanca, že sem cez prázdniny zavíta až toľko Bratislavčanov.

Info o stredisku:  www.hochkar.at; Reportáž z Hochkaru

Rezort Zauchensee leží pri Salzburgu a patrí do Ski Amade, od Bratislavy je asi 400 kilometrov. Z mestečka Altenmarkt odbočíte na horskú cestu, ktorá končí ski rezortom. Stredisko je pomerne malé, ale útulné. Je orientované na všetky strany takže si môžete vybrať kvalitu snehu, na ktorom chcete lyžovať. Lístky sú klasicky drahé, zaplatíte 39 eur za jeden deň.

Info o stredisku : http://www.zauchensee.com/; Reportáž z Zauchensee

Strediská v okolí Bratislavy, kde sa dá zájsť na jeden až dva dni s deťmi

Pokiaľ chcete neučiť lyžovať deti, zbytočne pôjdete na Stuhleck a ďalších rakúskych stredísk. Na učenie za oveľa výhodnejšie ceny si nájdete veľa slovenských alternatív.

Najbližšie položené strediská: Zochova chata a Pezinská Baba

Pezinská Baba

Najbližšie pri Bratislave sa nachádza stredisko Pezinská Baba a Zochova chata. Obe sú v prevádzke a prevádzkuje ich miestny lyžiarsky klub. Kvôli nedostatku snehu si na Babe zalyžujete iba na 500 metrovom svahu, premáva tiež menší vlek pre deti. Nevýhodou Pezinskej Baby je cez víkend pomerne veľa lyžiarov a tiež parkovisko, kde si môžete nechať auto za tri eurá. Reportáž z Pezinskej Baby

Zochova chata

Lepšou možnosťou sa javí Zochova chata. Zoška je ideálny svah pre malé deti. Je tam pás, lano, malá vysúvacia poma a normálna poma. Svah je v ľavej časti strmší, v strede je pomerne dlhý a ľahký. Úplne vpravo je ideálny terén pre najmenšie deti. Personál je veľmi ochotný- nemajú problém dieťa nasadiť aj trikrát po sebe, keď spadne. Ceny sú prijateľné, aj keď platia aj tí najmenší. Ľudí  je cez víkend pomerne veľa. Plno je aj cez týždeň, prebiehajú tu školské aj skôlkárske lyžiarske kurzy. Za parkovisko neplatíte. Reportáž zo Zochovej chaty

Vzdialenejšie, ale predsa sa sem oplatí ísť na jeden deň: Skiland Stará Myjava, Veľká Javorina, prípadne Kálnica a Ski Podjavorník

Skiland Stará Myjava

Malé lokálne stredisko Skiland Stará Myjava sa nachádza na slovensko-moravskom pomedzí v krásnom prostredí myjavských kopaníc. Stredisko je vzdialené asi 10 minút autom z centra mesta Myjava. Za denného svetla je stredisko vynikajúce pre rodiny s deťmi a pre začiatočníkov, pre ktorých je kopec primerane strmý a jeho dĺžka cca 450m slabého lyžiara neunaví. V stredisku je aj malá požičovňa lyží, základný servis, a veľmi príjemný bufet vyhriaty krbom. Reportáž zo Starej Myjavy

Veľká Javorina

Veľká Javorina úplne stačí na nenáročnú lyžovačku pre tých, ktorí nepotrebujú lanovku. Hlavný svah, dlhý cca 900 metrov, je zaujímavo členený. Ak je v stredisku dostatočná výška snehovej pokrývky, je to naozaj výborná lyžovačka. Stravovanie v Holubyho chate a bufetoch je na prijateľnej úrovni, odporúčam dať si polievku, ktorá je vždy čerstvá. Ostatné jedlo v chate je veľmi často z mrazáku. Niekedy je však problém dostať sa do strediska autom, v prípade, ak je cesta zľadovateľá. Reportáž z Veľkej Javoriny

Ski Podjavorník

Stredisko Podjavorník je na samom konci Papradnianskej doliny, 25 kilometrov od Považskej Bystrice. Za 12 euro si tu zalyžujete na prázdnej zjazdovke. Cesta z Považskej Bystrice trvá asi pol hodinku.

O stredisku sa z internetu dozviete iba veľmi málo, takmer nič. Patrí k hotelu Podjavorník, nemá umelé zasnežovanie a v prevádzke je iba jeden hlavný vlek Tatrapoma. Celodenný lístok stojí 12 eur, doobňajší 9 eur a poobedňajší 10 eur. Svah je vhodný pre deti. Reportáž z Podjavorníka

Kálnica

Kálnica sa nachádza neďaleko Piešťan. V stredisku sú k dispozícii tri vleky s dĺžkou 450 až 500 metrov. Počas zimnej sezóny fungujú vleky medzi ôsmou až desiatou večer pri umelom osvetlení. Zaujímavosťou je lyžovačka medzi ôsmou a deviatou a večer medzi deviatou a desiatou hodinou zadarmo. Modrá zjazdovka meria 750 metrov, červená iba 500 metrov. Parkovisko má asi 120 miest. Počas leta v stredisku vyrástla pri údolnej stanici krásna reštaurácia (aj múzeum), kde sa môžete osviežiť. Ak do nej prinesiete staré lyže, stredisko vám venuje poukážku na servis lyží zadarmo.

Kam na víkend: Skalka, Krahule, či Salamandra

Ďalej a stále blízko pri Bratsilave sa nachádzajú strediská ako Krahule, Skalka Aréna pri Kremnici, Salamandra Resort pri Banskej Štriavnici. Sú vzdialené do dvoch hodín autom z Bratislavy. Vo všetkých je štvorsedačka a lyžovanie za prijateľné ceny. Strediská sú o niečo väčšie ako vyššie spomenuté maličké rezorty s 500 metrovými svahmi. Informácie o podmienkach, akciách, cenách lístkov a ďalších službách si nájdete na ich weboch: Skalka – http://www.skalkaarena.sk; Krahule – www.skikrahule.sk/; Salamandra Resort – www.salamandra.sk/sk/resort/.

Reportáž zo Skalky, Krahúl, či Salamandry

Súvisiace články:

  1. Stredisko Stuhleck v sobotu oficiálne otvorilo sezónu
  2. Výhercovia 10 lístkov na Stuhleck
  3. Kam ísť s deťmi a freerajdermi zároveň? Poradíme Vám Nassfeld
  4. Novú štvorsedačku v dosahu Bratislavy postavili na Valašsku
  5. Aktuálny minireport zo Stuhlecku – krásne slniečko a inverzia
Aký je Váš názor?