ZAUJÍMAVOSTI

V Kodani chcú postaviť lyžiarske stredisko na továrni na smeti

Súťaž na projekt novej teplárne spracujúcej smeti, ktorá bola vypísaná v Kodani, vyhrala firma Bjarke Ingels Group (BIG) svojou nekonvenčnou myšlienkou. BIG chcela poukázať na to, že aj využívanie alternatívnych zdrojov môže byť zábavné a naplánovala na streche továrne lyžiarske stredisko.

Podľa BIG sa Dánske hlavné mesto nachádza v klimatickom pásme vhodnom pre zimné športy, ale nemá dostatočnu prirodnú vybavenosť. Chýbajú kopce. „V Kodani je minimálne počas štyroch zimných mesiacov v noci mráz a veľa sneží“, hovorí Bjarke Ingels. Lyžiarske stredisko má vyrásť do roku 2016 priamo v priemyselnom centre mesta.

Na štart prídete výťahom

Multifunkčná stavba továrne sa nemá stratiť tak, ako doteraz, decentne na kraji mesta, ale sa má stať turistickou atrakciou. Projekt je druhá najväčšia ekologická iniciatíva krajiny. Rozpočet celého lyžiarskeho strediska sa pohybuje na úrovni 470 miliónov euro.

V stredisku bude aj čierna zjazdovka, spolu si tu lyžiari nájdu všetky tri obtiažnosti tratí. Čierna, modrá a zelená zjazdovka budú mať dĺžku až 1,5 kilometra. V prípade nedostatku snehu sa na zjazdovku položí recyklovaný granulát. Celkova plocha strediska nepresiahne 31-tisíc m2.

Kunstwerke aus Rauch

Zaujimavé na tomto projkete je aj komín továrne, ktorý má na vrchu zásobník a pri dosiahnutí 200kg C02 sa začne sťahovať a vytvárať kruh s priemerom 30metrov. Tento kruh budú nasvetlovať laserom a bude viditeľný z celého mesta. Vytvorí sa tak efekt “fajky”, ktorá raz za čas vyfúkne oblak pary.

Švedska konkurencia

Aj vo Švédskom hlavnom meste  Štokholme si môžete zalyžovať. Nie je to síce továreň. Stará skládka poteší tiež.

Stredisko Hammarbybacken leží blízko centra. Vypína sa 85 metrov nad mesto, má štyri zjazdovky s celkovou dĺžkou dva kilometre (najdlhšia má 750 metrov). 75% zjazdoviek je modrých, zvyšok je červených. Čierna tu nie je.

Viac sa dočítate na www.big.dk. Na stránke si pozrite si rok 2011 a nadpis AMF, je to zatiaľ posledná ikonka vpravo dolu :)

Zdroje:

Súvisiace články:

  1. V Mongolsku otvorili svoje prvé lyžiarske stredisko
  2. Čo chystá na zimu 2010 naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná?
  3. Monte Lussari v Taliansku: maličké stredisko, ktoré privíta Svetový pohár
  4. Seriál o lyžovaní v Severnej Amerike. Diel 3: Rodinne založené stredisko Copper Mountain
  5. Otvorenie skicentra Kohútka – Javorníky
Aký je Váš názor?