STREDISKÁ

Ischgl-Silvretta Arena, stredisko kde koncertuje Elton John či Kylie Minogue

Ischgl, dedinka v údolí Paznaun v Tirolsku (Rakúsko) ležiace v nadmorskej výške 1337 m.n.m. Lyžiarske stredisko pod názvom Silvretta Arena Ischgl – Samnaun je spojené so švajciarskym lyžiarskym areálom Samnaum susediacim cez hranicu a patrí medzi top strediská Európy.

Vzdialenosť 870 km z  Banskej Bystrice, Bratislava, ďalej smer Salzburg, Innsbruck, Landeck, Ischgl

Stredisko Ischgl tiež vyhodnotil nemecký magazín Planet SNOW za miesto, kde je v Alpách najväčšia pravdepodobnosť prašanu. Čítajte viac o tomto hodnotení tu.

Tretí februárový týždeň v Ischgli sme mali naplánovaný polroka dozadu, ako každé, tentokrát v poradí piate ski holidays :) . Výborné snehové podmienky, prvotriedne upravené zjazdovky, mekka zábavy, malebné výhľady, bezcolná zóna …samé superlatíva (až na vyššiu cenovú reláciu) odsúhlasené na strávenie, pre nás, najkrajšieho týždňa v roku.

Nedeľné ráno nastalo mierne sklamanie po pohľade z okna, kedy sa vysoké snehom zasnežené štíty objímajuce tirolskú dedinku skrývali do hmly. Aj nasledujúce 2 dni nás vítalo nie veľmi ideálne počasie. Miestami veterno, jemné sneženie a spoza spadnutých oblakov nám zubaté slniečko odhalovalo rozprávkove výhľady  A však, počasie nám dojem z tohto pre slovákov dá sa povedať neznámeho strediska vôbec nepokazilo.

Do lyžiarskeho areálu je prístup v podobe troch kabinkových lanoviek Pardatschgratbahn, Fimba, Silvrettabahn. Sú centrálne umiestnené a vyťažené hlavne ráno medzi 9.00 – 10.00 hod. kedy sa vyznavači zimných športov chcú dostať čo najskôr na zjazdovky. V ranných hodinách sme si počkali v dlhom rade, no neoplatilo sa, hore sme sa dostali v tom istom čase ako keď sme ski busom išli o hodinku neskôr.

Skipass za 43 eur

Cena celodenného skipassu – 43eur, pri kúpe viacdňového máte automaticky zľavu.

Pardatschgratbahn ma vrcholnú stanicu na vrchole Pardatschgrat vo výške 2628 m, kde je highest mountain restaurant in Tirol – fascinujúca Pardorama s konferenčnou miestnosťou, a la carte reštauráciou, self service reštauráciou, s množstvom lehátok vyložených v prípade slnečného počasia, z ktorích si môžte vychutnať časť tohto rezortu, čo nám pri vyvezení sa na Pardsatschgrat dopriate nebolo.

Každá z kabiniek má medzistanicu, z ktorých vás hlavne v doobedňajších hodinách čakajú skoro prázdne zjazdovky. Silvrettabahn (20 miestna kabinkova lanovka) a Fimba s vyhrievanými sedačkami majú vrcholnú stanicu na Idalpe s možnosťou odloženia si lyží v uzamykateľných stojanoch (cca. 2 euro/deň). Idalp je ústredný bod na kopci,  zbieha sa tu množstvo moderných sedačkových lanoviek. Nie je výnimkou, pýši sa tiež panoramatickou reštauráciou Panorama so všetkým čo k horskej reštaurácii popredného strediska patrí.

K dispozícii je 238 km zjazdoviek a 41 vlekov

Lyžiarsky areál ponúka 238 km zjazdoviek všetkých náročností, na ktoré sa dostanete práve z Idalpu. Zjazdovky v priestore Idalpu sú široké, ľahšej náročnosti, pridu si tu na svoje skôr začiatočníci, ktorích bol vyšší počet. Nachádza sa tu snowpark pre lyžiarov a snowboardistov.

V stredisku prevažujú červené (stredne tažké) trate – väčšinou poloprázdne, náročného terénu je menej, priaznivci  “off piste”  si prídu na svoje…v prípade bezoblačnej oblohy (ktorú sme si užili len 1,5 dňa), hrejúceho slnka, lyží “ponorených” do miliónov vločiek čerstvo napadnutého prašanu a o zážitok je postarané. Neplatí to samozrejme iba ohľadom tohto terénu. V ski resorte prvotriedne upravované zjazdovky nie sú výmysly. Výborná úprava, najlepšia akú sme doteraz zažili. “31 snow cats” v noci pripravuje najlepšie podmienky na ďalší deň. Vychutnať si ranný mencester musí byť parádička…no možno nabudúce…

K dispozícii máte 41 moderných lanoviek a vlekov. Prepojenosť strediska je naozaj veľmi dobrá. Lyžovať tu môžte kolko vám srdce ráči, nestačíte zísť jednu zjazdovku a už na vás čakajú ďalšie lanovky na rôzne smery. Nestane sa, že by ste išli po tej istej zjazdovke v jedeň deň. Láka vás to lyžovať bez prestávky, lebo za krátky čas ste úplne inde, objavujete ďalšie a ďalšie čaro Silvretta areny. Vedľa zjazdoviek stoja za povšimnutie sochy zo snehu, vysoké niekoľko metrov. Usporiadal sa tu 18. ročník Snow Sculpture Competition in Ischgl, tohtoročná téma boli vampíry.

Pisty su vačsinou rozľahlé, dlhšie, stratí sa na nich aj 11 500 kapacita strediska. Dobrú kondíciu si treba vyskúšat na 11 km dlhej zjazdovke “Eleven”  s prevýšenín 1472 m, začína na Greitspitze (2872 co je najvyššia výška v stredisku) a končí priamo v centre Ischglu a o zábavu na lyžiach budete mať naozaj postarané.

Na kafé do Švajčiarska

Švajčiarska strana strediska – Samnaun ponúka 60 km zjazdoviek. Je to podstatne tichšia časť rezortu ako na rakúskej strane. Ale o kvalite sa nedá pochybovať ani po prekročení hraníc. Lákadlom pre návštevníkov je duty free zona, ktorej sme pravdaže neodolali ani my. Za výhodnými nákupmi sa dostanete malebnou červenou traťou cez hlbokú švajciarsku dolinu…ďalšie potešenie z jazdy, ktoré si treba vychutnať pauzami na prekrásne výhľady. Blížiac sa k centru Samnaun nám príjemný zážitok z jazdy mierne pokazil dlhší traverz. Na svoje si najviac prídu vyznavači parfumov, šperkov, drahých hodiniek a veľkého výberu alkoholu za výborne ceny (no koho by to nepotešilo).

Platidlo je pravdaže aj euro nielen v obchodoch aj na svahoch časti Samnaun. Po preskúmaní výhodných cien sme sa opäť zapli do lyží a pokračovali v traverze na double decker cable railway (zase raz niečo, čo sme ešte nevideli :D ) Má kapacitu 180 ľudí, je dvojpodlažná (treba sa pripraviť na mierne pošteklenie žalúdka na stľpoch), vytvára priame spojenie medzi Silvretta Arena a znižuje čas čakania, keďže prepraví 1620 ľudí za hodinu.

Na “prepojovákoch” vznikajú dlhšie rady k blížiacej sa 16.00 hodine a menej zdatným lyžiarom odporúčame dostať sa do centra Ischglu kabinkami v dôsledku “hustej premávky” na zjazdovkách.

Aprés ski v lyžiarkach na laviciach

A poďme k našej obľúbenej téme aprés ski :)))… Kuhstall, Fire and Ice, Schatzi, Kitzloch, Trofana Royal…a mnoho ďalších podnikov ponúkajúcich zábavu po lyzovačke. Ischgl sa uvádza ako miesto vzniku aprés ski, “singles party holidays”, kde párty je druhá hlavná činnosť. Pravdupovediac ani v tomto nás nesklamali. Zhruba okolo 16.00 hod. sa zábavychtiví dovolenkári zbiehajú v okolí Silvretta (západná časť) a Pardatschgratbahn a Fimba (východná časť), kde sa aprés ski sústreďuje. Vzdialenosť medzi týmito dvoma časťami je zhruba do 10 minút, cestu o dosť skrátia zastrešené tunelové eskalátory. Výborná vecička.

V aprés ski sa treba pripraviť na plné priestory, ako to býva zvykom aj v ostatných rakúskych strediskách. Najlepšie je zvoliť si alternatívu – naplno sa venovať lyžiam zhruba tak do 15 hod. a potom si ísť následne obsadiť miesto do vami vybraného podniku. Napríklad v Trofane Alm sme sa stretli aj s rezervačkami. Vraví sa, že nenavštíviť Trofanu je ako by ste neboli v Ischgli, no a my sme teda boli :)). Privíta vás drevený rustikálny interiér, usmiata obsluha aj napriek veľkej ťažkej tácke na pleci s nápojmi, dovolenkári zabavajúci sa v lyžiarkach po laviciach, párty atmosféra, nie je problém sa zabaviť s cudzími prísediacimi. Jediné negatívum je vyššia cenová relácia ako v iných aprés ski. A aby sme nezabudli, robia tu výbornú pizzu.

Hlbší prieskum apreski možností: do kravína

Trofanu Alm odporúčame navštíviť ako aj dalšie aprés ski Kuhstall, kde to vrie do neskorých nočných hodín. Kuhstall (teda kravín) ponúka zariadenie v tomto duchu – celkom štýlové. Zažili sme tu po lyzovačkovú párty ako sa patrí. Opäť aj napriek “plnke” sa na nápoje nečaká. Návštevníci sa bavili bez ohľadu na vek. Známe šlágre sa snažia kombinovať so súčasnými hitmi, no zábava graduje na So ein schoner Tag, Cowboys and Indiana´s, Sweet Carolina, Disco Pogo a podobné apres ski hity.

Crazy outfity tu nie sú žiadnou výnimkou. Takže treba nasadiť parochne, funny okuliare, tričko “more drinks more fun” a hor sa do Kuhstall. Do Ischglu sa chodí aj kvôli zábave, potvrdili nám to návštevníci z ďalších lyžiarskych krajín ako Francúzsko či Švajčiarsko, ktorí majú síce krásne hory ale nestačí im to. :))))  Pulz je v Ischgli veľmi rýchly…tak teda Relax. If you can… (motto strediska)

Aj túto súčasť dovolenky stále vylepšujú, otvárajú sa nové aprés ski, ale tie staršie, so zvučným menom sú jednoducho stále in. Je tu aj kopec iných  (zopár sme ešte navštívili aj my) kde nie je problém sa super zabaviť, ale to sa za týždeň všetko stihnúť nedá.

Kto neholduje tomuto druhu zábavy, východisko nájde v nočných kluboch, diskotékach, puboch, kaviarňach, v reštauráciách pri romantickej večeri alebo si treba zájsť na bowling, tenis či plaváreň či užiť si nočnú divokú jazdu na sánkach.

Spoločná lyžovačka s Davidom Hasselhoffom?

Ischgl je mnohokrát aj kritizovaný pre bohaté aprés ski a nočný život. My sme nevideli problém nájsť si ubytovanie trošku ďalej od centra v pokojnej lokalite. Je si z čoho vyberať, na výber máte apartmány, penzióny, gasthofy, nádherné hotely (v jednom z nich bol akurát ubytovaný David Hasselhoff).

Otvorenie a ukončenie zimnej sezóny (trvá od konca novembra do začiatku mája) patrí už každoročne hviezdam celosvetového formátu. Popové koncerty odohrali Elton John, Kylie Minogue, Tina Turner, Rihanna, Alicia Keys a mnoho ďalších. Tohtoročnú bodku za zimnou sezónnou urobí skupina The Killers.

V Ischgli sa za posledných pať rokov preinvestovalo 120 mil. eur do zlepšenia lyžiarskej oblasti a to zďaleka ešte nekončia. V nasledujúcich dvoch rokoch plánujú prestavbu Pardatschgratbahn v tvare ľudského srdca, pretože Ischgl sa nazýva srdce Álp.

Náčrty si môžte pozrieť na tejto stránke, sú veľmi nápadité    http://www.facebook.com/pages/Ischgl/89338637247?sk=events#!/album.php?aid=306109&id=89338637247&fbid=10150132886942248

Dojem zo strediska máme výborný, každí si tu podľa nás nájde “svoju šálku kávy”.

Prežili sme tu nádherné ski holidays… o dva roky si ich chceme zopakovať znova :))))))

Súvisiace články:

  1. Aktuálny minireport – Skalka Aréna pri Kremnici
  2. 18 stredísk v Alpách, kde je najväčšia pravdepodobnosť snehu
  3. Reportáž z Planai pri Schladmingu, kde budú MS alpských disciplín 2013
  4. Tále – malé, ale príjemné stredisko
  5. Sezóna na Slovensku sa začne v piatok. Kde si môžete zajazdiť?
Aký je Váš názor?
frantisek podstrasky says:

Bol som v Ischgl a bola to moja najlepšia lyžovačka v živote.Super počasie cca -5 pekný prašan a slnečno.Na budúci rok,ak sa nič nezmení,tak vyrážame zas :))

igi plavka says:

velmi peknz clanocek a info
i.

>