FREERIDE

V Alpách hlásia sneženie. Užite si posledný prašan na horách

V niektorých oblastiach Álp by malo nasnežiť v priebehu troch dní až 80 centimetrov nového snehu. Keďže teploty majú byť začiatkom budúceho týždňa vo vysokých nadmorských výškach hlboko pod nulou, je veľká šanca, že na záver sezóny si užijeme prašan. Áno, presne taký, aký sme celú zimu závideli lyžiarom v Severnej Amerike.

Za posledný týždeň snežilo prakticky všade. Niektoré strediská ako napríklad vyššie položený švajčiarsky Zermatt, alebo talianske Passo Tonalle (streda, štvrtok) mali najvrchnejšie časti kvôli vysokým návalom snehu uzavreté. Teraz sa rozsiahly front so zrážkami presunul ponad Rakúsko a Slovensko. Pokiaľ skoro na celom území Slovenska prší (snáď výnimkou Lomnického sedla) v Rakúsku zrážky priniesli veľké záplavy snehu.

Škoda reči. Pre názornú predstavu o podmienkach v Alpách si pozrite tento obrázok – víkendová predpoveď pre ľadovec Kitzsteinhorn pri Zell am See neďaleko Salzburgu.

Do stredísk vo výške okolo 1500 metrov nechoďte

Má tu pršať. Všetky zrážky vo vyššie položených strediskách sa premenia v nížinách na dážď a malé a nižšie položené rezorty zmietnu na kolená. Namiesto 80 centimetrov prašanu to bude okolo 20 centimetrov vody, ktorá zničí aj posledné zbytky snehu. Na Slovensku to môže zapríčiniť koniec tohtoročnej sezóny, ktorá bola tak či tak na sneh mizerná. (ako vypočítali chalani z portála freeskier.sk – snáď najhoršia za posledných 40 rokov?) Kto nemal zasnežovanie nejazdil.

Avšak z pohľadu karvingových majstrov, ktorí režú oblúky na zjazdovke, to až také zlé nemohlo byť. Napriek tomu, že v dolinách snehu nieto, sa na Slovensku stále lyžuje v 57 strediskách. Niektoré obmedzili svoju prevádzku na víkendy (Salamandra pri Banskej Štiavnici). Keď sa však jazdilo v polke marca aj na Pezinskej Babe a na Zochovej chate pri Bratislave nemôžeme sa priveľmi sťažovať. (nebýva pravidlom, že sa tu jazdí v tomto období)

Ponaučenie?

Skalných lyžiarov jazdiť na bicykli nenaučíte, lebo aj v lete ich to ťahá na lyže a potom to vyzerá tak, ako vo fotogalérii nižšie. Je to uzatváranie sezóny v kanadskom stredisku Whistler vlani, teda v roku 2010.

Ostatným športu-chtivým ľuďom odporúčame: Presedlajte konečne na bajky, naučte sa loziť po skalách, choďte na turistiku a najmä prestaňte sledovať túto stránku o zimných športoch. Veď konečne prichádza jar, na ktorú sa všetci tešíme!!

Súvisiace články:

  1. Alpské strediská otvárajú cez víkend, niektoré hlásia meter a viac prašanu
  2. 18 stredísk v Alpách, kde je najväčšia pravdepodobnosť snehu
  3. Poprad snezenie
  4. Posledný prašanový deň sezóny, alebo víkend v Zauchensee
  5. Sezóna na Slovensku sa začne v piatok. Kde si môžete zajazdiť?
Aký je Váš názor?
Petr says:

Vsechny vas zvu na nas Gaper day na Whistleru,May 23th. 10 am at Longhorn Whistler

>