TRÉNING

Koncom septembra vyšiel nový SNOW

Vyšlo 61. číslo českého časopisu SNOW. Od tohto týždňa je v predaji aj u nás. Toto sú niektoré tipy z jeho obsahu:

Alpské lyžovanie – za kulisami prituhuje

V zákulisí zjazdového lyžovania sa odohráva nová dráma: pnutie medzi nadriadeným orgánom (FIS) a pretekármi. Tí sa totiž začínajú ozývať čoraz dôraznejšie.

Projekt Ski with me – viac než malá fotoškola lyžovania

Teória a prax – sestry, z ktorých každá vlastní kľúč od pokladnice menom lyžiarska zručnosť. Doteraz sa SNOW – tak ako to časopisy mávajú vo zvyku – kamarátil s teóriou. Projekt Ski with me ale spája teóriu s praxou a ponúka vyskúšať to, o čom čítajú.

Funkčné obliekanie sa od základu

Už minimálne desať rokov sa pre športové aktivity odporúča používať takzvaný cibuľový systém obliekania. Opakovanie je matka múdrosti, preto si tentoraz pripomenieme samotné základy a tie doplníme o niekoľko zaujímavostí.

Ako začať s deťmi novú sezónu?

Tento seriál článkov je venovaný deťom: nácviku a zdokonaľovaniu ich lyžiarskych schopností. Profesionálni inštruktori lyžovania APUL, špecialisti na detský výcvik, vám predstavia prvky novej metodiky. Časťami nás prevedie známy maskot, opičiak APU, ktorý sa stal miláčikom detských lyžiarov.

Lavínové nebezpečenstvo VI.

V predchádzajúcich dieloch, v priebehu minulej zimy sme si urobili predstavu o tom, čo a ako ovplyvňuje lavínové nebezpečenstvo v zasneženom horskom teréne. Čo je teda dôležité z hľadiska podmienok, tvaru terénu a ľudského faktora? To sa dozviete v nasledujúcom prehľade.

Eisacktal – pestrý horský vidiek

Údolie hĺbené riekou Eisack lyžiarov privádza z Brennerského priesmyku na úpätí juhotalianskych Dolomitov. Aj svahy samotného Eisacktalu nesú atraktívne, aj keď menej rozsiahle (zato aj menej rušné) lyžiarske strediská.

Medzi nebom a zemou (1. diel)

Už ako chlapec som lanovky miloval. Boli pre mňa viac symbolom než nástrojom k pohodlnému lyžovaniu. Lanoviek za socializmu v ČSSR veľa nebolo. Písal sa rok 1964, mal som osem rokov a zvezenie sa na jednosedačkovej lanovej dráhe Svätý Peter – Pláň pre mňa bolo vrcholnou odmenou rodičov počas lyžovania. Jedna jazda stála, ak ma pamäť neklame, oproti päťdesiatim halierom na pome celých 5 Kčs.

ŠPECIÁL Graubünden – lyžiarske kráľovstvo

Východny výbežok Švajčiarska reprezentovaný kantónom Graubünden dostal do vienka to, o čo by sa usilovalo každé lyžiarske kráľovstvo. Nádherné, pestré hory, ktoré sú natoľko vysoké, aby s prehľadom zabezpečili dostatočný prísun snehu, ale zase nie tak, aby sa stali nedostupnými.

Kantónom sa prepletá vlak po najzložitejšom železničnom labyrinte sveta a prepája tak jednotlivé, nielen lyžiarske okrsky. Mestá v údoliach vznikali pozdĺž prirodzených obchodných ciest, takže dodnes pamätajú príbehy, ktoré ľudská pamäť nezaznamenala. A okolo nich vyvierajú z hôr termálne pramene, ktoré zvyšujú pohodlie lyžiarskej dovolenky. Zvážte sami.

Davos – lyžiarska metropola

Slovo Davos má mnoho významov. Prezidenti a svetoví finančníci odtiaľ rozhodujú o ekonomickej budúcnosti sveta. Davos totiž nie je lyžiarske stredisko, ale naozajstné mesto. Mesto rozľahlejšie než Zürich, druhá najvýznamnejšia aglomerácia celého Graubünden!

Laax – slnečná pustatina nad Porýnia tiesňavou

Neobyčajne rozsiahly komplex lanoviek, vlekov, zjazdoviek aj freeride je len málo známy u nás, zato najpopulárnejší je vo Švajčiarsku samotnom.

Božský termálny relax

Lyžovanie nie je veľmi šetrné k ľudskému telu. Keďže stavom, ktorý hľadáme je rovnováha, potrebujeme posunúť na druhý koniec opačnú silu.

Freeridové tipy v Graubünden

Preleťte si niekoľko tipov, ktoré by pozornosti všetkých širšie orientovaných lyžiarov nemali ujsť.

Súvisiace články:

  1. Vyšiel časopis SNOW, zameraný je na bezpečnosť na svahoch
  2. Vyšlo jesenné číslo časopisu Snow
  3. Opäť vyšiel bedeker Skicontact 2010/2011
  4. Vyšlo špeciálne číslo magazínu SNOW, venované je testom lyžiarskej výzbroje
  5. Vyšlo predvianočné číslo časopisu Snow
Aký je Váš názor?