TESTY

Slalomky od Volklu: Racetiger Speedwall

Na úvod sa musím priznať, že lyže od nemeckého výrobcu VOLKL sú mojou srdcovou záležitosťou. Modely RACETIGER, TIGERSHARK i v dávnejšej minulosti SUPERSPORT poskytli ich majiteľom vynikajúci zážitok z jazdy. Technológiou a použitím kvalitných materiálov stáli na špici medzi dostupnými lyží na trhu.

Lyža pre hobíkov, ale s parametrami súťažných lyží FIS

Konštrukcia jadra lyže nesie označenie XTD sensor woodcore. Vo vrcholových modeloch prakticky už skoro 10 rokov zabezpečuje bezkonkurenčný grip na tvrdom podklade. V kombinácii s integrovaným viazaním iPT od firmy marker sa snaží o maximálny prenos sily z lyžiarky na hranu lyže.

Čas nemožno zastaviť. Tlak konkurencie donútil vývojové oddelenie od Volklu, aby zaradila do produkcie pre „civilný“ sektor (myslím tým lyže určené pre predaj v športových predajniach)  nový model s označením Racetiger SL speedwall. Vývojári tu využili materiály a technológie, ktoré patria pretekárskym lyžiam s parametrami FIS.

Čo to v praxi zjednodušene znamená pre potenciálneho zákazníka?

Na rozdiel od vyššie uvedených  modelov na prvý pohľad zaujme jednoduchá – sendvičová konštrukcia s obdĺžnikovým prierezom. V prípade racetiger SL speedwall je vystužená titanalovou doskou.

Drevené jadro pozostáva zo striedajúcich sa vrstiev pružného a tvrdého dreva. Pri relatívne nízkej hmotnosti dáva lyži vynikajúcu dynamiku, tlmí vibrácie a zabezpečuje stabilitu vo vyššej rýchlosti. Lyža nemá žiadne integrované tlmiče, kovové alebo kompozitné výstuhy, ktoré zbytočne komplikujú výrobu a zvyšujú výrobné náklady. Jednoduchosť zároveň znižuje riziko deformácie tvaru počas celej životnosti lyže. Nič nie je lepšie, ako dobre odladená sendvičovka.

Najlepšie sa s týmito lyžami cítite na tvrdých upravených zjazdovkách

Geometria so šírkou 66 milimetrov v strede lyže jednoznačne napovedá, že domovom racetiger sl speedwall sú upravené zjazdovky. Lyža má na tomto podklade skvelý grip a obratnosť.

Pre túto modelovú radu lyží  vyvinuli viazanie s označením MARKER rMOTION. Širšie dosadacie plochy medzi viazaním a podložkou zaisťujú rýchly prenos sily na hranu lyže, klzné uchytenie podložky zas dokonalý priehyb lyže. Výsledkom je skvelá torzia (schopnosť dokonale kopírovať zjazdovku) a dynamika vo výjazde z oblúka.

Technický popis:

 • sendvičová konštrukcia FULL SENSOR WOOD CORE s dreveným jadrom vystužená titanalovou doskou
 • pretekárska sklznica z vysokomodulárneho grafitu so štruktúrou
 • hrany z vysokolegovanej  ocele natuningované na  1/88
 • dĺžky, geometria a nominálny rádius:
  150 cm  117/66/98 mm    R 11,4 m
  155 cm  117/66/98 mm    R 12,0 m
  160 cm  117/66/98 mm    R 13,1 m
  165 cm  120/66/101mm   R 13,1 m
  170 cm  120/66/101mm   R 14,0 m
 • flexia 100 – 120 /odhadnutá/
 • odporúčaná dĺžka: -10 až -20 cm od výšky postavy
 • viazanie MARKER rMOTION 12.0 /DIN 4-12/ -obrázok 4

Model RACETIGER SL SPEEDWALL je pre športovo orientovaných lyžiarov, ktorí disponujú dokonalou technikou v krátkych – slalomových až stredne dlhých oblúkoch, vo vyššých rýchlostiach, predovšetkým na upravených zjazdovkách. V dĺžke 170 cm s nominálmym rádiusom 14,0 metrov získava ešte viac stability, čo rozširuje rozsah využitia na úroveň crossových lyží.

Porovnateľné lyže, respektíve priami konkurenti (zohľadňujúc konštrukciu, geometriu, jazdné vlastnosti i dostupné dĺžky):

 • STOCKLI LASER SL
 • HEAD WORLDCUP i.SL
 • FISCHER WORLDCUP SC PRO

www.lukasport.sk

Súvisiace články:

 1. Julia Mancuso prechádza k Volklu
 2. Stöckli Laser SL, slalomky ktorých je u nás málo, zato sa dobre predávajú
 3. Deväť najlepších slalomiek sezóny 2010/2011
 4. Ingemar Stenmark: Moje slalomky mali 205 centimetrov
Aký je Váš názor?
Marek says:

.. kvalitu týchto lyží umocňujú aj kvalitný pretekári na nich, ako Julia Mancusova alebo Jens Byggmark. Julia už túto sezónu stála 2x na pódiu.

.. keby mal niekto záujem o tento model, mám nové kusy v prevedení 2010/2011 v dĺžke 170cm, alebo model 2011/2012 v dĺžke 165cm. Cena 579€ vrátane dopravy a dobierky.

V prípade záujmu píšte na marek@ltc.sk

>