STREDISKÁ

Reportáž a novinky zo Stubaia a Kitzsteinhornu

Kvôli nedostatku snehu sú jesenné ľadovce plné. Začiatkom novembra sme strávili päť dní na ľadovcoch Stubai a Kitzsteinhorn pri Kaprune. Keďže v Európe nebol sneh a zrušil sa aj slalom Svetového pohára v Lévi, iné miesta na tréning ako ľadovce ste v Európe nenašli. Počasie vyšlo, ale nedostatok snehu všade na okolí sa odrazil v počte ľudí na ľadovcoch.

Sneh, počasie, ľudia a atmosféra

Na Slovensku sa začala zima, hmla a počasie sa pokazilo. V Rakúsku to vyzeralo ako na jar. V údoliach sa všetko zelenalo, neverili sme, že aj na ľadovci bude kvalitný sneh. Nakoniec sa ukázalo, že hore pred týždňom spadlo 30 cm, ktoré sa ujazdili a povrch bol tvrdý, kvalitný, veľmi dobrý na rezané karvingové oblúky a jazdy v slalome.

Slalomov bolo na Kaprune veľa. Napriek tomu, že sme si trate rezervovali niekoľko mesiacov vopred, sme jazdili v bránach iba deň. Pretekárov tu bolo mnoho, aj z okolitých krajín (Slovinsko, Taliansko, Poľsko, Česko, dokonca aj Rusi), keďže v ich štátoch nebolo po snehu ani stopy. Prejavilo sa to v dlhšom čakaní na vleky, keďže najmä rakúske malé deti asi nie sú zvyknuté stáť v radoch a tlačili sa dopredu.

Na Kaprune postavili vyhliadku do druhého údolia

Stavali ju dva roky. Vyhliadku spája s vrcholovou stanicou vo výške 3029 metrov n.m. tunel, ktorý je dlhý 360 metrov. Vybudovali ho pre ťažbu zlata v minulých storočiach  a nachádza sa v ňom  pekná expozícia o miestnom pohorí, dolovaní drahých kovov. Pozrite sa sami:

Vyhliadka na konci tunela vyúsťuje na druhej strane kopca a ponúka výhľad na ľadovec. Pozostáva z dvoch na seba kolmých oceľových plošín, ktoré sú upevnené v skale a spolu vytvárajú dojem, že stoja vo vzduchu. Na plošinách sú k dispozícii ďalekohľady. Keď sa cez ne pozriete na okolité kopce, uvidíte v hľadáčiku ich názvy aj s nadmorskou výškou. Pokochať sa môžete pohľadom na Grossglockner – najvyšší vrch Rakúska a okolité kopce pohoria a najväčšieho Národného parku – Hohe Tauern.

Nielen pri pohľade na okolité hory cez ďalekohľad budete prekvapení. Ceny skipassov v hlavnej sezóne stoja na Kaprune 43 eur/deň. Za päť dní na snehu zaplatí dospelý 181 eur. Detský denný lístok stojí 21 eur, mládež zaplatí 31 eur/deň. Za päť dní deti 90 eur, mládež 136 eur. Za masívne investície do strediska sa platí a to najmä vtedy, keď si na iných miestach v Európe nezalyžujete.

V zime sa na ľadovec určite neoplatí ísť. Ak si chcete dosýta zajazdiť, v Rakúsku, Taliansku a Francúzsku je mnoho stredísk, kde získate oveľa lepší pomer ceny a kvality lyžovania spojeného často aj s ubytovaním. V prípade menších stredísk s 3-5 vlekmi býva cena nižšia. Tiež sa oplatí poobzerať po niektorých slovenských, alebo moravských alternatívach, či zavítať do ešte stále neznámeho Slovinska.

Stubai má vyhliadku o 200 metrov vyššie ako Kaprun

Ponúka “kráľovský výhľad”! Ide o najvyššie položenú vyhliadku Tirolska. Stojí v nadmorskej výške 3210 metrov n.m. Zvrchu sa pozeráte na Stubaiské Alpy a Dolomity. Podobne ako na Kaprune sem pripevnili ďalekohľady, ktoré vám ukážu nadmorskú výšku a názov vrchu, na ktorý sa pozeráte.

Časti platformy, ktorá váži okolo 20 ton, sem doviezli vrtuľníkom. Celkové náklady: 300-tisíc eur.

Stubaiský ľadovec získal ocenenie top stredisko pre rodiny v roku 2012

Ľadovec získal toto ocenenie v lyžiarskom sprievodcovi ADAC určenom pre členov nemeckého automobilového klubu. V Kategórii “stredisko pre rodiny” zvíťazil spomedzi 1500 ďalších hodnotených stredísk zimných športov. (ďalšie kategórie boli “alpské lyžovanie”, “bežecké lyžovanie”).

Stubaiský ľadovec by podľa magazínu mal pre rodiny poskytovať optimálne podmienky pre mix zábavy, výuky lyžovania, gastronómie v dobrej cenovej hladine. (majme na zreteli, že ide o pohľad nemeckého magazínu zameraného na nemeckého spotrebiteľa, čo sa môže najmä v prípade optimálnych cien značne líšiť). Avšak deti do 10 rokov lyžujú v sprievode jedného z rodičov zadarmo. Starostlivosť o deti v dobe neprítomnosti rodičov zaisťuje BIG Family Ski-Camp s detským areálom, lyžiarskou škôlkou a detskou reštauráciou.

Ceny sú na Stubai nižšie ako na Kaprune-Kitzsteinhorne. Dospelí získajú celodenný skipas za 40 eur v hlavnej sezóne, deti za polovicu, teenegeri za 26 eur. 5 denný lístok stojí v hlavnej sezóne 165 eur (o 16 menej ako na Kaprune). Pre deti platí opäť polovica, teenegeri jazdia za 107,30 na päť dní. Zaujímavosťou sú tiež zľavy pre seniorov.

Na Stubai nájdete celkovo 140 kilometrov zjazdoviek. V sezóne 2011-2012 pribudol v stredisku nový vlek Daunscharte, ktorý spája dve nové zjazdovky a rozširuje ľadovec Daunferner. Už spomenuté detské centrum tento rok ešte viac rozšírili. K novinkám patrí tiež novopostavená stanica v údolí strediska.

Súvisiace články:

  1. Reportáž a novinky tohtoročnej sezóny na ľadovci Stubai
  2. Aktuálna reportáž zo strediska Kaprun – Kitzsteinhorn
  3. Aké sú podmienky a akcie v rakúskych strediskách?
  4. Stubai cez víkend – ZOO plné riderov
  5. Martinky pre rodinky – reportáž z Winterparku Martinské hole
Aký je Váš názor?

>