STREDISKÁ

Víkendová reportáž z Jasnej a Chopku–juhu

Prvá reportáž tohtoročnej zimy zo slovenského najväčšieho strediska. Víkend sme strávili v Nízkych Tatrách, v Jasnej a na Chopku juhu. Lyžovačka sa nám, až na pár detailov, páčila. Stredisko je otvorené už dva týždne, avšak prvá väčšia snehová nádielka napadla až tesne pred víkendom.

Chopok juh – na niektoré miesta nafúkalo cez meter snehu

V sobotu ráno som sa vybral pozriet co pani zima narobila s Kopcom. Od Tálov s každým výškovým metrom pribúdalo snehu a od Trangošky boli pri ceste mantinely, aké som tam nevidel celú minulú zimu.

Nadšene som si poobliekal goráče, pobavene sa pozeral na maďarských lyžníkov, ktorí nerozumeli prečo nemôžu platiť kartou a pripravený vytiahol nové šušťavé bankovky z pudilára a vymenil ich za ročný lístok.

Jazdilo sa iba v spodnej časti strediska

Matvejisko bol už na kopci, tak som nelenil a sadol na lanovečku. Z rana fúkalo v nárazoch niečo cez 20 metrov za sekundu, tak lanovka často stála, ale prískokmi to na Kosodrevinu šlo. Dopellmayer kvôli vetru neťahal, z čoho nemal nikto veľkú radosť, ale tak to býva, keď zima práši cukor po holinách.

Po niekoľkých jazdách sme začali spolu jazdiť v lesíkoch okolo zjazdovky na Srdiečko. Fajné vankúše sme striedali s lešili sa z prašanu do polovice lýtok. Niečo sme pojazdili, stratili kľúče od auta a hybaj sa zohriať na Kosodrevinu.

Po obedíku sme vychutnali púder na starom Obzore. Nakoniec nasledoval výšľap na Kamennú chatu. Dosť sme sa vytrápili –  zabárali sme sa po členky, ale väčšinu času to bolo po kolená a sem-tam aj trošku viac. Na pásoch okolo nás fičali ľudia ako okolo zle zaparkovaných škodoviek a zmizli v šere. Po 2,5-hodinovom ťapkaní sme prišli na Kamienku…

Prednú muldu v lete upravili a vyrovnali

Ráno sa mliečko za oknom postupne menilo a sem tam bolo modré nebo, vidno až do doliny. Po raňajkách sme si počkali na ďalšie okno a hopli do púdru.

V prednej mulde bolo krásne nafúkané do polovice lýtok, niekedy aj viac. Veľkými oblúkmi sme sa podpísali do muldy a zvrtli to na Trojku do Krupovej. Predná Mulda bola úžasná, dosť jej prospeli letné úpravy – napriek tomu, že nie je veľa snehu sme nechytili žiadne kamene.

Sobotné vytrápenie a vytrepanie sa malo zmysel. Trojka bola vyratrakovaná a na nej 10-15 nového snehu. Už jazdil aj vlek z Krupovej a tak sme sa točili v lesíkoch z Kosodreviny do Krupovej. V lesíku sme namerali 130 cm nového snehu. Proste brrrrrrrr brekekkeeeeeee.

Na dojazdoch ešte trošíčka chýbal sneh, ale každý rád odpustí dáky šrám na sklznici , ak sa v hornej polovici lesa jazdí po kolená v prachu.

Chopok sever s dobrými tvrdými zjazdovkami a prašanom vedľa svahov

Snehu bolo viac ako sme čakali, i keď na to, že je december, stále málo. Zaparkovať sa nám podarilo až po dlhšom čase a čakaní. Ťahali obe sedačky na Záhradkach, Luková a Biela Púť.

Niektorí z nás využili akciové skipasy z Plus 7dní, ostatní sme si kúpili celodenné lístky za 22 eur. Výhodou lístkov bolo, že ak ich vrátime do dvoch hodín, vrátia nám deväť a ak do štyroch, tak päť eur.

V rade na skipasy strávil človek aj 30 minút.

Počas zábavy v Happyende vykradli bungalov

Pri čakaní na lístky sme stretli kamarátov, ktorým na Záhradkách zo soboty na nedeľu vykradli bungalov v hoteli Ski, v čase keď sa zabávali v Happy ende.

Na Lukovej fúkalo a zjazdovky boli jemne zľadovatelé. Lyžiarov tu bolo relatívne veľa. Radšej sme jazdili mimo upravených terénov, v čerstvo napadnutom prašane. Za noc z piatku na sobotu napadlo asi 30 cm a na nedeľu ďalších 15 cm.

Pekne sme si polyžovali a s pocitom spokojnosti a riadne unavení sme išli domov.

Andrea Plávková, Ondrej Petergáč

Súvisiace články:

  1. Aktuálna reportáž z Chopku juhu: jasno a nula ľudí
  2. Otvorenie sezóny na Chopku juhu: ľadový svah prakticky bez ľudí
  3. Jarná lyžovačka na Chopku juhu – po krk prachu
  4. Na Chopku sa opäť skákalo a jazdilo do bazéna
  5. Reportáž z víkendového Mölltaleru a Hochsteinu
Aký je Váš názor?

>