ZAUJÍMAVOSTI

Postavte si vlastné iglu za 20 minút

Stručný sprievodca stavbou iglu. V siedmich krokoch Vám vysvetlíme, ako na to. Na tento článok sme čakali tri sezóny. Konečne to vyzerá, že je správny čas na jeho napísanie. Vo Vrátnej napadlo za posledný týždeň viac ako 70 cm snehu, na Chopku juhu možno aj viac ako meter.

1.    krok – nájdenie vhodného miesta

Potrebujete miesto, kde je dostatok kompaktného snehu, príliš tam nefúka, nie je v dosahu lavíny, je slnečné a čo je najdôležitejšie – máte z neho vynikajúci výhľad. (kvôli zážitku po rannom vstávaní).

Miesto, kde bude stáť iglu, potrebujete udupať. Polomer iglu závisí od počtu ľudí, ktorí tu strávia noc. Pre troch ľudí stačí iglu s polomerom 1,3 metra, čo viete približne odmerať podľa svojich lyžiarskych paličiek.

2.    krok – napílenie dlaždíc

Tehly by mali byť čo najjednotnejšie. Švajčiari odporúčajú rozmery 60x45x15 centimetrov (dĺžka, výška, šírka). Výška 45 cm sa môže jemne líšiť, ale mala by dosahovať trištvrtinu píly, ktorou tehly režete. Spodné riadky iglu môžu mať dlaždice aj širšie ako 15 cm.
Dlaždice sú dostatočne pevné vtedy, ak si ich môžete jemne vyhodiť a napriek tomu sa nerozlomia. Ak nájdete takéto miesto, snažte sa z neho dostať čo najviac.

Videosproevodca stavbou iglu (v nemeckom jazyku):

3.    krok – uloženie spodného riadku

Pôdorys iglu by ste mali mať už udupaný v požadovanom rozmere, s polomerom jednej lyžiarskej palice. Uložte sem prvý riadok tehličiek, ale snažte sa dodržiavať rozmery kruhu. V prvom riadku by sa to malo podariť. Prvá riadok tiež spevnite zvnútra aj zvonka, aby sa hneď nerozpadol. Zistite si, či iglu nie je príliš veľké, alebo príliš malé.

4.    krok – špirálový rez

Najťažšia časť stavby iglu. Z najvyššieho bodu spodného riadku prerežete pílou dlaždice až po nijnižší bod (pri základni) na opačnej strane kruhu. Kto nerozumel tejto vete, nech si pozrie obrázok. Dlaždice totiž budete v iglu stavať/točiť do špirály, ktorá sa spojí v najvyššom bode.

Špirálový rez je jednoduchší, ak ho režete v smere hodinových ručičiek a teda sa zvyšuje proti smeru hodinových ručičiek.

5.    krok – murovanie tehličiek

Teraz pridávate jednu tehlu za druhou od nijnižšieho bodu spodného riadku pri zemi. Akoby ste točili špirálu, ktorá sa mierne zvažuje smerom dovnútra iglu. V tomto kroku je dôležité, aby sa každá nová dlaždica opierala dvoma stranami (sprava a zospodu) o už stojace dlaždice v iglu. Pílou môžete prispôsobovať a zväčšovať kontaktnú plochu dlaždíc. Čím je väčšia, budú lepšie držať. Kontrolujte si tiež polomer. Výška iglu by ho nemala presiahnuť, aby vám zbytočne v noci neunikalo teplo do vysokej kopuly. Najvyššie dlaždice si pílou prispôsobte a zmenšite do požadovaného tvaru, s maximom kontaktnej plochy.

6.    krok – oslobodenie staviteľa iglu

Keď ste dospeli až sem, vnútri iglu by mal zostať jeho staviteľ. Pomôžte ho oslobodiť tak, že spravíte vchod do iglu. Je veľmi dôležité, aby bol vchod nižšie, ako miesto, kde chcete stráviť noc. Teplý vzduch potom zostane v iglu a nebude unikať von cez vchodový otvor. (pozrite si obrázok)

7.    krok – upchanie škár

Na iglu stále zostávajú menšie či väčšie otvory, kadiaľ môže unikať teplo. Tieto otvory zahádžte snehom a upravte iglu do podoby, aké ho chcete mať. Čím lepšie utesnené iglu, tým bude vnútri suchšie. Vyzrážaná voda bude vytekať pozdĺž jeho stien.

Podľa stránky: http://www.iglubauer.ch

Súvisiace články:

  1. Vyrobte si vlastné lyže, časť 5 – Ako ohnúť hrany lyže?
  2. Chcete originálne lyže? Vyrobte si vlastné!!
  3. Vyrobte si vlastné lyže, časť 6 – Čo s jadrom?
  4. Polovica októbra a zima na Slovensku sa už začala – na Veľkej Javorine už stojí iglu
Aký je Váš názor?