Anja Pärson sa po 14-ročnej kariére lúči so Svetovým pohárom

Okrem Didiera Cucha tento rok opúšťa Svetový pohár aj Švédka Anja Pärson. Obaja končia po poslednom preteku v Schladmingu.

Anja Pärson vyhrala 42 pretekov Svetového pohára, v rokoch 2004 a 2005 sa stala držiteľkou veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo. Švédka má 30 rokov a pre pokračujúce zdravotné problémy sa Svetového pohára vzdáva nadobro.

Laponská Veľká Rača? (po stopách Ingemara Stenmarka)

Veľkí lyžiari nemusia trénovať v obrovských strediskách a na ľadovcoch. Anja Pärson a najlepší lyžiar 20. storočia – Ingemar Stenmark vyrástli v malej obci za polárnym kruhom. Volá sa Tärnaby a má okolo 500 obyvateľov. Obaja navštevovali miestny lyžiarsky klub. Prvé oblúky sa naučili v stredisku, ktoré na prvý pohľad rozlohou pripomína neveľkú Veľkú Raču.

Tärnaby je lyžiarskou kolónoiu, kde na každých 100 obyvateľov pripadá jedna lyžiarska hviezda. Spolu získali 132 víťazstiev vo Svetovom pohári (Ingemar Stenmark 86; Anja Pärson 42; Stig Strand 2; Jens Byggmark 2). Obec je aj dostatočne odrezaná od sveta – cca 12 hodín jazdy autom zo Stockholmu, našťastie iba 2 hodinky lietadlom…

[nggallery id=180]

Z pozície víťazky Majstrovstiev sveta juniorov do Svetového pohára

Anja bola talentom odmalička. Ako 16-ročná sa stala juniorskou svetovou šampiónkou, čo jej zabezpečilo vstupenku do Svetového pohára seniorov. V marci 1998 skončila vo svojich prvých pretekoch Svetového pohára posledná. V lete sa dobila a dobre natrénovala. O niekoľko mesiacov, ešte v ten istý rok, vyhrala svoj prvý slalom vo Svetovom pohári – v kalifornskom stredisku Mammoth. Mala 17 rokov a pred sebou ešte dlhú kariéru.

Po prvej zlatej lastovičke nachvíľku zaspala. Veľký úspech prišiel až o tri roky, so zlatom na Majstrovstvách sveta vo Sv. Antone. Taktiež v slalome. Slalom zostal aj naďalej jej silnou disciplínou, i keď po mnohých zraneniach ho vytláčal najskôr obrovský slalom a nakoniec aj  zjazd či kombinácia.

Do postele s pipidlhou pančuchou?

Keď za človeka hovoria dosiahnuté úspechy, omnoho ťažšie sa prebíja k jeho charakteru. O úspechoch Anji Pärson sa dá hovoriť dlho. Čo vás o sympatickej Švédke napadne ak odpočítate lyžiarsku kariéru? Anja žije, podobne ako viacero športovcov a tiež naša Daniela Hantuchová v Monaku. Keď netrénuje, miluje dlhý spánok a nakupovanie. Z postavičiek Astrid Lindgren je to Pipidlhá Pančucha. Sama seba by charakterizovala najskôr ako mačku:)

Má rada staré autá, napríklad MiniCooper zo 60-tych rokov. Toľko o sebe prezradila pred olympiádou vo Vancouveri, na ktorú síce neprišla ako hlavná favoritka, zato mala najväčší počet dosiahnutých úspechov spomedzi štartujúcich lyžiarov. V olympijskom zjazde hrôzostrašne spadla (po takmer 60 metrovom lete vzduchom), aby nakoniec o dva dni získala bronz v kombinácii.

Po dvadsiatke prišiel vrchol, pád a ešte väčší vrchol!

Ak sme vám aspoň trošku priblížili osobnosť Anje Pärson, prejdeme k výpočtu úspechov: Anja má 13 medailí z Majstrovstiev sveta, z toho sedem zlatých. Vrchol prišiel v sezónach 2003/04 a 2004/05. Stala sa totiž celkovou víťazkou Svetového pohára, hviezdila na Majstrovstvách sveta v St. Moritzi (1xzlato) a Bormiu (2xzlato). Keď v roku 2006 vyhrala svoj prvý zjazd, mala v zbierke konečne zlatú medailu zo všetkých štyroch alpských lyžiarskych disciplín, čo sa podarilo málokomu. Po olympiáde v Turíne, ktorá jej nevyšla celkom podľa vlastných predstáv (i keď získala zlato v slalome), ju niekoľkokrát operovali.

Na svahy sa vrátila grandiózne a pred očami domácich fanúšikov. Na Majstrovstvách sveta, vo švédskom Are, získala tri zlaté medaily: v super G, kombinácii a zjazde. (áno to bolo vtedy keď získala slalomové zlato Šárka Záhrobská).

Lyžiarska kráľovná, ktorá svojho času súperila s Janicou Kosteličovou, sa rozlúči so Svetovým pohárom posledným pretekom v rakúskom Schladmingu.