STREDISKÁ

Naučte sa znovu majstrovsky lyžovať – tam, kde pred 120 rokmi začal lyžiarsky cestovný ruch

Keď sa Vaša výbava a výstroj zo skrine alebo pivnice skladá z kombinézy krikľavých farieb z 80-ich rokov a dvojmetrových lyží bez čo i len náznaku oblúkov, je načase zakričať „Ski geil” a dostať sa v HOCHsteiermark do formy majstra sveta, čiže, naučiť sa znovu majstrovsky lyžovať.

V HOCHsteiermark, približne hodinu od Viedne a Grazu čakajú na všetkých tých, ktorí si chcú užívať radosť z lyžovania mimo ruchu MS „balíky pre navrátilcov”. Aktivity apre-ski sú pestré a siahajú od divoko romantických cez prírodnú idylku až po útulné a pravé.

Top 6 znakov toho, že ste zrelý pre pohodlný lyžiarsky návrat v HOCHsteiermark:

 • Vaše lyže merajú asi dva metre a nemajú ani len náznak oblúkov a v snehu zanechávajú hrdzavo hnedé stopy
 • Bojíte sa, že krikľavá neónová farba Vašej lyžiarskej kombinézy z 80-ich rokov oslepí ostatných lyžiarov
 • Masy ľudí na lyžiarskom vleku Vám spôsobujú klaustrofobické stavy
 • Na chate sa chcete so susedom rozprávať normálne bez toho, aby ste museli prekrikovať hlasnú hudbu
 • Váš prvý zjazd po dlhej dobe má byť Vašim úspechom a nie výsmechom pre publikum na zjazdovke
 • Nákup permanentky nezanechá vo Vašej peňaženke čiernu dieru a nepokazí Vám chuť na dobrú desiatu

„Odváž sa”. Práve tí, ktorí sa vracajú po dlhšej dobe, začiatočníci a rodiny nájdu najlepšie podmienky na to, aby zimu zažili z prívetivej stránky. Preto, lebo v regióne sa zameriavajú na kompletné služby. Pracovník Vás uvíta a lyžiarsky inštruktor prevezme všetko od vypožičania výstroje až po ponuku apre-ski, ktorá siaha od turistiky so snežnicami alebo s fakľami cez jazdu na saniach ťahaných koňmi, prírodný curling až po veselé sánkovanie. „Balíky pre navrátilcov” obsahujú okrem osobnej starostlivosti lyžiarskej školy aj permanentku, nocľah a stravu.

Korene lyžiarskeho cestovného ruchu a medzinárodných lyžiarskych pretekov, ako MS, sú práve tu v okolí Semmeringu a Stuhlecku, a nie v Arlbergu, Lilienfelde a ani v Davose. Pred 120 rokmi, vo februári 1893 tu totiž účastníci 1. medzinárodných lyžiarskych pretekov v strednej Európe zahájili zrodenie alpského lyžiarskeho športu.

V najväčšom múzeu zimného športu na svete v Mürzzuschlag (Winter!Sport!Museum!) môžete históriu zimného športu zažiť na vlastnej koži. Priekopníckeho ducha regiónu tu cítiť od vývoja drevených dosiek až po najnovšie carvingové lyže, od klasických až po závodné sane a po nostalgickú výstroj z neskorých 30ich rokov. Priekopníckeho ducha dokazujú aj vtedajšie dámy: takzvané „Hosn-Madl” („nohavicové dievčatá”) vyvolávali u pánov zmiešané pocity a o tom, kto kedysi dávno nosil nohavice, sa môžete dozvedieť počas špeciálnej prehliadky v múzeu Winter!Sport!Museum! s mottom „obscénne príbehy”.

Vtedy sa každý prudký zjazd spájal s namáhavým výstupom s vypätím všetkých síl. Výbava a materiál za veľa nestáli. Rozmanité lyžiarske strediská od Skiarena Präbichl cez „romantický lyžiarsky región” so svojimi siedmymi strediskami až po Stuhleck si zachovali pôvodné čaro a starý dobrý pocit z regiónu. Útulné chaty Vás pozývajú na regionálne dobroty a posedenie, na vlekoch sa netvoria dlhé rady a aj na zjazdovkách je pohoda.

Aj mimo zjazdoviek na Vás čaká radosť zo zimy typická pre HOCHsteiermark. Päť výborne upravených bežkárskych tratí vyznamenaných štajerskou pečaťou kvality, úžasné trasy na zimnú turistiku alebo turistiku so snežnicami, sánkárske dráhy a možnosti zahrať si curling spôsobujú radosť. A aby ste sa zaručene nenudili ani vtedy, keď nejdete na zjazdovku, má pre Vás HOCHsteiermark mnoho highlightov v rámci ponuky voľnočasových aktivít. Tieto siahajú od romantických vianočných trhov a adventných podujatí cez kultúrne highlighty až po pamätihodnosti a pôžitok z nakupovania v mestách Leoben, Bruck an der Mur oder Mürzzuschlag.

HOCHsteiermark Vám vďaka svojim „balíkom pre navrátilcov” túto zimu sľubuje, že vo Vás prebudí chuť na zimu, aby všetkým zimným dovolenkárom od radosti poskočilo srdiečko a zakričali „Nová radosť z lyžovania”.

Súvisiace články:

 1. Päť vecí bez ktorých sa nezaobišlo lyžovanie pred 20 rokmi
 2. Naučte sa lyžovať v prašane, dáme vám niekoľko tipov
 3. Naučte deti lyžovať (časť 2. – deti predškolského veku)
 4. SKI DUBAI – lyžiarsky svah v nákupnom centre
 5. Kde si môžete cez víkend na Slovensku zalyžovať
Aký je Váš názor?