SVETOVÝ POHÁR

Super G žien vo Val d’Isère zrušili pre počasie

Dážď dole a husté sneženie na vrchole prinútili organizátorov zrušiť sobotňajšie preteky žien Supe G vo Val d’Isère.

Predpovede počasia neboli pozitívne a organizátori sledovali počasie aj cez noc, o 4 hodine ráno dole pršalo a hore snežilo, postupne sa, ale ochladilo a dážď sa aj dole zmenil na sneženie. Prípravný tím sa vybral na svah. Žiaľ okolo 7 hodine ráno priniesol vietor vlhkosť a chvíľkové husté sneženie. Musel by sa znova upravovať svah ratrakmi čo by trvalo dosť dlho a navyše aj predpovede na poobedie hlásili sneženie.

Organizátori sa teda rozhodli preteky zrušiť. Ženy budú pokračovať zajtra obrovským slalomom v Courchevel.

Lara Gut získala v piatok vo Val d’Isère svoje prvé víťazstvo v zjazde

Na štarte -2 a v cieli +2 stupne C, sneženie preteky neprerušilo. Pred štartom sa vyjasnilo z čoho ťažili prvé štartujúce.
Ale pre predpovede silného vetra organizátori preteky skrátili asi o 30s.

21-ročná švajčiarka získala svoje 3. víťazstvo vo svetovom pohári a prvé v zjazde. Druhé miesto američanky Leanne SMith je jej prvým podiovým umiestnením. Tretia skončila Nadja Kamer, tímová kolegyňa Lary Gut. Lindsey Vonn skončila v sieti bez zranenia.

Príprava na túto sezónu bez zranení a problémov s výstrojou, v porovnaní s minulou sezónou, zaručila, že sa cítila na lyžiach výborne. Už v St.Moritzi povedala, že sa cíti na pódium, ale nečakala, že to príde až tak rýchlo. “Mala som výhodu nízkeho štartového čísla a aj skrátenie trate mi vyhovovalo. Navyše ma povzbudili aj moje minulé úspechy tu vo Val d’Isère” zhodnotila Lara Gut.

Svindal znova zvíťazil v super G vo Val Gardene

Aksel Lund Svindal je momentálne etalónom v super G aj v zjazde.  V piatok zvíťazil plným právom keď druhému v cieli, talianovi Matteovi Marsagliovi, nadelil vyše sekundy. Tretí skončil ďaľší talian Werner Heel, čo značí jeho návrat medzi špičku.

Svindal a Marsaglia vyhrali posledné dve super G, zatiaľčo Svindal v doterajšom priebehu svetového pohára buď zvíťazil alebo skončil druhý.

Svindal zjazdoval v lepšej stope po celej trati ako zvyšok štartujúcich aj napriek miernemu sneženiu. Svindalovu dominanciu potvrdzuje aj fakt, že zatiaľčo rozdiel medzi ním a druhým Marsagliom je vyše sekundy, tak zvyšných 19 pretekárov (od druhého Marsagliu až po 20-te miesto) sa zmestilo do menej ako 1 sekundy.

“Musíte lyžovať agresívne a to aj robím, ale nemyslím, že budem dominovať celú sezónu, pretože je tu veľa dobrých pretekárov, nebude to ľahké” dodal Svindal.

Historické víťazstvo Nymana v zjazde mužov vo Val Gardene

Zjazd mužov vo Val Gardene sa stane historickým. Po mnohých zdržaniach a zmene z dvoch kôl na jedno si víťazastvo vybojoval Američan Steven Nyman, ktorý presne tu prvýkrát zvíťazil aj v roku 2006. So štartovým číslom 39 využil lepšiu viditeľnosť po ustupujúcej hmle, čo potvrdil aj samotný Nyman: “dnes hralo počasie rozhodujúcu úlohu, a keď som sa dozvedel, že Slovinec Perko so štartovým číslom 35 je na priebežnom prvom mieste, vedel som, že trať je rýchla a dvere otvorené”. Pre druhého Slovinca Perka  je to jeho prvé pódiové umiestnenie v kariére a dúfa, že nie posledné. Tretí skončil Kanaďan Erik Guay. Nóri Kjetil Jansrud na štvrtom a Aksel Lund Svindal na piatom mieste pričom išli za hmly. Jansrud vyjadril sklamanie nad nerovnakými podmienkami, ale zhodnotil, že samozrejme sa toto môže stať kedykoľvek.

Zdroj: FIS

Súvisiace články:

  1. Víkend v SP: Vonnová vyhrala zjazd aj super kombináciu
  2. Zjazd žien vo Vancouvri vyhrala Vonnová, Pärsonová nepríjemne spadla
  3. Piatkový ženský SP zrušili
  4. Olympijský víkend? Zlato pre Bode Millera
  5. 18.12. 2009
Aký je Váš názor?