STREDISKÁ

Jasná chcela MS po vzore Schladmingu 1982

V Schladmingu kedysi v porovnaní s Jasnou

Naše špičkové zimné stredisko Jasná sa začalo prebúdzať v rokoch 1963-1965 a postupne sa začala skvalitňovať Veľká cena Demänovských jaskýň v slalome a obrovskom slalome. Postupne sa dostala do Európskeho pohára a v roku 1974 sa v stredisku, kde už pribudla zjazdovka FIS na Záhradkách, uskutočnili ME juniorov. Pre zaujímavosť víťazom v slalome sa stal Bojan Križaj z Juhoslávie, v obrovskom slalome bol prvý Ingemar Stenmark zo Švédska, teda budúce hviezdy, a v zjazde Bartl Gensbichler z Rakúska.

Zľava Bojan Križaj a Ingemar Stenmark – v 80tych rokoch „dvojičky“ na stupňoch víťazov

„Špionáž“ v Schladmingu

Chuť organizátorov po kvalitnejšom podujatí rástla. Keď sa priblížili MS 1982 v Schladmingu, rozhodlo sa, že pôjde organizačný výbor z Jasnej pozrieť do Rakúska ako sa také veľké podujatie pripravuje, čo k tomu treba, lebo Jasná sa chcela tiež v blízkej budúcnosti uchádzať o MS. Na MS išli zájazdom Slovakoturistu dve skupiny, v každej bol vždy vybraný budúci odborník na tú – ktorú profesiu. Čiže išiel hlavný rozhodca, hlavný organizátor, hlavný usporiadateľ, ubytovateľ, veliteľ trate, tlačový šéf. V prvej skupine bol tlačový šéf Štefan Mašlonka, v druhej moja maličkosť, mal som byť asistentom pána Mašlonku pri budúcom podujatí.

Tribúna MS 1982

Počasie na MS v Schladmingu 1982 organizátorom neprialo

Podujatie bolo skvele pripravené, keď sme tam dorazili, všetko vyzeralo v poriadku. Na druhý deň sa však spustil dážď. Plačkanica, nohy sa borili po kolená do vodo-snehu. Prvé preteky sa museli zrušiť a čakalo sa na zmenu počasia. Ako je zvykom, na úvod bývali zjazdy a na záver slalomy, teraz sa muselo od zjazdov upustiť a menil sa program podľa počasia. Zo dňa na deň sa menili preteky, ale postupne sa plán napĺňal až sa napokon za veľkých ťažkostí všetky preteky uskutočnili. Ženské disciplíny sa vtedy jazdili v Hause na Hauser Kaibling a mužské v Schladmingu na Planai. Tohtoročné MS majú spoločný dojazd v Schladmingu. Záverečný zjazd mužov sa išiel až v pondelok, v náhradnom termíne, a ten sme už sledovali v jednom rakúskom meste v televízii vo výklade obchodu cestou domov.

Harti Weirather v cieli zjazdu MS 1982, v pamätnom momente keď zachraňuje domáci tím a získava pre Rakúsko jedinú zlatú medailu v posledný deň MS …

Jasná nakoniec bez MS ale „len“ so Svetovými pohármi

Čo bolo zaujímavé? Mal som sledovať, ako vyzerá tlačové stredisko. Bolo obrovské, s veľkým vybavením techniky, čo by sa v Jasnej nedalo dosiahnuť. Tam už mali počítače, my sme písali na písacích strojoch. Organizátorov som sa spýtal, kto by zaplatil straty, ak by sa podujatie neuskutočnilo. Povedali, že je to tak dobre poistené, že keby sa aj nič nešlo, neprerobia. V tom vedeli chodiť už vtedy. Jazdilo sa na klasickom Schladmingu, ako teraz, vtedy ešte neboli štyri hojdačky, prepojené kopce.
Vyšlo mi, že MS v Jasnej tak skoro nebudú. Ale agilní Liptáci sa nedali a po roku 1979 dokázali aj pre roky 1982 a 1984 vybojovať organizáciu Svetového pohára v slalome a obrovskom slalome. A v roku 1985 predsa Jasná získala MS ale Juniorov, ktoré sa tu budú konať aj v roku 2014.
Veľký sviatok. Veľký úspech. Predstavte si, že svahy nepripravovali ratraky, lebo tých ešte nebolo, ale 500 vojakov od rána do večera celý týždeň ušliapavalo sneh na “majstrovskej” a “pretekárskej trati”. Išiel sa slalom a obrovský slalom. Účasť bola skvelá. Stenmark, Križaj, Marc Girardelli, bratia Steve a Phil Mahreovci z USA, Švajčiar Pirmin Zurbriggen a ďalší. Víťazmi sa stali Stenmark a Phil Mahre. V okolí dojazdu na Bielej púti a popri trati sa hemžilo neuveriteľných 60 000 divákov.
Tlačové stredisko bolo v budove Horskej služby v Jasnej na Bielej púti a tam mal svoj stan skvelý novinár Serge Lang, Francúz, ktorý vymyslel Svetový pohár aj so svojim synom Patrickom, ktorý teraz v organizovaní podujatia pokračuje a propaguje ho.

Na MS v zjazdovom lyžovaní v Schladmingu 2013 bude štartovať 11 Slovákov

Až 11 pretekárov bude Slovensko reprezentovať na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Schladmingu od 4. do 17. februára 2013. Informoval Úsek alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA).

ŽENY: Veronika Velez-Zuzulová (slalom, obrovský slalom, súťaž tímov), Petra Vlhová (slalom, obrovský slalom, súťaž tímov), Barbora Lukáčová (slalom), Jana Gantnerová (slalom, obrovský slalom, super G, zjazd, superkombinácia), Barbara Kantorová (obrovský slalom), Kristýna Saalová (super G, superkombinácia)

MUŽI: Adam Žampa (slalom, obrovský slalom, super G, zjazd, superkombinácia, súťaž tímov), Matej Falat (slalom, obrovský slalom, super G, zjazd, súťaž tímov, /superkombinácia/), Andreas Žampa (slalom, obrovský slalom, super G, zjazd, superkombinácia), Vladimír Siráň (slalom, obrovský slalom, super G), Šimon Štancel (superkombinácia, /super G/)

Súťaž tímov: Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Adam Žampa, Matej Falat.

Porovnanie loga MS 1982 a 2013

Maskot MS 1982 aj 2013 ostal rovnaký – zajac Hopsi. Tu je napr. podložka pod nápoje s motívom MS 1982.

Foto: Archív organizačného výboru MS Schladming 1982

Súvisiace články:

  1. MS v alpskom lyžovaní 2013 v Schladmingu
  2. Víťazom nočného slalomu v Schladmingu sa stal Grange
  3. Reportáž z Planai pri Schladmingu, kde budú MS alpských disciplín 2013
  4. Aktuálny minireport – Jasná a Ružomberok
  5. Konečná medailová bilancia športovcov alpských disciplín na olympiáde
Aký je Váš názor?

>