STREDISKÁ

Veľký Javor – stredisko neďaleko plzenského prazdroja

Ktoré stredisko má najlepšie pivo na svete, hosťuje Svetový pohár, vyhlásili ho za najlepší rezort pre deti v roku 2012 a ešte sa tu stretáva elita českej freeride scény?

Približne sto kilometrov od Plzne sa na nemeckej strane Šumavy rozkladá stredisko Veľký Javor (Grosser Arber). Z Bratislavy ste tam po diaľnici pohodovou jazdou za päť hodiniek. Deti dáte inštruktorom do školy a vy si vychutnáte miestny plzenský prazdroj.

Okolie dýcha históriu a chutí plzenským prazdrojom

Pôvodne patril Javor do Čiech, ale hovorí sa, že ho Mária Terézia prehrala v kartách. Drsnejší variant: Proste ho prešu …

V Plzni odporúčame navštíviť miestny pivovar a reštauráciu Parkan, kde môžete ochutnať tradičnú českú kuchyňu. Čapujú tu nefalšované Plzeňské pivo varené pôvodným zpôsobom.

Pokiaľ plánujete, že sa v Plzni zdržíte cez noc, zastavte sa na panáka v Jazz Rock Cafe. Každý večer tam prebiehajú super párty.

Plzeň má dnes okolo 170-tisíc obyvateľov a zvolili ju za Európske hlavné mesto kultúry v roku 2015. Plzenské námestie je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Kostol z 13. storočia má najvyššiu vežu v Čechách. Okrem piva je čo vychutnávať.

Najlepšie stredisko pre deti v roku 2012

Z Plzne je to na Veľký Javor asi 100 kilometrov. Musíte prejsť hranicu a ocitnúť sa na nemeckej strane. Stredisko nie je veľké, ale infraštruktúrou a vybavením dokáže konkurovať akémukoľvek alpskému rezortu. Ak si náhodou niečo zabudnete doma, môžete si to kúpiť v špecializovanom lyžiarskom obchode RockPoint.

Niektorí považujú Javor za najobľúbenejšie a najväčšie rodinné lyžiarske stredisko v Bavorskom lese. V roku 2012 získalo prestížny titul stránky skiresort.info – najlepší areál pre deti v roku 2012. Dobré zvesti sa rýchlo šíria – tretinu návštevníkov strediska tvoria Česi.

Dopravu na zjazdovkách zabezpečujú dve šesť-sedačky, jedna kabínková lanovka a niekoľko vlekov. Celková prepravná kapacita je na úrovni veľkého slovenského strediska – 16-tisíc osôb za hodinu. Spolu 10 km zjazdoviek.

Každé dva roky sem zavíta Svetový pohár

Zjazdovky vo Veľkom Javore nájdu aj priaznivci carvingu, alebo otrlí borci, ktorým sú normálne svahy málo. Každé dva roky sa na miestnej FIS-ke jazdí Svetový pohár žien.

Pokiaľ si chcete zablbnúť a zaskákať – vyrazte do snowparku. S jedlom tiež nie je problém, po svahoch sa nachádza niekoľko reštaurácií, kde Vás radi obslúžia a pohostia výbornými českými špecialitami a samozrejme miestnym pivom.

Bonusom Javoru sú výhľady. Pri peknom počasí máte môžnosť dovidieť do Álp. Tradičnú scenériu hôr narúšajú dve vojenské kupole (pozrite fotky). Ide o meteorologické a radarové stanice NATO – kopec tak veľmi ľahko spoznáte zdiaľky.

Vyrastajú tu aj českí freerideri

Ak chcete jazdiť mimo zjazdoviek, máte niekoľko možností. Priamo od kabíny sa dajú jazdiť lesíky. Vybláznia sa aj borci, ktorí si radi zadropujú, ale chce to dostatok snehu. Viac informácii o miestnych freeridových lokalitách nájdete na tomto linku: http://www.freeride.cz/ski/clanky/lokality/spotcheck-velky-javor–6632/

Ďalšia možnosť freeridu je prejsť desať kilometrov na českú stranu a vyskúšať Jazernú stěnu. Doporučujem sa najkôr dohodnúť s niektorým z miestnych borcov, ktorí Vám to ukážu.

Nie je to totiž legálne, lyžujete v chránenej oblasti, takže buďte naozaj obozretní. Šumava je domácim rezortom napríklad Jirku Lausekra, alebo servismanov českých skikrosárov “Doktora” Lučana.

Javor nie je veľké stredisko, ale je svojim servisom schopný konkurovať alpským rezortom. Z Bratislavy sem cesta trvá päť hodín. Za dennú permanentku zaplatíte 30 eur.Ubytovať sa môžete aj na českej strane, zabávať sa v Železnej Rude alebo využiť nemeckú pohostinnosť.

Súvisiace články:

  1. Svindalova rovnica: veľký návrat = veľký glóbus
  2. Aktuálny minireport – Racibor, príjemné stredisko pod Oravským Podzámkom
  3. Seriál o lyžovaní v Severnej Amerike. Diel 3: Rodinne založené stredisko Copper Mountain
  4. Monte Lussari v Taliansku: maličké stredisko, ktoré privíta Svetový pohár
  5. Stredisko Stuhleck v sobotu oficiálne otvorilo sezónu
Aký je Váš názor?