ZAUJÍMAVOSTI

Novinky sezóny 2013/2014 na veľtrhu ISPO

Najväčší športový veľtrh ISPO v Mníchove každoročne prináša prehľad produktov na nasledovnú sezónu. Boli sme sa pozrieť ako to bude vyzerať s lyžiarskym vybavením pre sezónu 2013/2014.

Návrat Kastinger a Erbacher

Už dávnejšie som premýšľal ako skončili rôzne lyžiarske značky aktívne v 60-tych až 80-tych rokoch minulého storočia a v tejto súvislosti som hneď na výstave ISPO zaregistroval pôvodne rakúsku značku KASTINGER, ktorá bola kedysi známa aj lyžiarskymi topánkami. Ako mi potvrdil aj zástupca firmy na stánku, značka je skutočne od tejto sezóny znovuobnovená. Aj keď lyžiarske topánky v ponuke nemajú, do budúcna nevylúčili túto možnosť. Zatiaľ ponúkajú turistickú obuv, batohy a od roku 2012 obchodne zastupujú aj lyže značky ERBACHER. Inak povedané, značky Erbacher aj Kastinger majú rovnakého vlastníka. Seniorské modely týchto lyží sa vyrábajú v Rakúsku a detské modely mimo Rakúska. Lyže tejto značky si pamätajú napr. aj olympijské zlato z roku 1960 a svetový rýchlostný rekord z roku 1979.

p1030545

Japonský flex index 180

Poznáte značku lyžiarskych topánok Rexxam ? Pravdupovediac ja som videl ich produkty prvýkrát. Svoje produkty začali predávať v roku 1993 a majú už za sebou aj víťazstvo v otváracích pretekoch Svetového pohára a olympijský bronz. Odlišovať od konkurencie sa chcú svojou technológiou “A-One Concept”, ktorá vychádza z jednoduchého princípu, že postoj chodidiel u človeka nie je súbežný ale chodidlá sa mierne rozchádzajú. Pričom lyže by mali ísť súbežne. A preto je konštrukcia topánok Rexxam mierne vyosená ako vidno na obrázku. Špičkový model má uvedený flex index 150, ale zástupca firmy na stánku mi vysvetľoval, že to je akoby flex 180 od Nordica. Keď som sa opýtal na cenu špičkového modelu lyžiarok tak sa najprv niečo dohadoval a kolegom a potom mi povedal 950eur v Európe, pričom v Japonsku je cena ešte vyššia.

p1030548

Najinovatívnejšia značka roka 2012 mení vlastníka.

Spoločnosť Argus Capital, aktívna v strednej a východnej Európe sa dohodla na odkúpení podielu v spoločnosti Elan od Slovinska. Predaj sa má uskutočniť koncom apríla, informovala SGI Europe. Keďže táto finančná spoločnosť vlastní aj sieť multiplexov Palace Cinemas tak možno budeme v kinách častejšie vidieť reklamu na značku Elan.

p1030551

A ktoré výrobky získali ocenenia ISPO Award ?

ISPO každoročne udeľuje ocenenia produktov v jednotlivých kategóriách.
Titul najvyšší ISPO Award Product Of The Year čiže “Výrobok roka” sa udeľuje najlepšiemu výrobku v každom zo 4 výstavných segmentov (Action, Outdoor, Ski, Performance). A v lyžovaní túto cenu získali práve freerideové lyže VÖLKL V-WERKS KATANA. Zaujali hlavne zníženou hmotnosťou, až 1kg na 184cm pár lyží, a použitými materiálmi ako karbón, aramid a titanal.

v-werks-katana

Ďaľším ocenením je ISPO Award Gold Winner pre najlepšie produkty v jednotlivých kategóriách. Takže keď zoberieme segment lyžovanie tak ocenenia získali:

Zjazdové topánky – FISCHER Fuse 9 Vacuum Comfort Fit, ktoré umožňujú individuálne nastavenie skeletu topánky pomocou jednoduchej 15-minútovej nastavovacej procedúry.

Freeride topánky – K2 Pinnacle 130, ktoré maximalizujú stúpacie možnosti topánok bez kompromisu na zjazdový výkon, a to vďaka patentovanému Synchro Interlock dizajnu. Ponúkajú flex 130 a efektívnu chôdzu vo walk móde.

Viazanie – MARKER Race Xcell 12&16, kde jadrom tohto nového konceptu je Race Xcell tlmič.

Zjazdové lyže – STÖCKLI Spirit Otwo, ktorých jadro je tvorené drevom s bambusovými okrajmi a povrch je namiesto sklenených vlákien tvorený ľanovými vláknami, čo vedie k významnej redukcii hmotnosti a zlepšeniu tlmenia.

No a ešte je aj ocenenie ISPO Award Winner, kde zaujali tieto produkty:
Zjazdové topánky – SIDAS Central Women H (vloky do topánok na mieru), NORDICA Hell & Back H1
Freeride topánky – ATOMIC waymaker Tour 110, BLACK DIAMOND Factor MX 130
Viazania – MARKER Lord S.P., MARKER Tour F12 EPF, DYNAFIT Beast16
Zjazdové lyže (ski on Piste) – VÖLKL Code U.V.O., SALOMON X-Race, ELAN Delight QT
Freeride lyže (Ski off Piste) – ROSSIGNOL Soul 7, IDRIS Lynx, BLACK DIAMOND Carbon Megawatt

Ďakujeme spoločnosti BMW Group Slovakia za požičanie auta na ISPO.

Súvisiace články:

  1. Vypredané haly na veľtrhu ISPO Mníchov 2013
  2. Nordica: dominuje kĺzavým disciplínam, získala ISPO Award
  3. Reportáž a novinky tohtoročnej sezóny na ľadovci Stubai
  4. Ako bolo na brnenskom veľtrhu Sportlife? Lyžiarov firmy ignorovali
  5. S mníchovským bavorákom cez Schladming do bavorského Mníchova na ISPO
Aký je Váš názor?

>