STREDISKÁ

Reportáž zo strediska Serfaus Fiss Ladis – „kúska raja v Tirolsku“

Už niekoľko rokov získava  Serfaus Fiss Ladis najvyššie ocenenia od popredných inštitúcií v kategórii rodinné lyžiarske stredisko.

Tirols ski dimension (rok vzniku1999) tvoria tri dediny s bohatou kultúrnou a historickou tradíciou Serfaus Fiss Ladis (1200-1400m.n.m). Stredisko je obklopené 3000-kami horských masívov Samnaun a Otzalské alpy, vybudované na okolitých svahoch od 1200 – 2820 m.n.m. čo je záruka výborných snehových podmienok od decembra do konca apríla (čo bola aj pre nás rozhodujúca alternatíva) okrem počtu zjazdoviek, no definitívne rozhodnutie padlo po prečítaní článku v časopise Snow.

Cesta z Bystrice – 840 km

Cesta? Smer: BB – BA – Wien – Salzburg – Innsbruck – Landeck – Serfaus. Spolu je to 840 km, ktoré nám ubúdali veľmi rýchlo. Blížiac sa k nášmu cieľu ukrytému nad údolím rieky Inn nám zvyšné kilometre “spríjemňovalo” veľa ostrých zákrut stúpajúcich do výšky 1427 m.n.m, čo je poloha obce Serfaus na vysokej slnečnej planine. Podľa historických záznamov názov obce z latinského prekladu “Supra hltan” znamená “cez tiesňavy”. Dá sa s tým plne súhlasiť. Hory dosahujú veľkých výšok a čoraz silnejšiu intenzitu pohladenia slnečných lúčov ucítite blížiac sa priamo k cieľu.

Prvý dojem zo zasneženého Serfausu v nás umocnilo milé privítanie hneď pri vstupe do obce v podobe srdečného úsmevu, priateľskej komunikácie, podaním gastemagazinu, zaželaním pekne strávenej lyžovačky a zakývaním maskota Murmliho na pozdrav. Úsmevom pre hostí naozaj nešetria. Pritom stačí tak málo… optimisticky naladení sme pokračovali ďalej v ceste do nového prechodného domova, ktorým bol po prvýkrát apartmám patriaci apres ski s názvom Patschi :D.

Nasledovalo ďalšie milé privítanie, vybalenie batožiny a pri pohľade z balkóna sme sa nevedeli dočkať zajtrajška. Vládla tu pravá zima s ideálnym počasím. Avšak malo to ešte jeden háčik. Pred začatím prvého dňa stráveného na lyžiach… noc strávená o vchod ďalej, áno tipujete správne, v apres ski. Vstávalo sa nám už aj lepšie :))) Bezoblačná nedeľa, slniečko dodávajúce energiu, svieži mínusový vzduch na seba nenechali dlho čakať v krásne tirolské ráno.

Ski tirols dimension – 212 km zjazdoviek

Zakúpený skipass (45 euro/deň, napr. pri kúpe 3-dňového lístka nemusíte využiť všetky dni zaradom, je to veľká výhoda hlavne pri nevhodnom počasí) a hor sa buď na Komperdellbahn alebo Alpkopfbahn - 2 hlavné lanovky v blízkosti, ktoré sme mali od ubytovania dve minúty pešo. Pri nastupovaní do kabíniek nevládne chaos, po prejdení turniketmi vás po pár metroch upozorní svetelná signalizácia v podobe zelenej a červenej čiary tzv. easy boarding na podlahe či je ešte miesto na nastúpenie alebo nie. To neznamená, že pracovníci čítajú dennú tlač, sú k dispozícii ako vždy v Rakúsku.

Ešte v žiadnom doteraz navštívenom stredisku neboli stanice údolných lanoviek na konci strediska (cesta tu končí) a svojim spôsobom na začiatku lyžiarskeho raja :) .

Čaká na vás 212 kilometrov zjazdoviek, z ktorých 125 km je vo výške nad 2000m. Celková prepravná kapacita vlekov lyžiarskeho areálu je 90-tisíc osôb za hodinu čiže z toho vyplýva minimálne čakanie na prepravu. Skôr sa vám to pritrafí v blízkosti detského areálu Kinderschneealm (info ďalej v článku)

Trate sú všetkých náročností, level obtiažnosti si vyberie každý sám. Prevládajú červené s číslom 121 km. 51 km ulahodí zástancom čiernej farby, odporúčame Direttissima “most difficult slope” ako aj tri pisty vedľa sebe v časti Lazid po vrcholom Scheid – “black celebration” :) Zjazdovky sú váčšinou rozsiahle, dlhšie, s množstvom priestoru na šantenie, s vynikajúcou úpravou “the best”! (aj keď to som už predtým tvrdila o Ischgli ale Serfaus bol predsa len lepší) Najdlhší zážitok uspokojí 10 km dlhá zjazdovka Frommes run, s prevýšením 1200 m. Najvyšší kopec má názov Masnerkopf 2828 m s nádhernou zimnou scenériou. Nižšie položená v časti Masner je štýlová moderná Skihütte Masner, ku ktorej vedú v tých dolnejších častiach veľmi plytké úseky zjazdoviek.

Freeride zón je neúrekom

Aj keď sa pisty udávajú v číslach, nemusíte sa ich držať, lyžovať tu môžte dá sa povedať všade, len záleží či si vyberiete menčestrovú alebo freeride. Spoznávať vlastné freeride zóny v tmavých lesíkoch  (je ich neúrekom) presvetlenými paprskami slnečných lúčov stoja za zážítok vryjúci sa do srdca. Na skimapke však neujdú pozornosti vyznačené úseky freeride trás. http://www.feelfree-sfl.at/cms/2/21198/

Serfaus je známy množstvom slnečných dní, no nie každý deň je nedeľa. Počasie sa nám predviedlo skoro po všetkých stránkach – slnečné, zamračené, sneženie, padnutá hmla… ale osobne pre mňa deň keď nám snežilo bez prestania aj napriek tomu že fungovala iba časť strediska patril k mojim najkrajším…a to nehorím o “dni po tom” :D …beautiful pow day!!! Ešte nám taký na lyžovačke dopriaty nebol (aj keď pre niekoho je to asi klišé) …ak si viete predstaviť asi ako je to v rozprávke tak tak presne bolo….bezoblačno, konáre stromov prehýbajúce sa pod štedrou zimnou pokrývkou, lyže stratené v polmetri bieleho prášku :) a len ísť a ísť a nechcieť aby to skončilo…nádhera!!! Nôžkam treba dobrú kondíciu! :)

Aj akcia “rescue of powder” do ktorého zapadla kamoška z partie stála za to, už dávno nám slzy od smiechu netiekli tak ako aj všetkým sediacim na lanovke nad nami, no sama by si veru nepomohla, takže len nezastať a neponoriť palice do neznámych čísiel :))))

Hlad, smäd uhasí početný výber horských hút, reštaurácií v modernom presklenenom štýle so slnečnými terasami ako aj v nádhernom rustikálnom duchu. Milovníkov chát poteší v lesoch zašitá Rodelhutte (1829 m) s fajným papaníčkom. Off piste relax si vychutnáte v 19-tich feelgood stops na lehátkach, hojdacích kreslách, sieťach – proste len tak “just relax” :)

Ak si chcete vychutnať  krásu matky prírody v podobe adrenalínu aj zhora tak ste si vyberte práve Fisser flieger - “lietajúci stroj” pre 4 pasažierov s viac ako 80 km / h (akoby paragliding na lanách) …”tento pocit letu by ste si nemali nechať ujsť”. Nám by to asi po tých nociach v Patschi viac ublížilo ako naplnilo zážitkom tak ako aj Skyswing Fiss – nič pre slabé nervy, opíšem vám to ako rameno kolotoča pre šiestich, vo výške 20-tich metrov sa pokocháte malebným výhľadom a potom podľahte pocitu beztiaže zhruba na 3 minúty, tak teda viel Spass :D

Pohrdnutí nezostanú ani priaznivci snowboardingu vo funparku ako aj nadšenci bežeckého lyžovania. Čaká ich 135 km upravovaných bežeckých tratí v celom okolí a zasneženou zimnou rozprávkou sa pokochajú turisti na 70 km turistických chodníkov.

Highlights

…z týchto ponúk sme nevyskúšali žiadnu ale stoja za zmienku. Najmä Erste Spur musí byť “echt geil” :) Na túto “akciu” si treba samozrejme privstať. Účastníci zájazdu si menčester vychutnávajú na do červena sfarbených svahoch “rot Pisten” od vychádzajúceho slniečka. ”Prvý track” na vás čaká každú stredu v Serfaus-Fiss-Ladis. Počet účastníkov je obmedzený na 30, cena 55 euro v čom sú zahrnuté exkluzívne horské raňajky okolo 9:30 v určených reštauráciách.

Ďalšie ranné vtáčatá si môžu vychutnávať východ slnka Sunrise Pezid vo výške 2770 m na “Masner Express”: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.586361754712509.149528.111486812200008&type=3

Kulinárske lahôdky (aj mušle s limetkou), šampanské, impozantný výhľad na panorámu tvorí atmosféra v Crystal Cube v 2600 m, časové rozmedzie medzi 10-13.00 hod., na objednávky ze 69 euro. Z ostatných len spomeniem: Sunset dinner Masner pre romantické duše, Adventure night ponúka veľkolepú show plnú hudby s fascinujúcimi scénami, Nightfow vo Fisse - freestylers, akrobati, bubeníci a breakdance vás budú sprevádzať po celý večer. Samozrejme aj zábavný Rodelnabend (10km) je plne k dispozícii… a mnoho ďalších alternatív patriacich k nezabudnuteľnej dovolenke v ski tirols dimension.

Všetko pre deti

Alpkopfbahn vás vyvezie do výšky 2023 m skadiaľ vedie aj “rodinný obchvat” Bärenpiste (obľúbená atrakcia pre deti echt bääääärig!). Jeho cieľ je práve v Kinderschneealm – mieste vyhradenom pre tých najmenších (http://www.serfaus-fiss-ladis.at/en/winter/kids-family/kinderschneealm). Majú tu svoje kráľovstvo so všetkým, čo k upútaniu detskej pozornosti stačí. Táto časť je naozaj veľmi mierna a nachádza sa pod medzistanicou Komperdellbahn.

Murmli Creché zabaví deti 0 až 5 ročné. V skratke povedané: funguje ako “aupair centrum” s rôznymi aktivitami. (Where kids feel like home!) Stojí to okolo  11 euro na hodinu + ďalšia polhodina za polovicu pri údolnej stanici Komperdellbahn. Keď sme pri deťoch spomeniem aj ďalšie atrakcie, ktoré na ne čakajú počas zábavy zimných radovánok na lyžiach ako napríklad: Tier park, Dinopark, Bertas Kinderland vo Fisse ako aj Fisser Hohlen welt a mnoho iných ako aj zábava s maskotom Murmlim v posledný deň strávený v skischule. Na chvíľu sme sa aj my vytešili a preskúmali aké zvuky robia zveriatká :D v Tier parku a pod.

Pocit, že je na zjazdovkách veľa detí vôbec nemáte (až na zjazdovkách v nižších polohách vedúce k lanovkám zhruba okolo 15-16.00 hod.), majú svoje aktivity a učitelia v Skischule im dávajú zabrať výučbou lyžiarskeho umenia, freeridom pomedzi stromy, no zlaté hlavne keď pryý z nich zastane a už je z nich len jedno veľké klbko.

“Páči sa mi v Patschi”

…Serfaus nepatrí k strediskám, kde apres ski a nočné párty patria do popredia ako v iných susediacich rezortoch Tirolska. Nemusíte sa však báť, zábava tu nie je na úrovni bodu mrazu. Priaznivci apres ski majú k dispozícii podniky Patschi, Goerge, Halsenstall…

Najzvučnejšie meno má Patschi s emblémom zajačika. Ako som už v úvode článku spomínala Patschi bolo súčaťou nášho apartmánového bývania (kto si však myslí, že vďaka tomu nebude spávať, mýli sa) a rovno zo zjazdovky ústiacej k údolnej stanici sa dostanete priamo do Patschi (treba trošku skôr odbočiť), odložíte lyže k plotíku ako to už býva v apres ski baroch zvykom, veci dáte do šatne, takže sa vám nestane, že odíte v cudzej bunde v domnení, že je vaša :) a zábava môže začať… Ja genau, viel Spass im Patschi!

Zábavychtiví personál vytvára skvelú atmosféru, povedala by som, že patril k najlepším, s akými sme sa v apres ski bare stretli. Kamarátsky prístup, sršia optimizmom, úsmev od ucha k uchu, vy potom nešetríte tringeltami :D a okrem “danke sehr” vám poďakujú aj v podobe zazvonenia na poriadny zvonec a ten teda v Patschi vyzváňa veľmi často. Keď máte chuť a drink objednáte aj obsluhe poďakovaním vám bude menšia, v prípade váčšej objednávky väčšia “ohňová show” na bare. Majú zaužívané rôzne “srandičky” či už v podobe prilby s riadnou prskavkou, strielaním šampusového štopla do rôznych častí tela :)))) a atď. Pod barom sú pripravené parochne, okuliare a rôzne parády na spestrenie času stráveného práve tu a oživením fotoalbumu na ktorom sa budete na ďalší deň isto dobre baviť… http://www.patschi.at/events/aktuell/.

Babsi, prevádzkárka Patschi nás predstavila personálu ako ich hostí, objednala nám drinky (bolo to milé) a ďalší skvelý večer mohol začať. Najviac zábavy sme si okrem personálu užili s partičkou fínov v retro kostýmoch. No potrebujú sa riadne odreagovať keďže vieme ako je na tom Fínsko v súvislosti s alkoholom ;) …preferovali však alko-párty na izbe a potom to dobre roztočiť v apres ski. Tiež to nie je pre nich najlacnejšie v rakúskych baroch.

Jediné negatívum bol “pán” Dj, ktorý hrá asi jedno CD celú sezónu. Sťažností bolo na neho dosť, isto by sa dala vyburcovať atmosféra privádzajúca ľudí do varu, proste zase sa raz potvrdilo osvedčené hity v apres ski je to naj. Patschi je otvorené pokiaľ sa ľudia bavia, zábava pokračovala aj len s našou partiou, nikde sme sa samozrejme neponáhľali keďže sme mali “domov” na skok. Ak by čistou náhodou ako v čase nášho pobytu vysielali futbalový prenos, dámy môžete si vydýchnuť a v Patschi ulahodiť obidvom stranám. Miestnosť naľavo od baru zvyknú vychutnávať páni väčšinou na tieto účely.

Samozrejme za návštevu stálo aj apres ski George. Hosťami sú po väčšine Holanďania. Interiér zdobia šále holanských futbalových klubov, tabuľky s názvami miest a pod. Cítite sa ako v inej krajine keďže na otázku “where are you from?” je z deväťdesiatich percent odpoveď …from Holland….ale zábava s nimi stojí za to :D ….aj v George sa opäť raz potvrdilo milá rakúska obsluha, po dohratí všetkých šlágrov aj typicky “holandských apres ski songov” na ktoré majú rôzne tanečky nepadla žiadna veta v podobe …podopíjajte, zatvárame! V kľude sme si ešte posedeli, porozprávali a veselo si vykračovali do Patschi

Doprava v dedinke: metro

Hlavné a dá sa povedať jediné veľké parkovisko je hneď pri vstupe do lyžiarskeho strediska. Z histórie Serfausu som sa dočítala, že v 70-tych rokoch sa obecné zastupiteľstvo rozhodlo vytlačiť automobilovú dopravu “izolovať Serfaus od hluku” preto vzniklo aj veľké parkovisko priamo pred jeho začiatkom. Znie to trošku neuveriteľne ale hlavným dopravným prostriedkom je metro – najmenší systém svojho druhu na svete (1280 m dlhý, jednokoľajový). Funguje od decembra 1985, je bezplatné. Na trati sa nachádzajú dokopy 4 stanice: Parkplatz (parkovisko); Kirche (kostol); Raika (banka); Seilbahn (lanovka)

My sme druh tohto podzemného systému na prepravu nepotrebovali, nedalo nám však nepreviezť sa dvojvozňovým metríčkom aspoň raz. Mierna zvedavosť nás zahnala po prejdení turniketu pod zem a potom sme zistili prečo všetci ostatní radšej čakali vonku. Bola tam ešte väčšia “kosa” :D a samozrejme ak ste sa chceli vonku “ohriať” cesta späť už cez turniket nebola.

Samozrejme hostia majú vyhradené parkoviská pri ubytovacích zariadeniach.

ps: v rámci dopravy: treba si dávať pozor na ktorú zjazdovku odbočíte (kabínka Sunliner) hlavne pri poslednej jazde a namiesto v Serfause sa veľmi ľahko ocitnete vo Fisse, nie však v centre, ale na mieste kde je iba stanica kabínkovej lanovky Waldbahn (vtedy po limite), parkovisko a žiadny skibus a naše vybité mobily… avšak našťastie bola otvorená ešte kasa a informácie, takže taxi sa po nás po telefonáte zlatej pani zastavilo. Inak by sme sa museli vybrať peši 4 km po nie veľmi frekventovanej ceste.

Walking by Serfaus

Prechádzky dýchajú pokojnejšou atmosférou vychutnávajúc si historický nádych obce s réto-románskou vežou v centre, kostolom, historickou studňou prelínajúci sa s modernou škálou apartmánov, hotelov aj tých najvyšších kategórií zameraním na skvelú ponuku wellnes služieb a neprekvapujúco “for family”. Okrem vynikajúcej hotelov existujú veľmi dobré reštaurácie a horské chalupy s prvotriednym jedlom.

Čo sa týka obchodov treba za nákupmi vyraziť skôr v doobňajších alebo neskorších poobedňajších hodinách zhruba od 15-tej kedy sa ulice plnia vylyžovanými nákupu-chtivými turistami. Obchody ponúkajú množstvo športového či klasického oblečenia. Dovtedy sa život sústreďuje niekde v kopcoch v ski tirols dimension, zatiaľ tu vládne božské ticho. V tejto dobe sa tu dá sadnúť si na kávičku v Take off – snow and fun center, ktoré má výnimočnú architektúru.

Zhrnutie? ako výsledné zhodnotenie napíšem v skratke názory nás všetkých zúčastnených…”bolo super ale napr. v Ischgli sa mi páčilo viac” …”prevládajú skôr miernejšie zjazdovky” …”chcem sa sem vrátiť znova” …a čo ja? …pre mňa je to kúsok raja v obľúbenom Tirolsku, simply the best for me :)  …isto sa tam ešte vrátim/e, čaká nás toho ešte dosť neobjaveného, ako aj ľadovec Kaunertal, ktorý sa nachádza neďaleko. Teším sa už teraz.

Súvisiace články:

  1. Reportáž zo slovinského strediska Krvavec (lyžovanie v Slovinsku, časť 3.)
  2. Reportáž zo strediska Bezovec pri Piešťanoch
  3. Aktuálna reportáž zo strediska Kaprun – Kitzsteinhorn
  4. Lahôdka na záver sezóny. Reportáž z maďarského strediska Kalandpark
  5. Aktuálna reportáž zo strediska Krahule pri Kremnici

Comments are closed.

>