STREDISKÁ

Novinky v slovenských strediskách 2013-2014 (časť 2. – T. Lomnica, Š. Pleso, Donovaly)

V prvej časti sme zhrnuli novinky zo strediska Jasná-Nízke Tatry. Čo bude nové v ďalších významných strediskách? Pokračujeme ďalšími, ktoré spadajú pod Tatry Mountain Resorts. Na záver je to stručný prehľad o Donovaloch.

Vysoké Tatry začínajú zimnú sezónu 29. novembra 2013.

Tatranská Lomnica – výmena lanovky na Skalnaté pleso

Tatranská Lomnica zažíva významnú zmenu. Štvormiestnu lanovka zo Štartu na Skalnaté pleso, ktorá je v prevádzke od augusta 1995, nahradí nová 15-miestna kabína od firmy Doppelmayer. Lyžiari sa dostanú na Skalnaté pleso aj vo veterných dňoch a zvýši sa pritom ich bezpečnosť. Kapacita kabíny sa zmení z 900 na 2 400 osôb za hodinu.

V čom bude preprava iná? Nová lanovka prepraví návštevníkov na Skalnaté pleso expresne za 7,07 minúty a prekoná prevýšenie 597 metrov. V Tatranskej Lomnici pribudnú dve nové zjazdovky – červená pre náročnejších s názvom Esíčka a modrá s názvom Bukova hora Západ so zasnežovaním. Pripravuje sa obnovenie pôvodnej zjazdovky „Generál II.“

Štrbské pleso – nové zjazdovky, zasnežovanie, škôlka

K siedmym kilometrom zjazdových tratí na Štrbskom Plese pribudne približne 2,2 km nových zjazdoviek. Okrem nových tratí si lyžiari užijú aj nové zasnežovanie.

Majitelia strediska sľubujú najmä zlepšenie pre rodiny s deťmi. „Štrbské Pleso má charakter rodinného strediska, ktoré v súčasnosti nemá modrú – ľahkú zjazdovku. Modrá zjazdovka bude vybudovaná pre začiatočníkov a menej zdatných lyžiarov. Strmé úseky prispôsobujeme požiadavkám klientely a niektorým úsekom preto upravíme obtiažnosť,“ povedal Peter Tomko, riaditeľ horského strediska Štrbské Pleso.

Najmenším lyžiarom pribudne nový areál nad údolnou stanicou lanovej dráhy Solisko. Od existujúcich zjazdoviek bude oddelený. Pre malých lyžiarov tak vznikne samostatný priestor pre lyžiarsku škôlku.

Lyžiari budú túto sezónu vo Vysokých Tatrách jazdiť na 24 kilometroch zjazdových tratí. Spoločnosť Tatry mountain resorts investovala v roku 2012-2013 do výstavby a rozvoja cestovného ruchu v Tatrách 45 miliónov eur.

Park Snow Donovaly – pre rodiny s deťmi

Stredisko uvádza, že disponuje druhým najväčším detským parkom svojho druhu v Európe. Hádať sa nebudeme, detský snowpark je však impozantný. Jeho plocha presahuje jeden hektár (presne 12 500 m2).

Vo fun parku je 9 posuvných pásov, karusel – kolotoč poháňaný motorom, ktorý je veľkým pomocníkom pri lyžiarskej výučbe. Každý deň o 12.00 by mala v stredisku prebiehať pre deti tzv.  „Show na snehu“. Deti sa budú hrať a jazdiť na snežnom vláčiku.

Celodenný lístok v hlavnej sezóne Vás vyjde v Park snow na 17,50 eur. Na jeden skipas si pritom zajazdíte (minimálne dvojdňový) aj v priľahlom stredisku Ružomberok – Malinô Brdo (12 kilometrov tratí). Okrem dvoch lanoviek a 14 vlekov na Donovaloch môžete využívať ďalšie 2 lanovky a 7 vlekov v Ružomberku. Ponuka platí aj pre držiteľov sezónnych super skipasov.

Platíte len za to, čo prelyžujete

Ďaľšou zaujímavou novinkou tejto sezóny na Donovaloch je 8-hodinový výberový lístok. Zatiaľ sme takéto niečo na Slovensku nespozorovali. Je vhodný pre tých, čo si chcú užiť slobodu a nechcú sa viazať kúpou časových lístkov (poldňových, dňových…). Alebo nelyžujú celý deň, ale počas dovolenky si dajú každý deň len niekoľko jázd.

Prvým prechodom cez turniket sa odpočíta z lístka 1 hodina, počas ktorej môže majiteľ lístka uskutočniť neobmedzený počet jázd. Ak po uplynutí tejto hodiny už žiadny ďalší prechod cez turniket neuskutoční, na lístku zostáva 7 hodín. Lyžiar ich môže opäť využiť v ktorúkoľvek dobu počas prevádzky celú sezónu. (platí aj počas večerného lyžovania)

Pre bežkárov sú na Donovaloch k dispozícii dva bežecké okruhy v okolí Polianky a Močiarov a trasa z Donovál až na Šachtičky s celkovou dĺžkou 18,4 km.

Súvisiace články:

  1. Novinky v slovenských strediskách 2013-2014 (časť 1. – Jasná)
  2. Novinky sezóny 2013/2014 na veľtrhu ISPO
  3. Tretia časť putovania slovenských polárnikov na pól: Lietadlo treba roztlačiť
  4. Sezóna sa začala, opäť si zalyžujete za 1 euro
  5. Aké sú podmienky a akcie v rakúskych strediskách?
Aký je Váš názor?

>