ZAUJÍMAVOSTI

Veľký test lyží – WorldSkitest 2013/2014

Prinášame vám výsledky veľkého testu lyží – WorldSkitest 2013/2014, ktorý sa konal od 19. do 22. marca 2013 v Bad Kleinkircheime v Korutánsku a ktorého som sa aktívne zúčastniltu je reportáž z testu.

Šéftesterom WorldSkitestu je legendárny zjazdár Franz Klammer. Približne 250 testérov z radov profesionálnych lyžiarov, inštruktorov, športových novinárov a osobností otestovalo 200 párov lyží pre sezónu 2013/2014.

Testované kategórie a výsledky testu

Mužské obráčky – Men Race GS
Mužské slalomky – Men Race SL
Mužské allroundy – Men Allround
Ženské slalomky – Ladies High Performance
Ženské allroundy – Ladies Allround
Juniorské obráčky – Youth Race GS
Juniorské TwinTipy – Youth TwinTip
All Mountain
Open Space

Charakteristika testu

Testovalo sa  na “slepo” s lyžami maskovanými čiernou páskou, výhradne rentalové viazanie, neutrálny WorldSkitest servisný tím pre nastavovanie viazania a prezúvanie lyží v špeciálne vyhradenej zóne.

Spôsob testu

Testéri ihneď po dokončení testovacej jazdy vyplnili hodnotiaci formulár pre testované lyže. Následne si zobrali ďaľšie lyže danej kategórie a znova absolvovali testovaciu jazdu …

Kritériá

Na hodnotiacom formulári sa hodnotili tieto parametre lyží stupnicou 1-10 (najhoršie-najlepšie): Dlhý oblúk, krátky oblúk, držanie na hranách, ovládateľnosť, celkový výkon.

SnowStyle – hodnotenie dizajnu lyží

Okrem týchto kritérií sa ešte hodnotil dizajn lyží SnowStyle a v každej kategórii boli vyhodnotené 3 najkrajšie lyže s hodnotením Zlato, Striebro, Bronz a zároveň celkovo najkrajšími lyžami zo všetkých kategórii sa stali mužské obráčky Salomon X-Race.

Niektoré známe mená testérov

Súčasní aj bývalí reprezentanti – olympijská víťazka Viktoria Rebensburg, olympijský víťaz a 3-násobný majster sveta Stephan Eberharter, olympijský víťaz Fritz Strobl, majster sveta a súčasný aktívny pretekár Christoph Innerhofer, 6-násobná majsterka sveta Erika Hess-Reymond,  špičkoví reprezentanti rakúskeho národného tímu Romed Baumann a Matthias Lanzinger,  zo švajčiarskej reprezentácie Dominique Gisin, za snowboard Liz Kristoferitsch, bývalí špičkoví reprezentanti ako Bojan Križaj (v 80tych rokoch neodmysliteľný slalomový súper legendárneho Ingemara Stenmarka ), Günter Mader, Stephan Görgl, Josef Strobl, Christian Mayer, Ernst Riedlsperger,  Jure Kosir a Rene Mlekuz, freestyleri Tine Huber, Dominik Hasibeder, Alois Bickel, Flo Köfer, Paul Klein.

Moje osobné zhodnotenie testu

Testoval som len 2 kategórie lyží – mužské slalomky a obráčky a k nim sa môžem vyjadriť, že skutočne rozdiely medzi jednotlivými modelmi boli veľmi malé čo potvrdzujú aj výsledky testu. Vzhľadom na široké spektrum testérov treba netreba nižšie umiestnené lyže považovať za horšie alebo dokonca zlé, jednoducho len tie vyššie umiestnené vyhovujú širšiemu spektru lyžiarov a tie nižšie umiestnené vyhovujú užšiemu spektru lyžiarov. Takže ak máte svoju preferovanú značku lyží a umiestnila sa nižšie tak bez obáv lyžujte na nich, pretože možno práve vám vyhovujú najlepšie, ale ak chcete mať víťaza testu nič nepokazíte …

Pre zaujímavosť ešte moje poradie testovaných slalomiek: Dynastar, Elan, Völkl, Stöckli, Rossignol, Blizzard, Nordica, Salomon, Atomic, Fischer.

A moje poradie testovaných obráčiek: Salomon, Elan, Völkl, Stöckli, Nordica, Atomic, Dynastar, Fischer, Blizzard, Rossignol.

Výsledky testov sú uverejnené so súhlasom usporiadateľa WorldSkitest.

Súvisiace články:

  1. Test lyží: mužské obráčky 2013/2014
  2. Test lyží: mužské slalomky 2013/2014
  3. Test lyží: juniorské obráčky a TwinTipy 2013/2014
  4. Test lyží: mužské allroundy 2013/2014
  5. Test lyží: ženské slalomky 2013/2014
Aký je Váš názor?

>