ZAUJÍMAVOSTI

Sú lyže v aute v Rakúsku povolené?

Nedávno sa rozprúdila diskusia na webe o prevoze lyží vnútri auta v Rakúsku. Je nosenie mimo auta povinné? Môžu Vás za nosenie lyží v aute pokutovať? Spýtali sme sa priamo rakúskeho automotoklubu ÖAMTC.

Okrem toho si prejdeme spôsoby nosenia lyží v aute a nižšie sa dozviete ako prepravuje lyže James Bond, alebo John Ollson.

Je prevoz lyží vnútri auta povolený v Rakúsku?

Odpoveď rakúskeho automotoklubu znie, že nepoznajú vyhlášku, ktorá by prepravu lyží v aute zakazovala. Prepravu nákladu v aute upravuje § 61 StVO Verwahrung der Ladung (preprava nákladu podľa zákona o cestnej premávke v Rakúsku). Priamo v tomto paragrafe sa nič o zákaze prepravy lyží vnútri auta nespomína. Avšak ako každý náklad vnútri auta, aj lyže musia byť zabezpečené proti pohybu, aby neohrozovali posádku auta pri jazde a zároveň aj pri brzdení, manévrovaní či prípadnom náraze.

Na Slovensku prepravu nákladu v aute a teda aj lyží upravuje § 51 Preprava nákladu, Zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke. Tu sa tiež nič nepíše o zákaze prepravy lyží v aute. Takisto musia byť lyže aj vnútri auta zabezpečené proti pohybu aby neohrozovali posádku.

Spôsoby, akými môžete odviesť lyže autom

Magnetické nosiče na streche

Výhody – najlacnejšia varianta nosičov, najjednoduchšia montáž a demontáž za pár sekúnd, vhodné na akékoľvek auto s kovovou strechou.

Nevýhody – keďže sa dajú ľahko a bez použitia násilia demontovať zo strechy auta tak je tu veľké riziko krádeže, ak ich necháte bez dozoru. Existujú síce aj uzamykateľné magnetické nosiče, ktoré ale tento problém neriešia keďže lyže Vám môžu zmiznúť za pár sekúnd aj spolu s nosičmi. Pozor na odkladanie nosičov, pretože magnetický povrch dokáže zachytiť akékoľvek drobné kovové čiastočky, ktoré by vám následne mohli poškriabať lak na streche auta. Lyže nie sú chránené pred nepriazňou počasia, pokiaľ ich nemáte zabalené v špeciálnom vaku.

Pevné nosiče na streche

Výhody – drahšia varianta ako magnetické nosiče, navyše potrebujete aj priečne základné nosiče na strechu auta. Sú pevne spojené s autom, uzamykateľné, ak máte vodiace koľajničky na streche auta tak montáž a demontáž základných nosičov je jednoduchá.

Nevýhody – vhodné väčšinou len na jeden model alebo obmedzený počet modelov áut, náročnejšia montáž pokiaľ nemáte vodiace koľajničky na streche auta. Takisto ako u magnetických, lyže nie sú chránené pred nepriazňou počasia, pokiaľ ich nemáte zabalené v špeciálnom vaku.

Strešný box

Výhody – cenovo náročnejšia varianta, okrem samotného boxu potrebujete aj priečne základné nosiče, na ktoré box upevníte. Lyže sú kryté aj pred nepriazňou počasia aj pred prípadnou ľahkou krádežou, keďže box je uzamykateľný a takisto pevne spojený s uzamykateľným priečnikom na streche. Do boxu môžete okrem lyží uložiť aj iný náklad, čím si zväčšíte kapacitu batožinového priestoru, ale musíte myslieť na maximálne povolené zaťaženie strechy (cca 50kg podľa typu auta). Box je vhodný najmä pre rodinné lyžovačky.

Nevýhody – náročnejšia montáž, aj keď strešný box je z hľadiska aerodynamiky najlepšie riešenie, ale zvyšuje ťažisko auta, čím zhoršuje jeho manévrovateľnosť v kritických situáciach a napríklad aj v prípade extrémne silného vetra (najmä bočného) je stabilita auta viac ohrozená.

Nosič lyží za autom

Výhody – ľahké naloženie lyží, uzamykateľné.

Nevýhody – náročnejšia montáž nosiča, pri parkovaní treba myslieť na väčšiu dĺžku auta, lyže nie sú chránené pred nepriazňou počasia, pokiaľ ich nemáte zabalené v špeciálnom vaku.

Pri vyššie spomenutých variantách je potrebné počítať s mierne zvýšenou spotrebou paliva. Z hľadiska cestovnej rýchlosti sú všetky spomenuté varianty vhodné aj na maximálnu povolenú diaľničnú rýchlosť 130km/h, pričom všetky uvedené varianty som skúšal aj pri rýchlosti okolo 160km/h bez problémov. Vždy je ale potrebné riadiť sa predovšetkým pokynmi výrobcu konkrétneho nosiča lyží.

Ďaľšie dve spomenuté varianty neovplyvňujú aerodynamiku vozidla a z tohto dôvodu ani nespôsobia zvýšenú spotrebu paliva.

Vnútri auta v špeciálnom tuneli na lyže (z kufra cez stred operadla zadných sedačiek

Výhody – ľahké naloženie lyží, lyže vnútri auta sú chránené pred nepriazňou počasia aj pred ľahkým odcudzením.

Nevýhody – auto musí mať urobený tunel na lyže, dodatočná montáž je náročná a drahá a nie vždy možná. Zmenšenie batožinového priestoru.

Vnútri auta položené na sedadle

Výhody – podobne ako v prípade tunelu na lyže aj tu je ľahké naloženie lyží, lyže vnútri auta sú chránené pred nepriazňou počasia aj pred ľahkým odcudzením.

Nevýhody – vhodné v prípade ak je v aute len sám šofér, prípadne ešte spolujazdec. Lyže musia byť zabezpečené proti pohybu, najlepšie je ich pripútať bezpečnostným pásom, pretože v prípade prudkého brzdenia alebo nárazu môžu ohroziť posádku.

Takto sa dávnejšie prepravovali lyže na boku auta:

A takto prakticky a štýlovo si vozil lyže James Bond:

Takto zasa chodí na svah Jon Ollson:

Súvisiace články:

  1. Vyrobte si vlastné lyže, časť 5 – Ako ohnúť hrany lyže?
  2. Navrhni a vyhraj svoje lyže
  3. Chcete originálne lyže? Vyrobte si vlastné!!
  4. Najľahšie dámske lyže ľahké ako dámska kabelka
  5. Chcete sami otestovať najlepšie lyže ?
Aký je Váš názor?