TESTY

Novinky v lyžovaní pre sezónu 2014/2015 z veľtrhu ISPO

V roku 1969 sa konal športový veľtrh vo Wiesbadene a pri odchode z výstaviska visela tabuľa s nápisom „Uvidíme sa na ISPO ‘70“ kde sa už stretlo 816 vystavovateľov z 25 krajín a odvtedy sa začala písať história najväčšieho športového veľtrhu ISPO. Teraz sa pozrieme čo ponúklo ISPO 2014 v lyžovaní pre budúcu sezónu 2014/2015.

Fischer oslavuje 90 rokov, Rossignol zas „premaľoval“ na červeno

ISPO sa opäť konalo na výstavisku v Mníchove v 16 veľkých halách, z čoho v dvoch vystavovali svoju ponuku firmy z lyžiarskeho biznisu. Ako tradične najväčšie lyžiarske značky sa prezentovali v najväčších stánkoch a nik z veľkých hráčov nechýbal. Fischer návštevníkom nápismi pripomínal 90 rokov svojho vzniku keď prešiel od výrobcu vozov až po jednu z najúspešnejších lyžiarskych značiek. Rossignol „premaľoval“ svoj sortiment na červeno a v tejto farebnej kombinácii sa niesol aj celý stánok. Völkl výraznejšie zmenil dizajn u SL a GS modelov na hladký lesklý povrch. Atomic ostal verný červenej farbe, Lange nezmenil svoju modrú, Dynastar ostal typický modro-žlto-biely a Head zatiaľ ostáva bielo-žlto-čierny …

Na veľtrhu sa každoročne udeľujú ceny ISPO Award, najvyššie je ocenenie Výrobok roka (Product Of The Year) v jednotlivých segmentoch a potom ešte zlaté ocenenia Gold Winner v podkategóriach. Aké novinky teda prinieslo ISPO v segmente lyžovanie ? Tu je prehľad vybraných noviniek:

Výrobok roka v segmente lyžovanie sú originálne lyžiarske topánky švajčiarskej značky DAHU

Jedná sa o novú generáciu lyžiarskych topánok, ktoré Vám dovolia užívať si voľný pohyb a rôzne zimné športy v jedných topánkach po celý deň. Revolučným riešením je vnútorná topánka s podrážkou, čiže použiteľná na bežné chodenie po snehu a odľahčený skelet topánok. Nakoľko stavba takéhoto skeletu nemôže zaručiť pevnosť skeletu výkonnejších topánok, uplatnenie nájdu zrejme u príležitostných lyžiarov, ktorí cez deň viac relaxujú ako lyžujú. Flex index takejto lyžiarky výrobca neuvádza. Výrobca za vnútornú topánku pýta 239 eur, za skelet 455 eur a spolu to vychádza o niečo výhodnejšie na 590 eur. Skelet bude k dispozícii aj na prenájom. Celkom aj dosť za takéto topánočky, čo poviete ?

Flexibilnejší set lyží a topánok ELAN Junior U-Flex concept – ISPO Award Gold Winner 14/15

Lyže Elan Junior majú za cieľ zjednodušiť lyžovanie pre začínajúcich mladých lyžiarov. Vďaka U-Flex technológii sú lyže vyrobené o 25% ohybnejšie ako štandardne, čím sú ešte ľahšie ovládateľné a chyby odpúšťajúce.

Lyže HEAD superJOY – ISPO Award Gold Winner 14/15

Tieto ľahké lyže s unikátnym tvarom sú výsledkom inovatívnej Koroyd konštrukcie v kombinácii s najtenším a najsilnejším materiálom Grafen. Sú ľahko ovádateľné a zábavné pre príležitostného aj športového lyžiara.

Lyžiarky TECNICA Mach1 130 – ISPO Award Gold Winner 14/15

Cieľom výrobcu pri modeli Mach1 130 bola snaha o perfektné držanie v kombinácii s novým ergonomickým tvarom skeletu a vnútornej topánky, ktorý sa dokáže prispôsobiť nohe v troch jednoduchých krokoch vďaka Custom Adaptive Shape (C.A.S., čiže prispôsobiteľný tvar). Vnútorná topánka Mach1 CAS dokonale sadne na nohu a môže sa tepelne tvarovať podobne ako sa tvarujú skelety a naopak v tomto prípade odpadá riziko deformácie skeletu keďže ten sa tepelne netvaruje. Vonkajší materiál vnútornej topánky okolo stredu nohy a kotníkov (vyvinutý firmou Tecnica) je možné v kritických miestach ľahko obrúsiť. Naopak ak je potrebné dodatočne niekde vystužiť tak sú k dispozícii nalepovacie záplaty Tecnica Fit-Kit. Anatomicky tvarovaný skelet ostáva nedotknutý a udržuje si svoju stabilitu a poskytuje dlhotrvajúcu oporu.

Paličky LEKI Radical S – ISPO Award Gold Winner 14/15

Vďaka high-modular uhlíkovým vláknam sa extrémne znížila váha týchto paličiek. Samozrejmosťou je bezpečnostný Trigger S systém.

Lyžiarske okuliare UVEX snowstrike VT Variotronic – ISPO Award Gold Winner 14/15

Okuliare s najrýchlejšie reagujúcimi Uvex sklami s automatickým módom. Zosvetlenie a stmavnutie sú len otázkou kliknutia alebo automatizovaného režimu. Táto hi-tech inovácia zaručí, že už nikdy nebudete musieť meniť okuliare či sklá, ale automaticky sa prispôsobia, čím sú tieto okuliare pripravené do každých podmienok. Ľahko sa ovládajú aj v rukaviciach. Batérie vydržia asi 4 dni lyžovačky. Sklá poskytujú aj UV a IR ochranu.

Obliekateľná korytnačka MARKER MAP Technology Body Vest 2.15 O.T.I.S. – ISPO Award Gold Winner 14/15

Marker MAP (Multi-impact Adaptive Polymer) Protection je inovatívna pena absorbujúca nárazy vyvinutá v spolupráci s Univerzitou v Bologni, ktorá poskytla vedecké zázemie počas celého vývojového procesu. Samotná váha materiálu MAP je extrémne nízka v porovnaní s predchádzajúcimi ochrannými materiálmi. Pri bežných podmienkach je MAP príjemne mäkký a ohybný, zaručujúci maximálnu voľnosť pohybu a komfort. V prípade nárazu MAP stuhne a ostáva tuhý až pokiaľ tlak nárazu pretrváva a absorbuje maximum energie nárazu. Vďaka svojim multi-nárazovým vlastnostiam sa pena vracia do pôvodného tvaru okamžite čím zaručuje optimálnu ochranu aj v prípade niekoľkých po sebe nasledujúcich nárazoch.
Rozsiahle vedecké štúdie a testy preukázali, že MAP poskytuje unikátnu absorbciu nárazu na úrovni nedosiahnuteľnej konkurenčnými produktami na trhu. Vďaka tomu môžu byť MAP chrániče tenšie o 28% ako má konkurencia. MAP technológia s menej ako 16 mm materiálu vnútri tejto korytnačky spĺňa normu EN1621-2 Level 2 (čo je najvyššia norma pre chrániče chrbtice). V prípade nehody dodatočný pás ochrany chrbtice zaručí zvýšenú ochranu proti špicatým alebo ostrým objektom ako kamene či kusy ľadu. Dodatočnú ochranu poskytujú MAP podložky spredu a po bokoch hrudníka. Samozrejmosťou je, že MAP poskytuje zaručuje svoje vlastnosti pri všetkých vonkajších teplotách.

Lyžiarska bunda Descente Platinum Jacket – ISPO Award Gold Winner 14/15

Descente Platinum jacket s minimalizovaným vzorom je vyrobený z 3-vrstvovej tkaniny s bezšvovou D-Laser technológiou. Funkcia Heat Navi PT zasa mení infračervené žiarenie na teplo. „boa“ systém zasa zaručuje zapínanie jednou rukou. Bunda je vybavená ešte párom ochranných polyuretánových podložiek, ktoré vyhrievajú oblasť ramien.

Rukavice Reusch Race-Tec 14 Giant Slalom – ISPO Award Gold Winner 14/15

Tieto pretekárske rukavice sú celokožené s bezšvovým neoprénom. Ochrana kĺbov prstov je vystužená silikónom.

Najkrajší kombík

Cestu do Mníchova a naspäť som absolvoval pohodlne a bezpečne vďaka BMW Group Slovakia s modelom 316d. Je to jeden z najkrajších kombíkov vôbec a biela farba dala ešte dokonale vyniknúť kontúram. Motoricky najslabší dízel v ponuke mi poskytol úsporné a pohodlné zvezenie. Celkovo cca 1000 km som absolvoval s priemernou spotrebou 5,5L nafty / 100 km pri štandardnom diaľničnom tempe 120-130 km/h. Pričom vyše polovica cesty naspäť bola miestami v pomaly idúcich kolónach kvôli sneženiu.

Foto: Messe München GmbH, Dahu, Elan, Head, Tecnica, Leki, Uvex, Marker, Descente, Reusch.

Súvisiace články:

  1. Novinky sezóny 2013/2014 na veľtrhu ISPO
  2. Vypredané haly na veľtrhu ISPO MUNICH 2014
  3. Vypredané haly na veľtrhu ISPO Mníchov 2013
  4. Nordica: dominuje kĺzavým disciplínam, získala ISPO Award
  5. Na Slovensku budú drahšie skipasy (na sezónu 2013-2014)
Aký je Váš názor?

>