ZAUJÍMAVOSTI

9 zaujímavých faktov o snehu

Myslíte si, že o snehu viete všetko ? Je biely, studený … Mnohí z nás si už bez snehu ani nevieme predstaviť zimu. V podstate sme „užívatelia snehu“. Utrácame veľa peňazí, aby sme ho získali, cestujeme preň daleko, doprajeme si ho, a mnohí z nás sú na snehu až závislí. Pretože všetko toto pre sneh robíme, mali by sme o ňom vedieť ešte viac.

1. Najväčšia snehová vločka na svete

Najväčšia zaznamenaná snehová vločka na svete mala priemer 38,1 cm (15“) a hrúbku 20,3 cm (8“). Guinessova kniha rekordov uvádza, že túto gigantickú snehovú vločku našli vo Fort Keogh v Montane 28.januára 1887.


Toto nie je snehová vločka, … pretože má viac ako 6 strán.

2. Sneh nie je biely

Sneh je v skutočnosti priehľadný a bezfarebný. “Komplexná štruktúra snehových kryštáľov má za následok nespočetné malé plôšky, od ktorých sa viditeľné svetlo účinne odráža. To málo absorbovaného slnečného svetla sa absorbuje rovnomerne cez vlnové dĺžky viditeľného svetla a to dáva snehu je biely vzhľad.

Detail snehovej vločky. Je priehľadná … ako má byť.

3. 193 cm (76”) za 24 hodín

Najviac zazamenaného napadaného snehu za 24 hodín v USA bolo v roku 1921 v Silver Lake, Colorado. Napadalo 193 cm snehu. (Druhým v poradí je 160 cm (63“) v Georgetown, Colorado 4.decembra 1913)

Silver Lake, Colorado

4. Svetový rekord v snežení

Lyžiarske stredisko Mt. Baker v štáte Washington drží svetový rekord v snežení s 28 m (1140“) napadaného snehu v sezóne 1998/1999. Stredisko Mt. Baker leží len v blízkosti 3277 m vysokého Mount Baker. Predstavte si koľko v tú zimu nasnežilo na vrchu Mount Baker …

Lyžiarske stredisko Mt Baker a vrch Mt. Baker (na mapke vľavo hore je aj ikonka o rekorde)

5. Sladká voda na zemi je zmrznutá

80% všetkej sladkej vody Zeme je zmrznutej na ľad alebo sneh. Spolu to je asi 12% zemského povrchu.

Zem mávala viac ľadu ako má teraz …

6. Čo je snehová búrka (Blizzard) ?

Snehová búrka nastáva keď nevidíte na približne 400 m (1/4 míle). Vietor má silu od 60 km/h (35 míľ/h) a viac. Búrka musí trvať minimálne 3 hodiny aby mohla byť klasifikovaná ako snehová búrka. Ak ktorákoľvek z týchto podmienok nie je splnená je to len snehová fujavica.

Viditeľnosť v snehovej búrke

7. 105 snehových fujavíc za rok v USA

USA mávajú priemerne 105 búrok so snehom v priebehu roka. Typická búrka trvá 2-5 dní a sneh padá vo viacerých štátoch USA

Snehová búrka v januári 1922 vo Washington D.C.

8. Eskimáci majú 100 výrazov pre sneh: Toto jednoducho nieje prevda, je to mýtus.

V skutočnosti v jazyku Eskimákov sa vyskytuje približne rovnaké množstvo výrazov pre sneh ako v angličtine, ale štruktúra ich jazyka dovoľuje viac možností ako jednotlivé výrazy pospájať do jedného slova.

Eskimácka rodina

9. Všetky snehové vločky majú 6 strán.

Dôvod je technický a zaujímavý. Molekula vody sa skladá z 1 atómu kyslíka a 2 atómov vodíka. Vodík je nabitý viac kladne a stred “V“ zasa viac záporne. Keď sa priblíži ďalšia molekula vody tak sily pôsobiace medzi záporne nabitými atómami a kladne nabitými atómami dvoch molekúl spôsobia, že sa spoja do špeicifickéhop trojrozmerného tvaru so 6 stranami. Každá molekula vody, ktorá sa pripojí k snehovej vločke nadobudne tento vzor a vidíme už len 6 stranový tvar.

Molekula vody a “V-tvar“

Zdroj: snowbrains

Súvisiace články:

  1. Kam za snehom, keď snehu nieto? Predsa na heliskiing na Novom Zélande.
  2. Oslávte Svetový deň snehu aj v slovenských lyžiarskych strediskách
  3. Olympionici z trópov, alebo kokosy na snehu
  4. 18 stredísk v Alpách, kde je najväčšia pravdepodobnosť snehu
  5. Reportáž zo Stuhlecku: málo ľudí, veľa snehu
Aký je Váš názor?